Londyn. Wakacje w wielkim mieście. Przewodnik
Autor: Louise Nicholson
Wydawnictwo: National Geographic
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7596-1-485
Miejsce wydania: Warszawa
|
Agnieszka Przybysz
Londyn. Wakacje w wielkim mieście. Przewodnik
Wiele osób niewątpliwie chciałoby spędzić wakacje w wielkim i jednocześnie słynnym mieście, a stolica Anglii na pewno do takich należy. Nie dość, że jest to największa metropolia Unii Europejskiej, to na dodatek posiada wiele ciekawych atrakcji, wśród których turyści mogą wybierać liczne ich interesujące. W tym mieście nikt nie ma prawa się nudzić, ponieważ jest tam tyle miejsc do zwiedzenia, do zobaczenia oraz do spenetrowania, że potrzeba wielu miesięcy, aby poznać to miasto dogłębnie. Jednakże, jeśli ktoś przyjedzie do Londynu na weekend, to i tak uda mu się wrócić do domu z nowymi i ciekawymi doświadczeniami oraz wrażeniami.
W 2011 roku wydawnictwo National Geographic wydało ciekawy przewodnik, turystyczny napisany przez brytyjską dziennikarkę Louise Nicholson. Jest to osoba, która zaprezentowała Londyn z jak najlepszej jego strony, ponieważ sama mieszka w nim od 38 lat. Autorka, pisząc ten przewodnik, chciała pokazać turystom, a także mieszkańcom Londynu, że na każdym kroku można się tu czegoś nowego o mieście dowiedzieć, czy odkryć coś, co do tej pory było dla nich niezgłębioną tajemnicą.
Sama okładka książki mówi już o tym, że zawartość przewodnika będzie dotyczyła Londynu, ponieważ przez całą jej długość jest utworzony wielki napis „Londyn”. W lewym dolnym rogu narysowana jest mała walizka, a widniejący obok niej napis „Wakacje w wielkim mieście” sugeruje, że jest to przewodnik idealny dla turysty chcącego odpocząć od codziennego życia, smakując przy okazji londyńskiego życia i, że jest to kolejny przewodnik z tej serii wydawnictwa National Geographic. Obok wielkiego napisu wymienionych jest kilka atrakcji angielskiej stolicy, które można w niej zwiedzić, jak chociażby: pałac Buckingham, Tower Bridge, czy British Museum.
Na wewnętrznej stronie okładki zawarty jest plan centrum Londynu, co już na początku zachęca do skorzystania z tego przewodnika, bo jak wiadomo mapa zawsze stanowi duże udogodnienie dla turysty w nieznanym mu mieście, a także jest ratunkiem w momencie zgubienia się. Niestety plan centrum angielskiej stolicy rozrysowany jest bardzo małą czcionką, więc tylko przyglądając się mu z bliska można dostrzec wszystko to, co się na nim znajduje. Jest to niewątpliwe minus tego przewodnika, ponieważ mapa powinna być na tyle duża, by każdy bez problemu mógł odczytać to, co zawiera.
Przewodnik otwiera zdjęcie jednej z wielu atrakcji Londynu, a mianowicie mostu Tower Bridge na tle gwieździstej nocy. Następnie, na kolejnej stronie, umiejscowiony jest spis treści. Przewodnik jest podzielony na siedem części, a każda z nich odnosi się do innych treści.
Pierwsza część, pod tytułem: „Jak korzystać z przewodnika”, zawiera porady na temat tego, jak go używać, by najszybciej odnaleźć interesujące nas informacje. W kilku zdaniach streszczona jest tu zawartość przewodnika, wraz z informacją, że każda część książki oznaczona jest innym kolorem, co daje łatwość znalezienia jej w danej chwili.
Następny rozdział: „O autorce” zawiera kilka słów właśnie o niej.
Trzecia część przewodnika odnosi się do „Wybranych obszarów Londynu”. Prezentuje historię dawnego i charakter obecnego Londynu. Na kilkunastu stronach przewodnika pokazano czytelnikowi początki i ogromny rozwój tej angielskiej stolicy na przestrzeni lat. Zaczynając od informacji na temat powstania Londynu, a kończąc na wejściu tego miasta w XXI wiek, turysta zaznajamia się z wieloletnią i interesującą historią tej wielkiej metropolii. Tekst urozmaicony jest kilkoma zdjęciami przedstawiającymi Londyn dawniej i dziś.
Czwarta część, pod tytułem: „Wybrane obszary Londynu”, jest najobszerniejsza, gdyż zawiera szczegółowy opis wybranych zakątków miasta, takich jak na przykład: City, Westminster czy Soho. Omawianym obszarom także przypisano kolory, dzięki czemu łatwo je znaleźć pośród prawie 300-stronicowego przewodnika. Początek opisu każdego miejsca zawiera krótką jego charakterystykę, dodatkowym atutem jest też mapa oraz zdjęcia. Zagłębiając się coraz bardziej w strony każdego podrozdziału można dowiedzieć się, co na danym obszarze jest warte zwiedzenia lub czy istnieje szansa przeżycia czegoś nowego i niezapomnianego.
Następnym walorem przewodnika jest to, że opisowi każdego omawianego miejsca towarzyszą informacje praktyczne, które mogą być niezwykle przydatne dla turysty. W każdym podrozdziale turysta znajdzie coś dla siebie, ponieważ przedstawiane są w nim miejsca atrakcyjne zarówno dla starszego pokolenia (takie jak na przykład: Katedra Św. Pawła, Opactwo Westminsterskie czy Muzeum Brytyjskie), jak i dla młodszych turystów – ci nie będą się nudzić, gdyż polecane im jest ciekawe spędzenie czasu w Muzeum Nauki, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Dzieciństwa i Zabawek.
Następna część, zatytułowana: „Wycieczki za miasto”, dotyczy wyjazdów poza granice Londynu. Zawiera opisy kilku miejscowości, wśród których są między innymi: Windsor, Eton, Oxford czy Cambridge. Można się do nich wybrać kiedy będzie się chciało na chwilę odetchnąć od londyńskich atrakcji, a których zwiedzanie również samo w sobie może okazać się niezwykłe i wzbogacające. Tak jak w poprzednim rozdziale, tak i tu tekst wzbogacony jest o zdjęcia, a także informacje praktyczne, które w nowym miejscu mogą się przydać.
Kończąc poznawanie londyńskiego przewodnika znajdujemy kolejny rozdział, który nosi tytuł „Rady praktyczne” i dotyczy bardzo ważnych kwestii. Czytając owe rady turysta dowie się między innymi tego, kiedy najlepiej wybrać się do angielskiej stolicy, by jak najwięcej na tym skorzystać, czy, że trzeba szczególnie zwrócić uwagę na pogodę i na wszelki wypadek wziąć kilka rzeczy na zapas, bo nigdy nie wiadomo co nas tam może spotkać. Zawarte są również informacje na temat tego, jak dojechać do centrum po wylądowaniu na lotnisku czy przyjeździe na dworzec oraz jak poruszać się po mieście. Można się także dowiedzieć, jak skorzystać z pomocy przewodnika i na jakich stronach internetowych można uzyskać więcej informacji na temat wycieczek. Wskazówki praktyczne zawarte w tym przewodniku dotyczą także: elektryczności, godzin otwarcia najważniejszych obiektów, dni wolnych od pracy, telefonów, miejscowych zwyczajów. Osobną rubrykę stanowią adresy internetowe, które mogą być bardzo przydatne jeszcze przed podróżą. Dodatkowym atutem tego przewodnika są zawarte w nim informacje na temat turystów niepełnosprawnych. Gdy będziemy potrzebować pomocy, z tego informatora możemy się dowiedzieć, co zrobić, gdyż zawiera informacje dotyczące policji, straży pożarnej, pogotowia, usług medycznych, ambasad, konsulatów. Podpowiada także co zrobić, gdy zgubimy rzeczy lub karty kredytowe. Zawiera też charakterystykę wybranych hoteli, restauracji czy pubów. Ważnym elementem tego rozdziału jest zakładka pod tytułem „zakupy”. Opisane są tutaj miejsca, w których można zakupić pamiątki czy rzeczy osobiste. Ostatnie strony tej części poświęcone są rozrywce: zawarte są w tu informacje na temat miejsc, które można odwiedzić.
Ostatnia część książki zawiera alfabetyczny spis londyńskich miejsc z numerami stron, pod którymi można z łatwości znaleźć akurat te, które nas najbardziej w danej chwili interesują.
Kwestią, której mi brakuje w tym przewodniku, są podstawowe zwroty w języku angielskim, które dla osoby nieznającej tego języka, byłyby bardzo przydatne. Przewodnik jest lekki, a jego okładka – sztywna, przez co tak łatwo nie ulegnie zniszczeniu. Książka jest wygodna i poręczna. Publikacja na pewno spełnia swoje zadanie, gdyż przeprowadza turystę przez najciekawsze zakątki Londynu, informując go równocześnie o sposobie dotarcia do nich. Dzięki zamieszczonym w nim mapom można bez problemu odnaleźć szukane przez nas miejsce.
Przewodnik skierowany jest przede wszystkim do turysty, który po raz pierwszy odwiedza Londyn, ale może być przydatny także dla osoby, która już któryś raz z kolei przybywa do angielskiej stolicy, a nie poznała jeszcze wszystkich jej zakamarków.
|