Turystyka kulturowo – przyrodnicza:
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, położony w części na terenie powiatu wągrowieckiego i wyposażony w sieć dróg rowerowych, stanowi naturalny teren wypraw rekreacyjnych mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Funkcjonujący na jego terenie od roku 2008 Szlak Kościołów Drewnianych pozwala realizować wycieczki rekreacyjno-przyrodnicze także z udziałem elementów kulturowych.
Kulturowa turystyka religijna
Dzięki przebiegającym przez powiat między innymi Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego, Szlakowi Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka a także Drodze Św. Jakuba część turystów zwiedzających te bardzo znane szlaki kulturowe pojawia się także w Wągrowcu i jego okolicach. Ich cel stanowią obiekty wchodzące w skład szlaków: wykopaliska archeologiczne w Łeknie po pierwszym polskim klasztorze cysterskim, klasztor pocysterski w Wągrowcu z końca XVI, kościół farny pw. Św. Jakuba w Wągrowcu (stanowiący ogniwo wielkopolskiej Drogi Św. Jakuba), drewniany kościół pw. Św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim (jeden z najstarszych zachowanych polskich kościołów drewnianych) , klasztor pocysterski w Wągrowcu, kościół pw. Św. Mikołaja w Skokach. Watek cysterskiej historii jest silnie obecny w ekspozycji Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którego siedziba należy także do budynków dawnego opactwa.
Turystyka eventowa
Sezon turystyczno – kulturowy mikroregionu zdominowany jest przez „Festyn Cysterski”, który gromadzi znaczną ilość uczestników (w ogromnej większości pochodzących jednak z samego mikroregionu). Podczas festynu wzbogacają oni także swoją wiedzę na temat historii Wągrowca i Pałuk. W ramach imprezy można zwiedzać klasztor i podziemia kościoła pocysterskiego. Zadaniem dobrze zaplanowanej akcji promocyjnej powinno być skłonienie znaczniejszej grupy turystów spoza mikroregionu do odwiedzin miasta w czasie trwania eventu.
Funkcjonowanie jednej placówki muzealnej na terenie Wągrowca, niezależnie od oryginalności jej ekspozycji, związanej z tematem cysterskim, nie wystarczy jako podstawa dla sformułowania odrębnej oferty turystyki muzealnej. Wizyta turystyczna w tej placówce może jednak stanowić uzupełnienie wyprawy podjętej w ramach turystyki kulturowo-religijnej a także (jako przystanek) większego przedsięwzięcia w ramach regionalnej turystyki kulturowej lub dłuższej wyprawy muzealnej, podejmowanej np. do kilku wielkopolskich ośrodków z okazji Nocy Muzeów.
|