Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 maja 2011, redaktor prowadzący numeru: Paulina Ratkowska

Numer 6/2011 (czerwiec 2011)

 

Recenzje

 Barcelona. Explore! Guide. 
Przewodnik+atlas+mapa.
liczba stron: 252 + mapa
format: 11,9 x 22 cm
Oprawa miękka, foliowa okładka
ISBN: 978-83-7546-198-5
Wydawnictwo: ExpressMap
Rok wydania: 2010

 

Ewelina Jankowiak

Barcelona. Explore! Guide. 
Przewodnik+atlas+mapa.

          W 2010 roku nakładem wydawnictwa ExpressMap ukazał się przewodnik nowej generacji, prezentujący zaczarowaną Barcelonę. Najnowsza seria 3 w 1, na którą składają się: przewodnik, atlas i mapa, to niewątpliwie pozycja dla wymagających turystów. Jest to nie tylko przejrzysty informator o mieście, ale również fascynująca opowieść o jego losach.
          Już na samej okładce widnieje symbol Barcelony – majestatyczny kościół Sagrada Familia.
          Jeżeli dzieło wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego nie przekona nas do kupna przewodnika, na pewno uczynią to informacje zawarte poniżej fotografii. 98 miejsc wartych odwiedzenia, 46 restauracji, kawiarni, winiarni, 40 pomysłów na wyjście, 28 miejsc na udane zakupy, 19 najważniejszych imprez – to z pewnością informacje, które zachęcą każdego bez względu na wiek. Natomiast 14 tras zwiedzania i 98 miejsc wartych odwiedzenia pozwolą zrezygnować z ofert biur podróży i zaplanować wycieczkę po Barcelonie na własną rękę i według własnych upodobań.
          Przewodnik podzielono na kilka części. Część główna (białe strony) poświęcona jest zwiedzaniu, pozostałe części (strony w kremowym kolorze) to kuchnia, kultura, zakupy, kalendarium, a także informacje praktyczne. Najciekawsze miejsca wyróżniono gwiazdką. Wszystkie informacje praktyczne (możliwość dojazdu, dni i godziny otwarcia, ceny biletów itp.) zostały oddzielone od opisu, co ułatwia szybkie ich zweryfikowanie. Oznaczono również wskazówki dotyczące zwiedzania, na przykład: co zwiedzić jeżeli dysponuje się tylko jednym dniem.
          Już na wstępie możemy poznać niezwykłą historię miasta, która została opisana w sposób zwięzły, podając zaledwie najważniejsze fakty. Główną część przewodnika stanowią proponowane trasy zwiedzania, które w łatwy i dowolny sposób możemy modyfikować. Każda zastała poprzedzona mapą z zaznaczonymi obiektami, odnośnikami do atlasu miasta oraz spisem obiektów wraz z odnośnikami do poszczególnych stron. Ważnym elementem okazał się skrócony opis proponowanej części miasta, zawierający ogólny zarys jej dziejów i kultury (jest to niezwykle istotne w przypadku miasta, które urzeka dużą różnorodnością).
          Pierwsza trasa wycieczki obejmuje dzielnicę La Rambla, czyli spacer wzdłuż najbardziej uczęszczanej ulicy w Barcelonie, w obrębie której zaznaczono aż 13 obiektów wartych odwiedzenia. Ponadto La Boqueria, Pałac Guella i Gran Teatre del Liceu zostały oznaczone specjalną gwiazdką, świadczącą o ich niezwykłej atrakcyjności. El Raval – to kolejna propozycja twórców przewodnika. Dzielnicę warto odwiedzić ze względu na prężnie działające instytucje kulturalne. Do trasy włączono pięć obiektów, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA i dawny szpital św. Krzyża. Trzecia trasa wiedzie nas przez tajemnicze zaułki i kamienne bramy, czyli dzielnicę Barri Gotic. 13 wyjątkowych miejsc (głównie kościoły, bazyliki, muzea i place) ma sprawić, iż poczujemy niepowtarzalny urok średniowiecznej Barcelony. Kolejna trasa wiedzie przez dzielnicę La Ribera, a 11 wybranych obiektów ma przypominać turyście o handlowej historii dzielnicy. Za obowiązkowe punkty na trasie zwiedzania uznano Pałac Muzyki Katalońskiej, Muzeum Picassa, Passeig del Born i Bazylikę św. Marii Morskiej. Piąta trasa zwiedzania to propozycja odwiedzenia starego portu – Port Vell, zawiera sześć stałych obiektów o nieprzeciętnych walorach turystycznych. Spacer bulwarem La Barcloneta został zaliczony do „obowiązków” każdego turysty. Kolejne trasy to Ciutadella (ukazane jako jedno z ulubionych przez barcelończyków miejsc relaksu), Nowe dzielnice nadmorskie (Wioska Olimpijska, Poblenou i Forum), Sants i Placa d\'Espanya (szczególnie polecany spektakl grających fontann). Dziewiąta propozycja to Obiekty olimpijskie i Montjuic. Rozdział zawiera opisy nowoczesnej strefy olimpijskiej, informacje na temat katalońskiego artysty Joana Miro, a także sposoby dotarcia na wzgórze Montjuic. Modernistyczne obiekty charakterystyczne dla Barcelony przedstawia nam trasa po dzielnicy Eixample. Charakterystyczną gwiazdą oznaczono Casa Batllo, Casa Mila oraz Casa Vicens.
          Następną trasą w zestawieniu jest Sagrada Familia i Park Guella. Nieco bardziej szczegółowo opisano świątynię Sagrada Familia, gdyż jak głosi przewodnik, odwiedza ją co roku dwa miliony turystów. Publikacja dostarcza również informacji o baśniowych budowlach Parku Guella. Ciekawie brzmi również propozycja wyjazdu na peryferyjne dzielnice Barcelony, czyli Barcelona Alta ze słynnym wzgórzem Tibidabo. Przedostatnia trasa zwiedzania to Pedrables i les Corts. W ramach tej wycieczki zaplanowano również wizytę na Camp Nou. Kusi również ostatnia propozycja tej części, zatytułowana Okolice Barcelony. W jej skład wchodzi sanktuarium Montserrat, a także malownicze zatoczki i plaże, czyli Costa Daurada i Costa Brava.
          W każdym z działów graficznie wydzielone zostały dodatkowe informacje idealne dla miłośników Barcelony, spragnionych jeszcze większej dawki wiedzy. Turysta może przeczytać między innymi o katalońskich festynach, historii rzeźby nagiej bogini, przyjaźni Gaudiego i Guella, rzymskich wpływach, zaklętym domu, jak w historię miasta wpisała się św. Eulalia, jaka legenda wiąże się z herbem Katalonii, czym jest funicular, a czym modernizm. Miłośnicy literatury hiszpańskiej znajdą nawiązanie do takich dzieł jak „Gra anioła” Zafona, czy „Katedra w Barcelonie” Falconesa.
          Strony w kremowym kolorze poświęcone są kuchni, w ramach której wyróżniamy fragmenty poświęcone kulinarnym pasjom Katalończyków (np. czy warto korzystać z menú del día), charakterystykę kuchni katalońskiej i hiszpańskiej (czyli zestaw restauracji w każdym przedziale cenowym), kuchnie innych narodów, passus zatytułowany „Coś na ząb” poświecony tradycyjnym tapas, oraz kolejne na temat kawy (w którym omówiono najpopularniejsze kawiarnie i cukiernie Barcelony), i wina (w którym omówiono najpopularniejsze winiarnie Barcelony).
          Kolejnym działem jest kultura i rozrywka, gdzie wyróżniamy poddziały takie jak: „Od opery do flamenco” (zestawienie teatrów dramatycznych, muzycznych, komediowych i tańca, gdzie posłuchamy muzyki poważnej, a gdzie zobaczymy najlepsze flamenco w mieście), „Barcelona nocą” (to otwarte do późna bary i wypełnione do rana dyskoteki) czy „Nie tylko dla najmłodszych” (niezapomniane przeżycia gwarantują parki rozrywki, aquaparki, kolejki górskie i pokazy z udziałem zwierząt). Gdzie kupić najładniejsze pamiątki dowiemy się z rozdziału poświęconemu zakupom. Według twórców przewodnika ekskluzywne ulice handlowe, szlak barcelońskich bazarów i centra handlowe – to miejsca, gdzie warto wydać większą ilość pieniędzy. Ważnym punktem przewodnika jest kalendarium przedstawiające najważniejsze święta, festiwale, imprezy mające miejsce w danym miesiącu.
          Najważniejsze jest jednak rozdział zawierający wszystkie informacje praktyczne (jak dojechać?, potrzebne dokumenty, przepisy celne, noclegi, informacja turystyczna, konsulaty i ambasady, ważne telefony, telefon, internet, poczta, karty zniżkowe, pogoda i klimat, zdrowie, bezpieczeństwo, dzieci, niepełnosprawni, języki i różnice kulturowe, sjesta, elektryczność, toalety publiczne, komunikacja miejska, autobusy turystyczne, rowery, taksówki, samochód, na piechotę).
          Potencjalnego nabywcę przyciągają mapy. W szczególności plan miasta znajdujący się na półsztywnej, wewnętrznej okładce przewodnika. Zaznaczono na nim odpowiednio kolorami aż 14 tras zwiedzania, którym przypisano poszczególne obiekty turystyczne. Jest to niezbędnik przy planowaniu wycieczki po Barcelonie. Natomiast będąc na miejscu na pewno nie raz, zajrzymy do szczegółowego atlasu miasta, który odnajdziemy w samym przewodniku (również zaznaczono w nim opisane miejsca). Każdy rozdział poprzedza mapa przedstawiającą lokalizację wszystkich opisywanych miejsc. Publikację zamyka schemat komunikacji. Nowością wprowadzoną przez wydawnictwo ExpressMap jest możliwość wyciągnięcia z kieszonki przewodnika składanej, laminowanej mapy planu miasta w skali 1:20 000. Starsza wersja przewodnika, należącego do serii 2 w 1, nie zawierała mapy w kieszonkowym formacie (do przewodnika dołączony był tylko atlas).
          Dużym mankamentem może okazać się brak podstawowych zwrotów zarówno w języku hiszpańskim jak i katalońskim. Zabrakło również przydatnych informacji dotyczących dojazdu z lotniska do centrum oraz szczegółowo rozpisanej bazy noclegowej. Informacje na temat warunków klimatycznych również nie są zadowalające, szczególnie dla osoby nie będącej nigdy w rejonie Półwyspu Iberyjskiego.
          Dzięki barwnym fotografiom i stworzeniu prostego systemy znaków, korzystanie z przewodnika jest przyjemne. Ponadto sprawne odnalezienie danej informacji bądź obiektu nie sprawia czytelnikowi żadnego problemu. Uważam, iż jest to jedyny przewodnik po Barcelonie na rynku polskim, posiadający tak przejrzysty układ graficzny. Korzystanie z proponowanych tras wycieczek, pozwala turyście dogłębnie poznać to wspaniałe europejskie miasto. Wybierając je, nie przejdziemy obojętnie obok najważniejszych zabytków architektonicznych, sztuki katalońskiej czy obyczajów miejscowej ludności. Wybierając każdą z dostępnych tras zwiedzania, poznamy wszystkie powody, dla których miasto to jest tak chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.
          Przewodnik jest godny polecenia dla wszystkich turystów szukających praktycznych informacji i wskazówek, a także dla tych którzy pragną poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij