Wyd.: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Warszawa 2007
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-917410-8-5
Stron: 228
Wymiary: 140x220
|
Polska Chopina. Przewodnik po miejscach związanych z pobytem kompozytora
Marita Albán Juárez i Ewa Sławińska-Dahlig
Karolina Buczkowska
W związku z faktem, że w 2009 r. obchodzimy 160. rocznicę śmierci, a w przyszłym świętować będziemy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina (ur. 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu), zauważalny jest wzrost zainteresowania życiem i twórczością tego wybitnego kompozytora ze strony turystów – tak polskich, jak i zagranicznych. Do tej pory na rynku księgarskim nie pojawiło się zbyt wiele pozycji o charakterze przewodnickim, pozwalających na podążanie śladami artysty. Jest jednak pozycja, która idealnie potrzebom turystów może odpowiadać. To: Polska Chopina. Przewodnik po miejscach związanych z pobytem kompozytora, autorstwa Marity Albán Juárez (opracowała część historyczną publikacji) i Ewy Sławińskiej-Dahlig (opisała wątki współczesne oraz dokonała dokumentacji fotograficznej dzieła), wydana w ramach Programu Rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”.
W książce, mającej charakter ilustrowanego przewodnika, opisano miejscowości, w których Chopin mieszkał, przebywał na letnim wypoczynku oraz bywał przejazdem. Opisy ułożone zostały w układzie geograficznym – poszczególnymi regionami. Nie brakuje więc wątków z życia i pobytów Chopina na Mazowszu, Ziemi Dobrzyńskiej, Śląsku, Pomorzu, Ziemi Chełmińskiej, w Wielkopolsce i Małopolsce. Łącznie w przewodniku opisano 33 miejscowości. Jako pierwsze omówione są: Żelazowa Wola, związana z narodzinami i domem rodzinnym kompozytora oraz Brochów, w kościele na terenie którego małego Fryderyka ochrzczono. Szczególnie dużo miejsca poświęcono w książce wątkom warszawskim, bowiem z tym miastem Chopin był bardzo mocno związany. Turysta wiele może dowiedzieć się na temat pobytów artysty w pałacach, ogrodach, salonach, kościołach, kawiarniach, hotelach i wielu różnych instytucjach stolicy, a następnie może sam do tych miejsc podążyć. Autorki w ciekawy sposób wspomniały też w książce wyprawy i wycieczki Chopina po Polsce oraz spacery po Warszawie, które także turyści mogą współcześnie podejmować.
Dużym walorem publikacji jest to, że każdy z rozdziałów (omówienia wg regionów) zawiera takie same elementy, tj.: okoliczności pobytu kompozytora w danym miejscu, jego historię oraz opis jego aktualnego stanu. Dodatkowo, przy każdej miejscowości zawarta jest informacja o treści „W okolicy warto zobaczyć…” oraz wskazówki dotyczące dojazdu do obiektu itp., co wzbogaca wartość książki. Każdy region oznaczony jest na marginesie książki innym kolorem, co znacznie ułatwia wyszukiwanie wiadomości.
Książkę wzbogaca rozdział zatytułowany Pro memoria, w którym zamieszczono fotografie i opisy pomników i tablic pamięci Chopina w Polsce oraz informator zawierający adresy i telefony towarzystw, instytucji i obiektów muzealnych związanych z osobą kompozytora.
Przewodnik zawiera ponadto reprodukcje blisko 50 historycznych ilustracji pochodzących z 1 poł. XIX w., 3 mapy oraz około 100 zdjęć wykonanych specjalnie na potrzeby publikacji. Książka posiada miękką okładkę, jest lekka i bardzo poręczna, co pozwala zabierać ją z sobą w każdą podróż.
Warto mieć tę książkę przy sobie podróżując po Polsce, szczególnie w tym i w przyszłym roku. Warto podróżować w ślad za słowami Chopina, który w liście do Jana Białobłockiego w 1826 r. napisał: „Jeżeli zobaczysz Szafarnię, Płonę, Glubiny, Radomin, Ornówek, wspomnij moje imię…”
|