Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 26 czerwca 2017, redaktor prowadzący numeru: Magdalena Banaszkiewicz, Izabela Wyszowska

Numer 3/2017 (maj-czerwiec 2017)

 

Miejsca z duszą

 

Izabela Wyszowska, Tadeusz Jędrysiak

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem
(2017 r. - 100 rocznica Objawień Matki Bożej w Fatimie)

Sanktuarium maryjne w Fatimie obchodziło13 maja 2017 roku uroczyste obchody 100 rocznicy objawień Matki Bożej. Fatima jest miastem położonym w samym sercu Portugalii, opodal miasta Leiria, około 187 km na południe od Porto, 123 km na północ od Lizbony. Fatima to arabska nazwa, pochodzi od imienia córki proroka Mahometa. To w Fatimie dokładnie 100 lat temu trojgu pastuszków objawiła się Matka Boża. Objawienia fatimskie należą do najbardziej znanych objawień maryjnych w historii, a ich głównym przesłaniem jest konieczność nawrócenia i modlitwy o pokój. Z wydarzeniami tymi ściśle związane są także tzw., "tajemnice fatimskie". Obecnie znamy już wszystkie trzy1 (zamieszczono je w przypisie na końcu). Według relacji dzieci - Łucji, Franciszka i Hiacynty, przed objawieniami Matki Bożej miały miejsce spotkania dzieci z aniołami, przygotowujące je do widzeń Maryi. W centrum objawień stoją spotkania dzieci z Matką Bożą w 1917 roku - 13 maja, 13 lipca, 19 sierpnia (13 sierpnia dzieci zostały aresztowane), 13 września i 13 października. Maryja poleca dzieciom odmawianie różańca oraz upowszechnianie nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Nazywała siebie Matką Bożą Różańcową.
Warto tu podkreślić znaczenie objawień Matki Bożej dla Kościoła. Wszystkie objawienia fatimskie zostały całkowicie zaaprobowane przez Stolicę Apostolską w 1930 roku. Zjawienie się Matki Bożej i przekazywane prze kolejne 6 miesięcy orędzie wytyczało kierunek drogi dla świata, dotkniętego wówczas wojnami i przygotowującego się do rewolucji październikowej w Rosji. To właśnie Matka Boża Fatimska wskazała na Rosję, w której zrodziła się rewolucja, a jej ideologiczne założenia zrodziły bezbożny system, który za wszelka cenę chciał wykreślić z historii i myśli człowieka Boga i wszystkie wartości chrześcijańskie (http://www.sekretariatfatimski.pl/fatima-objawienia).

Troje pastuszków z Fatimy, którzym objawiłą się Matka Boża:Łucja Dos Santos (1907-2005), Franciszek Marto (1908-1919) i Hiacynta Marto (1910-1920). Dwoje młodszych dzieci - Franciszek i Hiacynta - zmarło niedługo po objawieniach (w 1919 i 1920 roku), byli chorzy na hiszpańską grypę. Łucja została zakonnicą i zmarła w wieku 98 lat. Matka Boża objawiła się jej jeszcze w 1925 i 1927 roku, a najprawdopodobniej także i później.

 

Fatima (Portugalia) - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Do Fatimy przybywa rocznie ok. 5 mln pielgrzymów, jest to jedno z najsłynniejszych sanktuariów na świecie. Znajduje się tu konsekrowana przed ponad 60 laty Bazylika Matki Boskiej Różańcowej. Przed Bazyliką znajduje się Plac Piusa XII, na którym może się zmieścić nawet milion osób. Szczególny urok sanktuarium fatimskiego polega na głęboko religijnej atmosferze oraz uczynności tamtejszych służb porządkowych i znakomitej organizacji - dzięki temu przybywający pielgrzymi mogą w spokoju modlić się, zgłębiać objawione tajemnice, a często także odbywać pokutę.

Kult Matki Bożej Różańcowej (Matki Bożej Fatimskiej) w Polsce wyraża się w obrazach, rzeźbach i figurach znajdujących się w świątyniach lub na zewnątrz, przed nimi albo w kapliczkach przydrożnych. Wszystkie one przedstawiają Najświętszą Maryję Pannę z różańcem w ręku. Sam Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że właśnie opiece Matce Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Rzymie.
W Polsce powstało ponad 40 sanktuariów poświęconych Matce Bożej Fatimskiej (wykaz w tabeli na końcu artykułu). Sanktuaria są miejscami kultu związanego z jakimś faktem nadprzyrodzonym, który miał miejsce. W sanktuariach znajdują się cudowne obrazy lub figury, które zasłynęły licznymi łaskami. Do takich miejsc przyjeżdżają pielgrzymi, aby się modlić, aby uprosić jakieś oczekiwane łaski lub podziękować za nie, albo aby wyprosić przebaczenie za swoje winy.
Jednym z najciekawszych sanktuariów, które warto zobaczyć jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oddalone ok. 4 km od centrum Zakopanego. Sanktuarium powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. W dniu 13 maja 1990 roku kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który został przywieziony z grobu św. Piotra z Rzymu oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Kamienie te mają symbolizować szczególną więź między Sanktuarium, którego korzenie tkwią w Rzymie i w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowane zostało również zdjęcie Jana Pawła II oraz papieski różaniec. Sanktuarium zostało wybudowane w ciągu 5 lat, ajego uroczystej konsekracji dokonał papież Jan Paweł II w 1997 roku.
Jednak trzeba wspomnieć, że historia sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to zbudowano kaplicę, w której odprawiano specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej z Fatimy, głoszono kazania i uczono ludzi jak wypełniać objawienia w Fatimie. Początkowo modlono się do obrazu przedstawiającego objawienie Matki Bożej trójce dzieci z Fatimy. Dopiero w 1961 roku biskup Fatimy przekazał na ręce kardynała Stefana Wyszyńskiego figurę Matki Bożej Fatimskiej, aby pielgrzymowała po Europie położonej za żelazną kurtyną. Zgodnie z intencją ofiarodawcy figura wyruszyła na pielgrzymkę obejmującą prawie wszystkie diecezje Polski. Konieczne było późniejsze odnowienie figury, którym zajęła się ludowa artystka, dodając przy tym błękit do bieli fatimskiej Pani. Dnia 21 października 1987 roku, dwadzieścia sześć lat po rozpoczęciu różańcowych rekolekcji, Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która ostatecznie stanęła w zakopiańskim sanktuarium. Figura przedstawia Maryję ubraną w białą suknię i okrywający jej głowę biały płaszcz. Na Jej rozłożonych rękach zawieszony jest różaniec. Na piersi Bogurodzicy widnieje niepokalane serce otoczone cierniami, na głowie - złota korona.
Sanktuarium na Krzeptówkach cieszy się wielką popularnością zarówno wśród pielgrzymów jak i turystów tłumnie przybywających do Zakopanego. Po wędrówkach po tatrzańskich szlakach znajdują w nim chwilę na modlitwę i odpoczynek we wnętrzu utrzymanym w góralskiej, jakże swojskiej, urzekającej stylistyce.

Bibliografia
Budzyński S. (1995), Dotknięcie Boga, Wydawnictwo Adam, Warszawa.
Gonzaga da Fonseca L. (2007), Cuda Fatimy. Objawienia, kult, orędzie, Wydawnictwo:Edycja Świętego Pawła, Częstochowa.
Maciągowski M., Wojdecki E. (2016), Fatima Objawienia i cuda, Wydawnictwo Jedność,Kielce.

Tablica. Sanktuaria Matki Boskiej Fatimskiej w Polsce

Lp.

Nazwa sanktuarium, miejscowość, nazwa diecezji lub archidiecezji

1

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem (Archidiecezja Krakowska)

2

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Biskupcu Reszelskim (Archidiecezja Warmińska)

3

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni (Diecezja Tarnowska), konsekrowane w 2004 r.

4

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Braniewie (Archidiecezja Warmińska)

5

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Elblągu (Diecezja Elbląska)

6

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku (Diecezja Ełcka)

7

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku (Archidiecezja Gdańska),

8

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina (Diecezja Siedlecka)

9

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim (Archidiecezja Lubelska)

10

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Korszach (Archidiecezja Warmińska)

11

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Krakowie (Archidiecezja Krakowska)

12

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Lubajnach (Archidiecezja Warmińska)

13

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Łęgowie (Diecezja Elbląska)

14

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie (Archidiecezja Częstochowska)

15

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu (Archidiecezja Wrocławska)

16

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie (Archidiecezja Warmińska)

17

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskiej (Archidiecezja Poznańska)

18

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie (Diecezja Sandomierska)

19

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu (Archidiecezja Poznańska)

20

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rozogach (Archidiecezja Warmińska)

21

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rózgach (Archidiecezja Warmińska)

22

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rybnej (Archidiecezja Częstochowska)

23

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rzeszowie (Diecezja Rzeszowska)

24

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Węgrowie (Diecezja Drohiczyńska)

25

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - kościół św. Jakuba w Sandomierzu (Diecezja Sandomierska)

26

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Smardzewie (Diecezja Płocka)

27

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Sokołowie (Diecezja Rzeszowska)

28

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu (Diecezja Sosnowiecka)

29

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska), parafia ustanowiona w 1985 r., znajduje się tu figura Matki Bożej Fatimskiej, którą jako pierwszą w Polsce, wśród figur fatimskich, koronował Ojciec Święty Jan Paweł II.

30

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. o Pio w Terliczce (Diecezja Rzeszowska)

31

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebni (Archidiecezja Krakowska)

32

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej (Archidiecezja Katowicka), sanktuarium istnieje od 1948 r., Jest to szczególne miejsce, w którym pielgrzymi doznają wielu przeżyć i łask, jest nazywane "Śląską Fatimą".

33

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Wadowicach (Archidiecezja Krakowska)

34

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie-Ursusie na osiedlu Niedźwiadek (Archidiecezja Warszawska). Wybudowany w 1985 r. jako wotum dziękczynne parafian za cudowne ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r., jest to miejsce nieustającej modlitwy za Kościół, Ojca Świętego, Ojczyznę i Parafię.

35

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Węgrowie (Diecezja Drohiczyńska)

36

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej we Wrocławiu (Archidiecezja Wrocławska)

37

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole (Diecezja Radomska)

38

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Zbąszyniu (Archidiecezja Poznańska)

39

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - Bazylika p.w. Świętej Trójcy w Krakowie (Archidiecezja Krakowska)

40

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - kościół p.w. bł. Karoliny Kózkówny (Archidiecezja
Warmińska)

41

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łęgowie (Diecezja Elbląska)

42

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - kościół p.w. św. Józefa w Tarnowie (Diecezja Tarnowska)

43

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - kościół p.w. św. Dominika w Warszawie (Archidiecezja Warszawska)

44

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - kościół p.w. św. Wojciecha we Wrocławiu (Archidiecezja
Wrocławska)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: http://rozaniec.maryjni.pl/wydruki/strona oraz innych dostępnych stron internetowych.

1Tajemnice Fatimskie:
Pierwsza i druga część"tajemnicy" dotyczyła przede wszystkim straszliwej wizji piekła, kultu Niepokalanego Serca Maryi i II wojny światowej oraz zapowiadała ogromne szkody, jakie Rosja miała wyrządzić ludzkości przez odejście od wiary i wprowadzenie komunistycznego totalitaryzmu. Te dwie tajemnice zostały opublikowane wiele lat temu.
"Trzecia tajemnica fatimska" budziła najwięcej dywagacji i emocji. Treść tej tajemnicy została spisana przez siostrę Łucję w 1944 roku i dopiero w 1957 roku została przekazana do Tajnego Archiwum Świętego Oficjum. Jan Paweł II poprosił o dostarczenie mu koperty z trzecią częścią "tajemnicy" po zamachu na Niego z 13 maja 1981 roku. Trzecia część tajemnicy mówi o historycznych konsekwencjach kryzysu wiary i moralności, a więc o tym, jakie mogą być skutki odrzucenia fatimskiego orędzia: "Jeżeli ludzkość nie będzie potrafiła im się przeciwstawić przez moralną odnowę ducha i pokutę, będę zmuszona uwolnić karzące ramię Mojego Syna. Jeśli wielcy tej ziemi i Kościoła nie będą chcieli przeszkodzić temu, to ja sama zażądam od Boga Ojca, by spadła na ludzi wielka kara" (http://strefatajemnic.onet.pl). W związku z tym, że wezwanie do pokuty i nawrócenia zawarte w orędziu nie zostało przyjęte tak, jak być powinno, wobec tego jesteśmy świadkami, że to proroctwo w dużej mierze się spełniło. Siostra Łucja, jedyny żyjący świadek objawień, tak pisała w liście do Ojca Świętego: "A chociaż nie oglądamy jeszcze całkowitego wypełnienia się ostatniej części tego proroctwa, widzimy, że stopniowo zbliżamy się do niego wielkimi krokami. Nastąpi ono, jeżeli nie zawrócimy z drogi grzechu, nienawiści, zemsty, niesprawiedliwości, łamania praw człowieka, niemoralności, przemocy itd. I nie mówmy, że to Bóg tak nas karze; przeciwnie, to ludzie sami ściągają na siebie karę. Bóg przestrzega nas cierpliwie i wzywa do powrotu na dobrą drogę, szanując wolność, jaką nam podarował; dlatego to ludzie ponoszą odpowiedzialność" (http://www.fronda.pl/a/trzecia-tajemnica-fatimskaostrzega-polske,50186.html)

 
 
Źródło fotografii: Tadeusz Jędrysiak, Izabela Wyszowska

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij