Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 listopada 2008

Numer 2/2008 (grudzień 2008)

 

Konferencje naukowe

 

Turystyka religijna : spojrzenie interdyscyplinarne
Szczecin, 31 marca – 1 kwietnia 2009 roku
Organizatorzy: Uniwersytet Szczeciński, Wydział Teologiczny oraz Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Katedra Zarządzania Turystyką. Komitet Organizacyjny: prof. US dr hab. Aleksander Panasiuk, aleksander.panasiuk@wzieu.pl, Katedra Zarządzania Turystyką, ul. Cukrowa 8, 71-004 Szczecin, tel. 091 444-31-67
Cele Konferencji: przegląd problematyki turystyki religijnej w ujęciach różnych nauk: teologicznych, humanistycznych, o ziemi, ekonomicznych i innych; zbliżenie środowisk naukowych, zajmujących się problematyką turystyki religijnej; podjęcie badań nad turystyką religijną w interdyscyplinarnych grupach badawczych. 
Zgłoszenia udziału, referatów i komunikatów naukowych na adres Komitetu Organizacyjnego: formularz zgłoszeniowy: 
http://www.wzieu.pl/imgs_2/File/formularz_zgloszeniowy.doc
 
Tematyka referatów: interdyscyplinarne problemy turystyki religijnej, czyli formy turystyki kładącej nacisk na przeżycia natury ogólnokulturalnej i poznawczej. Do szczególnych form turystyki religijnej zalicza się: turystykę pielgrzymkową, wędrówkę do miejsc świętych, masowe wyjazdy do sanktuariów, odwiedzanie ważnych ośrodków religijnych w ramach wyjazdu turystycznego. 
Szczegółowe informacje pod adresem: http://www.wzieu.pl/?y=7&yy=6679, data dostępu 07.11.2008


Warsztaty badawcze z geografii turyzmu 
jubileuszowe 25. seminarium terenowe
Łódź, 17-19 września 2009 roku 
Seminarium terenowe „Warsztaty badawcze z geografii turyzmu” jest cykliczną konferencją organizowaną nie-przerwanie od 1983 roku. Każdego roku spotkania te grupują przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych zajmujących się turystyką w Polsce i zagranicą. W pierwszych latach celem seminarium była prezentacja nie opublikowanych prac związanych z aktualnymi problemami badawczymi z zakresu geografii turyzmu. Z czasem doszły nowe cele takie jak prezentacje ukończonych prac z zakresu turystyki, przegląd tematyki prac magisterskich realizowanych w ośrodkach kształcących dla potrzeb turystyki. Od 1997 roku program seminarium został wzbogacony o sesje tematyczne, w czasie których dyskutowane są pojęcia stosowane w naukach o turystyce. Dotychczas zaprezentowano i przedyskutowano definicje i zakres takich pojęć jak „turystyka wiejska, przestrzeń turystyczna, turystyka pielgrzymkowa, atrakcyjność turystyczna, przemysł turystyczny, produkt tury-styczny, usługi turystyczne, geografia hotelarstwa, region turystyczny, agroturystyka i ekoturystyka, turystyka i rekreacja oraz ostatnio turystyka kulturowa. Stałą częścią każdego seminarium jest wycieczka studialna po regionie, w którym organizowane jest spotkanie. Jest ona przygotowywana i prowadzona przez pracowników naukowych Instytutu Geografii Miast i Turyzmu UŁ. Seminarium terenowe „Warsztaty badawcze z geografii turyzmu jest jednym z najstarszych w Polsce cyklicznie organizowanych spotkań naukowców prowadzących badania nad turystyką. 
Informacji udziela sekretarz warsztatów dr Robert Wiluś, tel. 042 635-45-55, email: robwil@geo.uni.lodz.pl 
Źródło: Instytut Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego,
dokument online: http://www.turyzm.edu.pl/warsztaty.html, data dostępu 07.11.2008
 

 

Podsumowania: konferencje, warsztaty, wydarzenia

 

Turystyka kulturowa : z badań nad trendami w turystyce i podróżowaniu na początku XXI wieku
Konferencja w Poznaniu, 24-25 października 2008 roku
Nad poznańską Maltą w piątek i sobotę 24 i 25 października 2008 roku miało miejsce magiczne spotkanie w ramach trzeciej ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Turystyka w humanistycznej perspektywie”. Tematem wiodącym konferencji była „Turystyka kulturowa : z badań nad trendami w turystyce i podróżowaniu na początku XXI wieku”, a jej organizatorem Zakład Kulturowych Podstaw Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, przewodniczącym Komitetu Naukowego prof. dr hab. Marek Kazimierczak, w komitecie organizacyjnym funkcjonowali dr Karolina Buczkowska, dr Izabela Wyszkowska, st. wykł. Danuta Żywiecka, magistranci Zakładu oraz studenci specjalności „turystyka kulturowa”. 
W piątkowe przedpołudnie rozwinął się spór wokół definicji „turystyki kulturowej”. Wstępem do dyskusji były referaty profesorów Krzysztofa Podemskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Wojciecha Józefa Burszty (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie). W dyskusji udział wzięli dr Maria Zamelska (AWF Poznań), prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Wojciech Cynarski (Uniwersytet Rzeszowski), mgr Damian Liśkiewicz (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie). Dyskusja toczyła się wokół tezy profesora Krzysztofa Podemskiego: „Turystyka kulturowa przestała być niszowa i staje się coraz bardziej masowa. Dywersyfikacji podlega ‘dziedzictwo kulturowe’, pojęcie, które obok pojęcia ‘kultura’ bywało najczęściej przytaczane przy definiowaniu ‘turystyki kulturowej’. Redefinicja ‘kultury’ oznacza także konieczność redefinicji ‘turystyki kulturowej’.” Dr Armin Mikos von Rohrscheidt (Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Menedżerska) skoncentrował się w swojej wypowiedzi nad definicjami „turystyki kulturowej”, na zakończenie swojej wypowiedzi, jako redaktor naczelny, poinformował o nowym naukowym czasopiśmie elektronicznym zatytułowanym po prostu „Turystyka kulturowa” (http://www.turystykakulturowa.org), które miało swoją inaugurację właśnie podczas Konferencji.
W sesji plenarnej uczestniczyli ponadto prof. dr hab. Marian Golka, z referatem o podróżach artystów, oraz prof. hab. Marek Kazimierczak (Etyczny wymiar zrównoważenia turystyce kulturowej ery ponowoczesnej). 
Uzupełnieniem sesji plenarnej były prezentacje szlaków kulturowych (o Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu mówili Bartosz Małolepszy i Anna Maciejewska z Urzędu Miasta w Poznaniu – http://www.poznan.pl/mim/public/trakt/?lang=pl; zaś Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka prezentował Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny, www.koscioly-drewniane.info). 
Kulminacją tych prezentacji była wycieczka Traktem Królewsko-Cesarskim, prowadzona przez Danutę Żywiecką (udział w pokazie audiowizualnym Makiety Grodu Pierwszych Piastów, spotkanie z jej autorem Krzysztofem Przybyla, zwiedzanie kościoła oo. Franciszkanów połączone ze spotkaniem z Ojcem gwardianem). Dzień zakończył się udanym bankietem w klimatach greckich … Niestety w tej części konferencji już nie mogłem uczestniczyć: następnego dnia rano musiałem stawić się przed studentami mojej uczelni. 
A w sobotę 25 października na poznańskiej Malcie toczyło się nadal owocnie życie naukowe: 27 referatów przedstawionych zostało w trzech sekcjach problemowych: „Uwarunkowania i formy przejawiania się turystyki kulturowej”; „W sferze kulturowych doświadczeń turysty”; „Tendencje rozwojowe turystyki kulturowej”. 
Podsumowania konferencji dokonał prof. dr hab. Marek Kazimierczak, kierownik Zakładu Kulturowych Podstaw Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego Poznaniu, organizatora Konferencji. W kończącej konferencję dyskusji wzięli udział prof. dr hab. Krzysztof Podemski oraz dr Armin Mikos von Rohrscheidt. Padła propozycja zastąpienia w rozważaniach branżowych i naukowych słowa „destynacja” pojęciem „obszar recepcji turystycznej”. 
Wojciech Rozwadowski


Turystka gejowska – najszybciej rozwijający się sektor w turystyce 
podsumowanie konferencji oraz udziału IGLTA w targach Tour Salon 2008
Poznań, 17 października 2008 roku
W trakcie największych targów turystycznych Tour Salon 2008 w Poznaniu została zorganizowana po raz pierwszy w Polsce branżowa konferencja dotycząca turystyki gejowskiej, po raz pierwszy na targach turystycznych znalazło się również stoisko turystycznej organizacji gejowskiej.
Stoisko International Gay & Lesbian Travel Assocciation znalazło się pośród innych firm i organizacji turystycznych w pawilonie 3A. Licznie odwiedzający stoisko goście pytali przede wszystkim o gejowskie biura podróży w Polsce, ofertę turystyczną dla mniejszości seksualnych, możliwość współpracy z touroperatorami z zagranicy oraz narzędzia marketingowe pozwalające zorientować działalność na sektor GLBT (geje, lesbijki, biseksualiści oraz osoby transgenderyczne). 
W trakcie targów Tour Salon 2008 nie odbyła się żadna demonstracja skierowana przeciwko turystyce gejowskiej a pojawienie się IGLTA na tej prestiżowej imprezie zostało przyjęte przez przedstawicieli branży turystycznej z dużym zainteresowaniem.
Konferencja „Turystka gejowska – najszybciej rozwijający się sektor w turystyce” została zorganizowana przez International Gay & Lesbian Travel Assocciation 17 października 2008 roku jako oficjalna impreza towarzysząca targom turystycznym Tour Salon 2008. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele firm turystycznych: touroperatorzy, agenci turystyczni, internetowe biura podróży, hotelarze, przedstawiciele linii lotniczych oraz firm marketingowych. Licznie reprezentowane były również media. 
W konferencji wzięło udział 6 prelegentów: 
   - Dariusz Pałęcki, prezes Polish Travel Quo Vadis Sp. z o.o. w swoim wystąpieniu przedstawił dane szacunkowe dotyczące rynku gejowskich usług turystycznych w Polsce oraz przygotowanie polskich firm do obsługi tego rynku. Na podstawie statystyk Dariusz Pałęcki przedstawił wielkość ruchu turystycznego, który omija Polskę z powodu braku pozytywnych opinii o gejowskiej turystyce w Polsce , braku ofert skierowanych do tej grupy i braku marketingu Polski w świecie gejowskim. 
   - Tom Nibbio, Globalny Ambasador IGLTA, zdefiniował pojęcie turystyki gejowskiej, przedstawił oczekiwania klienteli GLBT oraz pokazał wielkość tego rynku w Europie i dynamikę jego wzrostu. 
   - Iva Trifonov, Dyrektor Generalny Sheraton Poznan Hotel, przedstawiła filozofię sieci Starwood, zgodnie z którą trzeba być otwartym i wykazywać zrozumienie nie tylko wobec osób homoseksualnych ale wobec wszystkich gości. 
   - Ian Johnoson z firmy Out Now Consulting od ponad 20 lat zajmuje marketingiem skierowanym do sektora GLBT. Na bazie doświadczeń z korporacjami, takimi jak City Bank oraz Hilton, przedstawił konkretne rozwiązania wdrażane przez światowe firmy, kierujące swoją ofertę również do mniejszości seksualnych. 
   - Julian Cotignola, Dyrektor Marketingu Czech Airlines w trakcie prezentacji zwrócił uwagę na wymagania klienteli GLBT oraz przedstawił założenia jasnej i otwartej polityki tolerancyjności wobec klientów linii lotniczych. 
   - Maciej Zimowski, Dyrektor Bird Service z Krakowa, dowiódł, że Polska z powodzeniem może konkurować z innymi europejskimi destynacjami a wyjątkowe walory naszego kraju są niepowtarzalne w skali kontynentu. 
Prezentacje wszystkich prelegentów znajdują się na oficjalnej stronie konferencji: http://iglta.pl/konferencje/index.html 
Informacja za: e-konferencje.pl, dokument online: 
http://www.e-konferencje.pl/artykul_podsumowanie-konferencji-oraz-udzialu-iglta-w-targach-tour-salon-2008--256.html
, data dostępu 31.10.2008


Rola krajoznawstwa i turystyki w życiu osób niepełnosprawnych
Konferencja popularnonaukowa, 
Załęcze Wielkie koło Wielunia, 15-17 października 2008 roku 
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze dało szanse osobom niepełnosprawnym, aby mogły więcej wiedzieć o Polsce, poznać jej przyrodniczo-kulturowy krajobraz, a wraz z bliskimi i przyjaciółmi doznawać najpiękniejszych emocji podczas wspólnego wycieczkowania. W ramach realizowanego projektu „Turystyka dla wszystkich”, któremu wsparcia finansowego udzieliła Unia Europejska, w dniach 15-17 października 2008 roku w Załęczu Wielkim koło Wielunia, PTTK wspólnie z Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi zorganizowało konferencję popularno-naukowa „Rola krajoznawstwa i turystyki w życiu osób niepełnosprawnych”. Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele środowiska naukowego, branży turystycznej, działacze organizacji społecznych oraz praktycy na co dzień współpracujący z osobami niepełnosprawnymi. Konferencja została podzielona na trzy sesje tematyczne: Możliwości i warunki uprawiania turystyki kwalifikowanej przez osoby niepełnosprawne, Krajoznawcze przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia oraz Krajoznawstwo i turystyka drogami kształtowania integracji społecznej i przezwyciężającej niepełnosprawność. Referaty zaprezentowane w ramach poszczególnych sesji dotyczyły różnych aspektów turystyki osób niepełnosprawnych. Zwracano w nich uwagę na prawne czy organizacyjne ograniczenia jej rozwoju, ale pokazywano również możliwości realizowania idei turystyki dostępnej m.in. poprzez prezentację dobrych praktyk.
Konferencji towarzyszyła wystawa wydawnictw turystyczno-krajoznawczych dotyczących turystyki osób niepełnosprawnych. Ciekawym uzupełnieniem trzydniowych obrady były imprezy towarzyszące. Amatorzy aktywnego wypoczynku mieli okazję wziąć udział w rajdach pieszym lub rowerowym po Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Wieczory natomiast wypełniły koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Andrzeja Wawrzyniaka oraz program artystyczny przygotowany przez zespół niepełnosprawnych dzieci „Mały Big Band” ze Stowarzyszenia Dzieci z Zespołem Downa i Opiekunów z Łodzi. Bliższemu poznaniu uczestników konferencji przysłużył się również wieczór integracyjny przy ognisku tuż nad brzegiem Warty.
Konferencja ta w odniesieniu do osób niepełnosprawnych pokazała, że turystyka jest szczególną szansą:
• poznania smaku, zapachu i dźwięków gór, lasów, szlaków wodnych, radości którą daje turystyczne ognisko,
• bratania się z ludźmi na turystycznym szlaku, nawiązywania nowych sympatii i przyjaźni,
• osobistego poznawania regionów i miejsc Polski w tym tych, które wydają się z racji niepełnosprawności nie-dostępne,
• przełamywania własnych barier psychicznych, nabrania pewności siebie, odnoszenia sukcesu.
Uczestnicy konferencji przyjęli rezolucję, która ukaże się w wydawnictwie pokonferencyjnym. Tam też znajdziemy referaty wygłoszone na konferencji.
Jolanta Śledzińska
Koordynator Projektu „Turystyka dla wszystkich”

Program konferencji: http://www.pttk.pl/zycie/imprezy/zalecze08_program_konferencji.pdf 
Galeria zdjęć: http://www.pttk.pl/zycie/galerie/zalecze08/index.html 
Źródło: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, dokument online: http://www.pttk.pl, data dostępu 29.10.2008


Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków ogłosił przyszłoroczny temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa, jakie odbywają się od kilku lat we wrześniu. Temat "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz" ma uwypuklić znaczenie zabytków architektury obronnej, zwłaszcza w związku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej.
"Szacujemy, że pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce ponad 1800 różnorodnych imprez (m.in. wystawy, inscenizacje, jarmarki, spotkania z twórcami kultury), w 220 miejscowościach, w których wzięło udział ponad 400 tys. osób. W porównaniu z rokiem ubiegłym (1300 imprez, 240 miejscowości, 300 tys. osób) wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie programem EDD oraz bogatszą ofertę organizatorów, lepiej dostosowaną do tematu przewodniego" - informuje KOBiDZ. 
Impreza odbędzie się 12-13 oraz 19-20 września 2009 roku. Planowane są dni otwarte obiektów zabytkowych, tematyczne wystawy czasowe w muzeach czy sesje popularnonaukowe. Organizatorzy mają nadzieję, że promocja zagadnień związanych z szeroko pojętą architekturą obronną przyczyni się do większej świadomości społecznej i bezwzględnej konieczności ochrony szeroko pojętego dziedzictwa "militarnego". W odpowiedni sposób dobrane wydarzenia kulturalne podczas trwania imprez mają poszerzyć świadomość historyczną, a co za tym idzie wzmocnić poczucie patriotyzmu.
Więcej informacji na stronach KOBiDZ: http://www.kobidz.pl/app/site.php5/article/7/3644.html 
Szymon Zdziebłowski
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, 
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dep=310871, data dostępu 08.11.2008

Śląski Szlak Zabytków Techniki doceniony
21.listopada 2008 w Warszawie odbyło się wręczenie Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie „Na najlepszy produkt turystyczny” 2008 r. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, zgłoszony do konkursu przez Śląską Organizację Turystyczną, otrzymał przyznany po raz pierwszy Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i nagrodę w postaci kampanii promocyjnej na kwotę około 700 tys. złotych. 
Certyfikaty POT od kilku lat są przyznawane w celu wyłonienia i promocji najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom produktów turystycznych, które stać się powinny „paszportem” otwierają-cym dostęp nagrodzonym produktom do wielokierunkowych działań promocyjnych i marketingowych prowadzonych zarówno w kraju jak i zagranicą. Celem przedsięwzięcia jest też wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych na rzecz promocji polskiej turystyki. Jednak po raz pierwszy w tym roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała wyróżnienie Złotego Certyfikatu, o który ubiegać się mogły te produkty, które w latach ubiegłych otrzymały Certyfikat POT i twórczo rozwinęły swoją działalność. Nowością jest też niebagatelna kwota, jaka przypada w udziale zdobywcy Złotego Certyfikatu. Jest nią sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną kompleksowa kampania promocyjna. 
Do konkursu ogólnopolskiego regionalne organizacje turystyczne zgłosiły 21 produktów pretendujących do Złotego Certyfikatu POT. W gronie walczących o laur znalazło się pięć produktów turystycznych. Oprócz Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego były to: Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Oblężenie Malborka – impreza plenerowa, Opera Wrocławska i Manufaktura w Łodzi. 
Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie Certyfikatu odbyło się podczas GALI w Klubie Mirage w Warszawie. W uroczystości udział wzięli Zbyszek Zaborowski – wicemarszałek Województwa Śląskiego i prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz Agnieszka Sikorska – dyrektor biura Śląskiej Organizacji Tury-stycznej.

Źródło: Województwo Śląskie, dokument online: http://www.silesia-region.pl/wiadomosc.php?id=2906, data dostępu 22.11.2008 
Zobacz również: 
• Złoty Certyfikat 2008 dla Śląska [informacja o zakończeniu konkursu POT], dokument online:
 http://www.pot.gov.pl/Kategorie/nowosci_i_wydarzenia/newsy/z142oty-certyfikat-2008-dla-slaska/potgov_article_view
data dostępu 21.11.2008
• Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, dokument online: http://turystyka.silesia-region.pl/szt/pl/galeria.html
data dostępu 21.11.2008
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij