Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 września 2009, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 10/2009 (październik 2009)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w Lesznie i Powiecie Leszczyńskim

 

Propozycję opracowała: Ewelina Goździewicz

Leszczyński Ratusz
Barokowo–klasycystyczny ratusz w rynku staromiejskim zaliczany jest do najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1637 r. W obecnym kształcie jest on dziełem włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. Cennym walorem jest także zespół otaczających Rynek bogato zdobionych kamieniczek z XVII i XVIII wieku. Kamienica z numerem 29 uznawana jest za najstarszy budynek w mieście. 

Kościół parafialny Świętego Mikołaja (leszczyńska fara).
Wprawdzie wygląd zewnętrzny kościoła św. Mikołaja w Lesznie nie jest imponujący, jednak wnętrze tej świątyni posiada wysokiej klasy wystrój sztukatorski. Budynek powstał na miejscu zniszczonego podczas pożaru w 1656 r. najstarszego leszczyńskiego kościoła katolickiego. Odbudowa nastąpiła po roku 1680, kierował nią prawdopodobnie Pompeo Ferrari. Kościół pełnił rolę rodowego mauzoleum Leszczyńskich. Nagrobki biskupa Bogusława i Rafała Leszczyńskich są prawdopodobnie autorstwa Szymona Belottiego lub Pampeo Ferrariego, fundowane zostały przez króla Stanisława Leszczyńskiego w latach 1707-1709 r. Na uwagę zasługuje również obraz wybitnego polskiego malarza epoki baroku, Szymona Czechowicza, usytuowany naprzeciw ambony, oraz ołtarz główny z płótnem autorstwa Michelangelo Palloniego. Bogate dekoracje rzeźbiarskie i użyte symbole przypominają o potędze rodu Leszczyńskich. Kościół ma też dziesięć ołtarzy bocznych. Cztery z nich znajdują się przy filarach oddzielających kaplice, natomiast dalszych sześć usytuowanych jest w samych kaplicach. 
Pięknym dziełem sztuki snycerskiej jest barokowa ambona. Jej korpus zdobią rzeźby aniołków i motywy roślinne oraz rzeźby św. Antoniego z Dzieciątkiem, św. Piotra i innych świętych. We wnękach podstawy jej schodów znajdują się rzeźby świętych: Piotra z Alkantary, Franciszka z Asyżu i Jacka Odrowąża. Leszczyńska fara należy do najcenniejszych barokowych kościołów na terenie Wielkopolski

Pałac Sułkowskich
Barokowy pałac w doskonale zachowanym stanie był niegdyś miejską siedzibą książąt Sułkowskich, właścicieli Leszna. Pałac zbudowany jest na miejscu pierwszej rezydencji Leszczyńskich z XV wieku. Zniszczona w 1656 r. została ona odbudowana w początkach XVII wieku przez Pompeo Ferrariego. 

Obiad: Propozycja: Restauracja- Hotel ,,Wieniawa” , ul. Rynek 29 

Kościół świętego Jana Chrzciciela
Został zbudowany 1652 r.. Jego styl architektoniczny nawiązuje do późnego gotyku. Wieża tego kościoła wznosi się na wysokość 60 metrów i zdobią je cztery mosiężne zegary. 
Muzeum Okręgowe w Lesznie (Plac Metziga 17) 
Placówka mieści się w gmachu dawnej synagogi, jednej z największych i najlepiej zachowanych w Wielkopolsce. Synagoga została zbudowana w ostatnich latach XVII wieku w miejsce starszej (która spłonęła). Zdewastowany budynek przejęło w 1992 roku Muzeum Okręgowe w Lesznie i wyremontowało. Obecnie w budynku znajdują się ekspozycje stałe, dotyczące historii miasta oraz jego bardziej znanych mieszkańców (w tym J. A. Komeńskiego), organizowane są także wystawy czasowe, koncerty i konferencje.

Kościół Świętego Krzyża
Barokowa świątynia z prostokątną wieżą służyła niegdyś leszczyńskim ewangelikom. Ołtarz główny wykonany w 1804 r. jest klasycystyczny, stiukowy z dwiema parami kolumn i wazonami na gzymsach. W sąsiedztwie kościoła położony jest dawny cmentarz grzebalny, na którym urządzono lapidarium, utworzone z kamiennych obelisków oraz nagrobków i płyt nagrobnych z XVII i XVIII wieku.
Nieopodal znajduje się cenna pod względem historycznym oraz architektonicznym, najstarsza dzielnica Leszna - Leszczynko. Przy ulicy Sienkiewicza wznoszą się zabytkowe kamieniczki, znakomicie wpasowujące się w architektoniczny krajobraz dzielnicy.

Kolacja: Propozycja: Restauracja Hotel „Wieniawa” ul. Rynek 29
Nocleg: Propozycja: Hotel Wieniawa lub Zamek Rydzyński 


Dzień 2 
Śniadanie: Restauracja Hotel ,,Wieniawa”, po śniadaniu transfer do Rydzyny 

Rydzyna – Zamek Leszczyńskich i Sułkowskich, zespół zamkowy i parkowy 
Obiekt został wzniesiony w latach około 1685-1695 na murach zamku gotyckiego z XV wieku. W rezydencji tej spędził swoje dzieciństwo i młodość król Stanisław Leszczyński. Zamek czasowo był w posiadaniu Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii. Uznawany jest za perłę barokowej architektury. W odbudowanym po zniszczeniach wojennych zamku funkcjonuje hotel, jednakże jego wnętrza są udostępnione do zwiedzania. Zamek jest miejscem kilku cyklicznych imprez kulturalnych o regionalnej skali, posiada także własną profesjonalną kapelę, grającą w jego historycznych wnętrzach repertuar muzyki dawnej. Park przyzamkowy założony został około roku 1820 r. na miejscu ozdobnego ogrodu francuskiego z XVII wieku. Znajduje się w nim popiersie Stanisława Leszczyńskiego. 

Rynek Miejski 
Niewielki, lecz starannie utrzymany plac z wyznaczającym centrum miasta pomnikiem Trójcy Świętej z tzw. kolumną morową. Rynek, stanowiący skrzyżowanie osi dwóch optycznych zespołu miasta i rezydencji, zachował swoje rozplanowanie przestrzenne z czasów lokacji miasta, choć jego pierwotna zabudowa spłonęła w 1701 r. Mały, ale bardzo malowniczy ratusz odbudowany został w 1761 r. przez K.M. Frantza. Ze środka Rynku roztacza się widok na fasadę zachodnią zamku. 

Obiad : Proponowany: Hotel - Restauracja Zamek w Rydzynie, ul. Plac Zamkowy 1 

Rydzyna -Wiatrak ,,Józef ” Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa 
Oryginalny wiatrak „Józef”, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku nie doczekał naszych czasów. Był on jedną z ostatnich pozostałości licznej (prawie 40 obiektów) grupy wiatraków wzniesionych na tutejszej Młyńskiej Górze, w okresie rządów księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego. Ze starego wiatraka pozostały tylko fundament i część podwalin. Współczesna rekonstrukcja obiektu została wzniesiona w roku 1983. W sierpniu 2004 roku decyzją Ministra Kultury ów nowy wiatrak „Józef” otrzymał status Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie (jedynego takiego muzeum w Polsce). W 2005 roku obiekt został oświetlony, w ten sposób po kilku latach renowacji powstał najpiękniejszy wiatrak w Polsce, który udostępniono dla zwiedzających. W jego wnętrzu eksponowane są zabytkowe maszyny rolnicze i młynarskie. 

Pałac w Pawłowicach (gmina Krzemieniewo) 
Obiekt pałacowy, wraz z jego z galeriami i oficynami, został wybudowany w latach 1779 - 1783 przez znaną rodzinę wielkopolskich magnatów Mielżyńskich. Obiekt główny wraz z oficynami i galeriami zaprojektowany został przez K.G. Langhansa. Wystrój wnętrz zaprojektował Jan Christian Kamsetzer, królewski architekt Stanisława Augusta. Szczególnie cenny jest narożny Salon Zielony, posiadający bogatą dekorację sufitu (plafon) oraz wiszący świecznik kryształowy, ponadto znajduje się tu biały marmurowy kominek. Z kolei Salon Jedwabny ma ściany wyłożone haftowanym jedwabiem, równie bogato dekorowany plafon, a także duże dekoracyjne lustra. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Zakładu Doświadczalnego Pawłowice, oddziału państwowego Instytutu Zootechniki. 

Oporowo (gmina Krzemieniewo) 

Znajduje się tutaj otoczony parkiem dwór z końca XVIII wieku, rozbudowany w 1902 r. przez najbardziej wówczas znanego architekta wielkopolskiego, Rogera Sławskiego. Nieopodal położony jest kościół parafialny o konstrukcji szkieletowej z 1640 r. Przy kościele zachowały się liczne nagrobki członków zasłużonej dla Wielkopolski rodziny Morawskich. 

Zespół Sakralny w Osiecznej - (gmina Osieczna) 
Tutejszy klasztor i kościół Św. Walentego zbudowano dla zakonu Franciszkanów - Reformatów, którzy przybyli do Osiecznej w 1622 roku, by umacniać katolicyzm wśród tutejszej ludności. Kościół z I połowy XVIII wieku reprezentuje jednolity styl późnobarokowy. Rokokowe wnętrza wykonane są z drewna dębowego. Na sklepieniu widoczna jest polichromia, a w ołtarzach 4 obrazy autorstwa Franciszka Smuglewicza z 1786 roku. Tym, co przyciąga tu wielu turystów i pielgrzymów jest słynący łaskami Obraz Matki Boskiej Bolesnej (Osieckiej) z Dzieciątkiem. Obok kościoła znajduje się barokowy klasztor, w przestrzeni jego furty (pomieszczenie wejściowe) można do dziś obejrzeć freski nawiązujące do biografii patrona zakonu św. Franciszka. 

Mórkowo (gmina Lipno) 
XV-wieczny Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, zbudowany w stylu późnogotyckim z granitu i cegły. Ołtarz główny, krucyfiks oraz zachowane tablice trumienne pochodzą z XVII i XVIII wieku. 

Wilkowice (gmina Lipno ) 
Świątynia parafialna pod wezwaniem św. Marcina, wzniesiona w XV wieku, w stylu późnogotyckim. Na uwagę zasługuje późnogotycka monstrancja z XVI wieku. Drugi miejscowy kościół ma ewangelicko-augsburskie korzenie. W 1996 kościół został rekonsekrowany, jego patronką została św. Edyta Stein. Przez fakt ewangelickiej genezy oraz aktualnego kultu świątynia jest znakiem tolerancji wobec innych religii.

Święciechowa – etap wielkopolskiej Camino de Santiago
Z Leszna wielkopolska Droga Świętego Jakuba wiedzie wzdłuż tego samego historycznego traktu, którym według tradycji w roku 1000 cesarz Otton III z Bolesławem Chrobrym zmierzali do grobu świętego Wojciecha. Tą trasą można dotrzeć do Święciechowej, starej wsi z kościołem świętego Jakuba. W roku 1964 odkryto w nim barokową polichromię w kaplicach. Współczesna polichromia jest dziełem Teodora i Jana Szukałów. Późnobarokowy ołtarz główny ozdabiają liczne kolumny i rzeźby, w jego części centralnej znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej w srebrnej sukience z roku 1693. Elementem nawiązującym do szlaku pielgrzymiego jest obraz św. Jakuba z końca XVIII wieku. 

  
  Zawieziemy Was tam!

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij