Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 lipca 2010, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 8/2010 (sierpien 2010)

 

Historia

 

Zarys dziejów Szamotuł i regionu

Monika Twardowska
Armin Mikos v. Rohrscheidt

Ziemia szamotulska w pradziejach.  
Dzieje człowieka na ziemi szamotulskiej sięgają czasów prehistorycznych, a dokładniej środkowej epoki kamienia (mezolitu), czyli okresu pomiędzy 8000 a 4800 r. p. n. e.). Dowodami na obecność ludzi są znaleziska archeologiczne, m.in. krzemienne grociki strzał do łuku, odkryte w okolicach Wronek oraz ślady osadnictwa w miejscowościach Ostroróg, Zapuścin i Buszewo.
Badania przeprowadzone przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (1987), a następnie przez Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach (lata 1992-1994) dokumentują również tradycję osadnictwa z okresu neolitu w miejscowościach Gaj Wielki, Szczuczyno, Komorowo. Z epoki brązu pochodzą natomiast cmentarzyska z V-III w p. n. e., nawiązujące do kultury pomorskiej (Gorszewice, Sycyno, Wartosław) oraz grodzisko na wyspie Jeziora Bytyńskiego.
Z epoki żelaza (a dokładniej z wieków II-III n.e.) zachowały się znaleziska na cmentarzach w Bininie i Mutowie, przypisywane przedstawicielom kultury wielbarskiej, oraz relikty osady w Słopanowie. Wnioski z badań na wymienionych cmentarzyskach potwierdzają znaną już dawniej wiedze na temat obrządku pochówku, wierzeń oraz stosunku żywych do ich zmarłych bliskich. Pozostałości po osadach z II i III wieku n.e. odnaleziono także w Jastrowie i Kusinowie, natomiast relikty grodziska i osady z okresu wczesnego średniowiecza (dokładniej z VI lub VII wieku) znajdują się w Piersku.
Rozmieszczenie znalezisk świadczy o tym, że osadnictwo okresu przedpaństwowego skupiało się w miejscach, w których panowały najdogodniejsze warunki dla rolnictwa i hodowli. Dlatego rejony południowe i środkowe ziemi szamotulskiej były już wtedy stosunkowo gęsto zaludnione. W północnej, zawarciańskiej części dzisiejszego powiatu szamotulskiego ślady osadnictwa są natomiast nieliczne.

Od wczesnego średniowiecza do końca panowania dynastii piastowskiej.

Dzieje średniowiecznych Szamotuł i ich najbliższych okolic związane są z rodem Szamotulskich herbu Nałęcz, jednego z najznamienitszych i najbardziej wpływowych politycznie rodów Wielkopolski. Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie targowej, zwanej Starymi Szamotułami sporządzona została w klasztorze cystersów w Obrze w 1231 roku, a wśród świadków nadania wymieniono Wincentego z Szamotuł. Pierwsze przywileje dla Starych Szamotuł nadano w 1284 roku. Wtedy to wojewoda poznański Tomisław otrzymał od księcia Wielkopolski Przemysła II dokument, w którym władca potwierdził i odnowił przywilej nadany przez swego ojca Przemysła I, ustanawiający prawo targów w Starych Szamotułach oraz zwolnił dobra samego Tomisława z opłaty targowej. W owym przywileju Przemysł II zezwolił również na wprowadzenie w przyszłości lokacji miasta na prawie niemieckim, co przynosiło wolność osobistą stałym mieszkańcom, autonomie wspólnoty w sprawach handlowych, prawo dziedziczenia posiadanych gruntów oraz dysponowania nimi przy zachowaniu zwierzchności właściciela.
Dokładna data otrzymania praw miejskich przez Stare Szamotuły nie jest znana. Przypuszcza się, iż miała ona miejsce najprawdopodobniej w latach 1284-1296 i była dziełem wojewody Tomisława, którego nazwano później „prawdziwym ojcem miasta dbającym o gospodarkę, obdarzonym zmysłem ekonomicznym i zdolnością reagowania na zmieniające się wyzwania czasów”.
W przywileju wymieniono imponujące dobra ziemskie należące do rodu Nałęczów - obok Szamotuł należały do nich miejscowości: Gaj, Piotrkówko, Biezdrowo, Chojno, Pakawie, Otorowo, Otusz, Pomorzany, Kiszewo, Nojewo, Krężoły.
Problemem nierozstrzygniętym do dziś pozostaje pierwotna lokalizacja miejsca położenia owej osady targowej. Spory toczyły się pomiędzy trzema osadami: w Osówce, Świdwinie oraz Szczuczynie. Niedawne badania archeologiczne, przeprowadzone ok. 3 kilometrów na północ od dzisiejszego centrum Szamotuł, obok miejscowości Szczuczyn, obok śladów osadnictwa prehistorycznego ukazują także relikty zabudowań późnośredniowiecznych oraz pozostałości cmentarza. Usytuowanie cmentarza musiało z kolei wiązać się z bliskością kościoła. Ośrodek parafialny pod wezwaniem św. Marcina, wzniesiony prawdopodobnie w końcu XII wieku znajdował się właśnie w okolicach badanej osady. Na tej podstawie należy stwierdzi, iż właśnie Stare Szamotuły są najstarszym ośrodkiem osadniczym, a tutejszy kościół świętomarciński to pierwotne centrum kościelne.
Lokacja Starych Szamotuł stanowiła konkurencję dla powstałej niewiele wcześniej książęcej osady Wronki (założonej prawdopodobnie pod istniejącym już grodem wspomnianym w roku 1251 przed rokiem 1279). O przewidywanym miejskim charakterze tej osady świadczy ufundowanie tu przez Przemysła II klasztoru dominikanów, zakonu typowo miejskiego. Wronki miały być w założeniu fundatora znaczącym ośrodkiem handlowym w północno-zachodniej Wielkopolsce. Dynamiczny w pierwszym okresie istnienia Wronek rozwój gospodarczy tego ośrodka związany był z jego korzystną lokalizacją. Przebiegał tędy szlak wodny rzeką Wartą i ważny trakt handlowy drogowy: Poznań – Stargard - Szczecin. Prawa miejskie Wronki otrzymały w 1383 roku, a z zachowanych dokumentów z 1390 roku dowiadujemy się iż w mieście była komora celna, która przynosiła miastu spore zyski.
Inną ważną miejscowością dzisiejszej ziemi szamotulskiej są położone w znacznym oddaleniu od Szamotuł, w kierunku południowo-zachodnim Pniewy. Pierwszą historyczną wzmiankę o tej miejscowości znajdujemy w zapisach z 1256 roku . Było to miasto szlacheckie, z którego wywodził się ród Pniewskich herbu Nałęcz. Prawa miejskie Pniewy otrzymały pod koniec XIII wieku, a zatem krótko po samych Szamotułach.
Wśród osad wiejskich o których wspomina Jan Długosz w swojej Historii Polski są także Słopanowo i Lipnica. Lipnica wzmiankowana jest już pod datą 1170 roku, jako najstarsza wieś, z której dziesięcinę na rzecz Kawalerów św. Jana w Poznaniu składa biskup poznański Radwan. Słopanowo natomiast, to niewielka wieś należąca do cystersów z Łekna wspomniana przez Długosza pod datą 1218 roku.
Pierwsze wzmianki o Obrzycku jako osadzie targowej oraz siedzibie kasztelana sięgają 1238 roku. Obrzycko przejściowo było w posiadaniu joannitów poznańskich, później ich właścicielami byli Nałęcze-Obrzyccy. Prawa miejskie Obrzycko otrzymało w XIV wieku. Jednak miasto dość szybko podupadło i utraciło ten przywilej. Właścicielami Obrzycka w późniejszym okresie był ród Radziwiłłów.
Początek wieku XIV to czas, w którym Stare Szamotuły prawdopodobnie nawiedziły kataklizmy i wojny domowe. Losy Szamotuł w tym czasie związane są z aktywnością polityczną działalnością synów Tomisława, którzy w konflikcie o Wielkopolskę pomiędzy Henrykiem Głogowskim a Władysławem Łokietkiem opowiedzieli się po stronie tego ostatniego. Książę nie zapomniawszy ich zasług nadaje im prawo do kilku wsi oraz tereny obejmujące Wieleń i Wronki, co ma duże znaczenie w ekonomicznych planach panów z Szamotuł, budujących zwarty obszar własności rodowej. Jeden z braci otrzymuje także nominację na wojewodę poznańskiego. Kolejne pokolenia Szamotulskich uzyskują w państwie ostatnich Piastów wysokie urzędy. Starostą Wielkopolskim, a tym samym namiestnikiem monarszym zostaje Wincenty z Szamotuł, zapewniając sobie tym samym realną władzę w tej części kraju. Dla Polski jest to okres wojen z Krzyżakami i Brandenburgią. Wincenty z Szamotuł bierze m.in. udział w krwawej bitwie polsko-krzyżackiej pod Płowcami (27.09.1331).
Koniec wieku XIV, a zwłaszcza ostatnie lata panowania Ludwika Węgierskiego i okres faktycznego bezkrólewia po jego śmierci to czas w Wielkopolsce bardzo burzliwy. Dzielnica staje się areną wieloletniej wojny domowej pomiędzy rodami Grzymalitów i Nałęczów. To w tym czasie dochodzi m.in. do złupienia i spalenia Starych Szamotuł. Najstarszy ośrodek miejski na terenie ziemi szamotulskiej podupada i jeszcze w wieku XV przestaje istnieć.

Nowe Szamotuły od powstania miasta do rozbiorów Polski
Data lokacji miejskiej Nowych Szamotuł jest nieznana, jednak pierwsze określenie tej miejscowości jako miasta datowane jest na rok 1383, a zatem krótko po zniszczeniu Starych Szamotuł. Niestety, dokumenty lokacyjne nie zachowały się. Wiadomo jedynie, iż nowa osada lokowana została na tzw. „surowym korzeniu” (poza terenem istniejących osad) co było zresztą trybem raczej typowym niż wyjątkowym dla całej Wielkopolski. Zabudowa śródrynkowa prywatnego nowego miasta Szamotuły jest charakterystyczna raczej dla monarszych lokacji miejskich z XIII wieku). W Wielkopolsce ten typ zabudowy posiadają jeszcze tylko Poznań i Kalisz. W rynku wznoszono urządzenia handlowe (sukiennice, kramy, ławy), co umożliwiało władcom kontrolę nad odbywającym się w mieście handlem, na który posiadał monopol.
Wiedza o pierwszych mieszkańcach Nowych Szamotuł jest bardzo skromna, ale z informacji jakie posiadamy, możemy dokonać analizy, iż w początkach XIV wieku dużą liczbę stanowią Niemcy, natomiast w początkach wieku XV postępuje polaryzacja miasta i w drugiej połowie stulecia zdecydowaną większość ludności stanowili mieszczanie polscy. Zapis dotyczący miejscowej parafii z roku 1423 wspomina o dwóch kaznodziejach: polskim i niemieckim. Wśród rzemieślników miejskich w wieku XV potwierdzone są zawody takie jak tkacze, szewcy, bednarze, mydlarze i złotnicy. Nowe Miasto stosunkowo szybko zostało otoczone murami z dwiema bramami wjazdowymi: północną i zachodnią i miało kształt wrzecionowaty.
Nieuregulowaną przez dłuższy czas sprawę nabycia praw miejskich przez Szamotuły ponawia jeden z ich kolejnych właścicieli Sędziwój Świdwa, kasztelan nakielski, starając się u króla Władysława Jagiełły o nadanie praw miejskich w latach, co miało przynieść ich potwierdzenie w roku 1420. Jednak najstarszym zachowanym dokumentem potwierdzającym wcześniejsze nadanie praw miejskich dla Nowych Szamotuł był akt wystawiony przez króla Kazimierza Jagiellończyka w roku 1450 na prośbę Dobrogosta – kasztelana poznańskiego i Piotra Świdwy - kasztelana gnieźnieńskiego, powtórne potwierdzenie nastąpiło w roku 1455 i było połączone z nadaniem nowego herbu, ukazującego głowę królewską w koronie. Już pod koniec XIV wieku nastąpił intensywny rozwój gospodarczy miejscowości, któremu towarzyszył także rozwój edukacji i kultury. Ogromne zasługi dla rozwoju edukacji i szkolnictwa w Szamotułach miał Dobrogost Świdwa-Szamotulski, kasztelan poznański, który w 1445 roku założył szkołę parafialną, pod patronatem magistratu. Licznych absolwentów można odnaleźć w spisach studentów krakowskiego uniwersytetu. Wśród wybitnych wychowanków szkoły szamotulskiej byli Wojciech Krypa - wykładowca filozofii Arystotelesa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Jan Paterka - autor Kazań i wykładowca nauk wyzwolonych w Akademii Krakowskiej, Grzegorz Snopek - pierwszy profesor prawa rzymskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szamotuły w epoce Odrodzenia należały do tych miast, które w Wielkopolsce poza Poznaniem i Kościanem dały Akademii Krakowskiej najwięcej, bo ponad 110 studentów. Mówiono wtedy o Szamotułach, że są miastem uczonych i artystów, a ówczesne przysłowie głosiło: ”głuchy byle od Szmotuł”. Prawdopodobnie absolwentem tej szkoły (potem zaś poznańskiej akademii Lubrańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego) był urodzony tutaj około 1524 Wacław z Szamotuł (Szamotulczyk), najwybitniejszy polski kompozytor okresu Renesansu. Sławę przyniosła mu Msza Szamotulska specjalnie skomponowana na uroczystość zaślubin Zygmunta Augusta z Katarzyną Austriaczką. W swej twórczości stosował różnorodne formy, m.in. motety i lamentacje. Wacław stawiany jest na równi z wielkimi kompozytorami włoskimi i niderlandzkimi. Także w Szamotułach, i to już przed rokiem 1450 miał powstać pierwszy list miłosny, pisany w języku polskim. Po śmierci Dobrogosta z rodu Nałęczów następuję podział dóbr, obejmujących także samo miasto. Południową część posiadłości z Gałowem otrzymują Świdwowie, druga część pozostaje w ręku współherbowców (Nałęcz) o przydomku Szamotulscy.
Wyobrażenie o znaczeniu i zamożności miasta na tle Wielkopolski daje także wykaz wielkości kontyngentów zbrojnych, wystawionych na wyprawę malborską w 1458 roku: Szamotuły wystawiły wówczas dwunastu pieszych, co świadczy, że były w tym okresie miastem średniej wielkości. Natomiast wśród miast prywatnych Szamotuły należały do największych w Wielkopolsce i rangę tą potrafiły długo utrzymać. W konstytucji sejmowej z 1520 roku zaliczono je do tzw. miast drugiego porządku.
W XV i XVI wieku Szamotuły słyną na całą Polskę z przemysłu olejarskiego. Są poważnym ośrodkiem przemysłu sukienniczego, garncarskiego i powroźniczego. Ważną rolę odgrywa również handel. Ilość jarmarków miejskich, łączących się z dużymi targami bydła, wzrasta wówczas z 2 do 12 rocznie.
Na rozwój ośrodka miejskiego duży wpływ ma budowa kościoła parafialnego św. Stanisława i szpitala św. Ducha wraz ze świątynią, a także rezydencje - w południowej części Nałęczów-Świdwów, a w północnej - Nałęczów-Szamotulskich. Kościół św. Stanisława został podniesiony do rangi kolegiaty w 1542 roku. Już od roku 1511 po śmierci Andrzeja Szamotulskiego północą część miasta z okolicznymi posiadłościami dziedziczą spowinowaceni z nim Górkowie herbu Łodzia. W tym okresie jest to najznaczniejszy ród wielkopolski z wpływami sięgającymi aż po dwór królewski. Z inicjatywy Łukasza II Górki następuje przebudowa skromnego do tej pory starego zamku szamotulskiego w okazałą rezydencję z czterema basztami i fosą. Miasto staje się jedną z głównych siedzib potężnego rodu. Z zamkiem i jego mieszkańcami związana jest najbardziej znana historia miłosna i legenda miejska, dotycząca nieszczęśliwej żony Łukasza, Elżbiety z Ostroga zdrobniale zwanej Halszką. Do dzisiaj przetrwała jedna z baszt, od jej imienia zwana Basztą Halszki, w której przez 14 lat miała ona mieszkać
Historia Halszki zapisana została w licznych wersjach. Jako spadkobierczyni wielkiej fortuny po zmarłym ojcu Konstantynie Iwanowiczu Ostrogskim stała się ona najlepszą partią do zamążpójścia. O losach córki decydowała matka, księżna Beata z Kościelskich Ostrogska, stryj Książę Konstanty Ostrogski oraz król – Zygmunt August. Król, aby zjednać przychylność protestantów dla swojej polityki, na męża dla Elżbiety wybrał ostatecznie Łukasza Górkę. W 1555 roku doszło do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy Elżbietą, a Łukaszem Górką na dworze królewskim w obecności króla.
W połowie XVI wieku Łukasz II Górka i Jan Świdwa-Szamotulski należą do największych zwolenników reformacji w Wielkopolsce. Sprowadzają oni do Szamotuł braci czeskich, niemieckich luteranów oraz francuskich i nawet szkockich kalwinistów którzy w swoich krajach byli prześladowani za przekonania religijne. W zabudowaniach szamotulskiego zamku powstaje pod patronatem Łukasza III około roku 1550 protestancka drukarnia, pierwszy zakład tego rodzaju w Wielkopolsce. Przez jej działalność, trwającą ponad 20 lat, Szamotuły (a obok nich także pobliski Ostroróg) nalezą do najważniejszych ośrodków polskiej reformacji. W II połowie XVI wieku właściciele miasta oddają nawet jego główny kościół - kolegiatę najpierw luteranom, a w kilka lat później braciom czeskim, co świadczy o ich przewadze demograficznej a przynajmniej o bardzo znacznych wpływach w mieście. W tym czasie katoliccy księża obsługujący mieszkańców miasta rezydowali w kościele św. Marcina w Starych Szamotułach. Ostatecznie w 1596 roku kolegiatę zwrócono katolikom, a braci czeskich przeniesiono do mniejszego kościoła św. Ducha. Obok chrześcijan w Szamotułach mieszkali również Żydzi, jednak szamotulska gmina żydowska nie była nigdy zbyt liczna. Nie mieli oni także znacznego wpływu na życie mieszkańców, wiadomo jedynie o niewielkich pożyczkach wspomagających okoliczna szlachtę. Nie zachowały się dokumenty na temat życia i funkcjonowania żydowskiej gminy wyznaniowej. Wiadomo, iż Żydzi pozostawali pod opieką dziedziców i nadane im zostały pewne przywileje, niestety pożar miasta z 1714 roku strawił całą dotyczącą ich dokumentację.
Na przełomie XVI i XVII wieku Szamotuły zasłynęły jako jeden ze znanych ośrodków produkcji sukna w kolorze białym, czarnym, czerwonym i niebieskim. W mieście były trzy manufaktury produkcji sukienniczej. Sukno dobrej jakości i w dużych ilościach eksportowano nie tylko do miast polskich, ale także do odległych krajów Europy.
Od połowy XVII wieku Szamotuły przeżywają kryzys kulturowy i gospodarczy.
Przyczyną stagnacji stały się wojny szwedzkie, w czasie których miasto zostało niemal całkowicie zniszczone.

Pozostałe miejscowości ziemi szamotulskiej do rozbiorów Polski
Wronki. Jeszcze pod koniec XIV wieku, w okresie wielkopolskiej wojny domowej miasto zostało zdobyte i złupione przez oddziały starosty wielkopolskiego Domrata. Dźwignęła się jednak szybko z upadku i na wyprawę malborską wystawiło już dziesięciu zbrojnych. Az do początku XVI wieku Wronki stanowiły własność królewską dawaną w dzierżawę kolejnym wielkopolskim urzędnikom z możnowładczych rodów. Dopiero w roku 1515 miasto zostało przekazane przez Zygmunta Starego rodowi Górków jako własność.. W tym czasie miasto bardzo dobrze się rozwijało, wśród rzemiosł najliczniejszych przedstawicieli miały szewstwo, garncarstwo, sukiennictwo i krawiectwo. Kolejnymi właścicielami Wronek byli spokrewnienie z Górkami Czarnkowscy herbu Nałęcz. Następnie w II połowie XVII wieku miasto przejęli Kostkowie, potem Łęccy, w XVIII wieku Koźmińscy, w XIX wieku Dzieduszyccy i jako ostatni - rodzina Grabowskich. Położenie Wronek na trasie Poznań-Szczecin także wpływało na rozwój miasta. W roku 1765 miasto przeżyło największy w swej historii kataklizm – wielki pożar, który spowodował ogromne zniszczenia, zubożył mieszkańców i na wiele lat zahamował jego rozwój.
Pniewy do połowy XV wieku należały do rodziny Pniewskich. W późniejszym czasie właścicielami miasta byli Ostrorogowie, Grabscy, Potuliccy, Radzyńscy, Szołdrscy, Mycielscy oraz Mielżyńscy. Stosunkowo szybki rozwój w XV i XVI wieku Pniewy zawdzięczały położeniu na ważnym w tym długim okresie pokoju szlaku handlowym z Poznania do Frankfurt nad Odrą.. Pniewy obwarowane były murami obronnymi z dwiema bramami wjazdowymi: Poznańską i Lwówecką. W mieście dobrze rozwinęły się szczególnie cechy sukienniczy i garbarski. Czynne były też trzy wiatraki. O wielkości miasta świadczyć może to, iż w 1458 roku Pniewy wystawiły na wyprawę przeciwko Krzyżakom sześciu piechurów. W drugim rozbiorze Polski (1793) miasto włączone zostało do Prus. Ponieważ Pniewy położone było na trakcie Warszawa - Poznań – Berlin, koniecznością stało się funkcjonowanie przy trakcie dużej stacji poczty konnej. Początkowo wybudowano budynek poczty z mansardowym dachem, a w ciągu kilku lat stajnie, kawiarnie, poczekalnie i mały hotel dla podróżujących.
Obrzycko ponownie otrzymało prawa miejskie w 1638 roku z rąk króla Władysława IV. Lokowano je na prawie magdeburskim. Miasto zamieszkane było głównie przez niemieckich luterańskich rzemieślników. Stało się ono ważnym ośrodkiem tkackim, co wymogło potrzebę określenia Przywilejów albo porządków rzemieślniczych. Owe przywileje zapewniły mieszkańcom swobodę wyznania oraz uwalniały od płacenia podatków na rzecz właściciela przez kilka lat. W 1698 roku w Obrzycku powstało Bractwo Kurkowe. Kolejnymi właścicielami miasta byli Radomiccy, Mielżyńscy, Raczyńscy. W czasie rządów Mielżyńskich rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego.

Ziemia szamotulska od II rozbioru Polski do wybuchu I wojny światowej
k 1793 to początek rzędów pruskich w Wielkopolsce. Nie zmieniły one zasadniczo struktury zarządu tych ziem, jednak władze pruskie zlikwidowały status miast prywatnych, przez co Szamotuły stały się zwykłym miastem podległym prawu publicznemu. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1807 roku, Szamotuły weszły w skład powiatu obornickiego. W 1808 roku powstaje w Szamotułach pierwsza elementarna szkoła ludowa na zasadach określonych jeszcze przez Komisję Edukacji Narodowej. Od 1815 roku wraz z większą częścią wielko0polski ziemia szamotulska weszła w skład Wielkiego Księstwa Poznańskiego i wraz z nim ponownie stała się częścią Prus..
roku 1818 Szamotuły (pod niemiecką nazwą Samter) uzyskały rangę stolicy powiatu, utworzonego z części podzielonych powiatów obornickiego i poznańskiego. W mieście zostały wzniesione: siedziba starostwa, samorządu powiatowego, sądu grodzkiego i wojskowa komenda okręgowa, a od 1880 roku utworzono także szkołę rolniczą na poziomie średnim. W związku z budową przebiegającej przez miasto pierwszej wielkopolskiej trasy kolejowej Poznań – Szczecin (1848) Szamotuły stały się dla swojego regionu także ośrodkiem komunikacji kolejowej. Miedzy innymi dzięki połączeniom kolejowym, zapewniającym dobry zbyt towarów, po okresie stagnacji gospodarczej Szamotuły zaczęły podnosić swój potencjał przemysłowy. Powstały zakłady przemysłu przetwórczego – cukrownia, mleczarnia, młyn, olejarnia oraz fabryka lakierów, fabryka mebli, fabryka żeliwa i trzy cegielnie. W mieście szybko doszło do powstania licznego środowiska robotników, w ramach którego z czasem podejmowane były także akcje zmierzające do wywalczenia praw dla tej grupy społecznej. Początek XX wieku to okres kilkukrotnego organizowania strajków robotniczych między innymi w miejscowej cukrowni, młynie i w fabryce mebli.
mieście rozpoczynają działalność spółki i towarzystwa gospodarcze, z których najważniejsze to: Powiatowy Związek Rolniczy, Towarzystwo Melioracyjne, Związek Pszczelarski, Spółka Pługu Parowego oraz spółka skupu i zbytu produktów rolnych „Rolnik”.
W obliczu rosnącej dominacji żywiołu niemieckiego, licznego w mieście powiatowym, w obronie swojej tożsamości narodowej i kulturalnej konsolidują się także polskie elity. Miejscem życia kulturalnego i towarzyskiego Polaków z miasta i okolic jest tzw. Ognisko, przy którym powstaje w 1838 Kasyno Obywatelskie, instytucja typowa dla wielkopolskiej pracy organicznej. Przy nim to utworzono Towarzystwo Zbieraczy Starożytności Krajowych, którego zasłużonymi działaczami byli znany później w całym kraju Jędrzej Moraczewski oraz literat Emil Kierski. Było to pierwsze towarzystwo archeologiczne w Polsce. Kontynuatorem działalności tego stowarzyszenia było powstałe nieco później Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki. W 1848 roku założono w Szamotułach Oddział Towarzystwa Pedagogicznego Polskiego, którego celem było krzewienie i rozwijanie oraz wychowanie w duchu patriotycznym. W tym czasie na terenie miasta i powiatu powstało kilka towarzystw oświatowych, gimnastycznych, śpiewaczych, młodzieżowych, których zadaniem było wspieranie uczenia poprawnej polszczyzny oraz utwierdzanie młodych Polaków w poczuciu przynależności narodowej.
W 1906 roku Szamotuły uczestniczą w wielkopolskiej fali strajków szkolnych: w miejscowej szkole wybucha strajk dzieci przeciw realizacji tzw. ustawy kagańcowej, która zabraniała mówi po polsku na zebraniach w powiatach, w których Polacy nie stanowili przynajmniej 60 % ludności. Młodzież zaczęła skupiać się różnych tajnych organizacjach, a w tutejszej Szkole Agronomicznej utworzono drużynę harcerską oraz konspiracyjne Towarzystwo Tomasza Zana.
W wyniku spisu ludności, przeprowadzonego grudniu 1905 roku, wiadomo, że Szamotuły zamieszkiwało 6423 mieszkańców. Większość mieszkańców stanowili katolicy (67%), miejscowi ewangelicy to ok. 24%, a ok. 9% było Żydamii. Ewangelicy oraz wyznawcy judaizmu niemal w 100% deklarowali niemiecki jako swój język ojczysty. Problem stanowią wyznawcy katoliccy, z których większość deklaruje przynależność do języka polskiego, choć pewne część wybrała jednak język niemiecki. Można zatem przyjąć, że do polskości przyznawała się na pewno więcej niż polowa, ale mniej niż dwie trzecie ówczesnej ludności Szamotuł. W większości urzędów w mieście i powiecie kluczowe stanowiska obejmują Niemcy. To właśnie niemieccy urzędnicy, nauczyciele i duchowni dominują w życiu miejscowych elit. Inaczej sytuacja przedstawiała się w mniejszych miastach i w wioskach powiatu, gdzie nie zamieszkiwali powiatowi urzędnicy i nauczyciele oraz ich rodziny. Tam żywioł polski dominował zdecydowanie, szczególnie wyraźnie jego aktywność da się zaobserwować we Wronkach i w Pniewach. We Wronkach w okresie zaboru pruskiego powstały liczne polskie organizacje kulturalne i gospodarcze, m.in. Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Przemysłowe, Wroniecki Klub Cyklistów „Sokół”. W 1848 roku uruchomiono we Wronkach stację na trasie kolejowej Poznań-Szczecin, co wzmogło rozwój gospodarczy miasteczka, a w 1857 roku powstała tu najstarsza w Polsce Ochotnicza Straż Pożarna. Pod koniec XIX wieku (1894) wybudowano tu także wielki zakład karny (750 miejsc), w którym zatrudnienie znaleźli początkowo tylko niemieccy urzędnicy. Wśród odbywających karę znalazła się Róża Luksemburg – współzałożycielka Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, czołowa postać niemieckiego ruchu rewolucyjnego. W 1857 roku w miejscu starego kościoła dominikanów wybudowano klasztor dominikanów, który w 1868 roku przeszedł w posiadanie franciszkanów.
Pniewy w początkach XIX wieku były miastem utrzymującym się z rzemiosła i rolnictwa. Wpływ na rozwój miasta miało wybudowanie linii kolejowej Pniewy –Poznań, oraz powstanie fabryki maszyn, cegielni, młyna oraz mleczarni. Pod koniec wieku XIX powstaje w Pniewach Ochotnicza Straż Pożarna, Spółdzielnia Rolnik, Bank Ludowy oraz Polskie Koło Śpiewacze.

Powstanie wielkopolskie i okres międzywojenny.
W czasie powstania wielkopolskiego , rozpoczętego w Poznaniu 27 grudnia 1918, Szamotuły, nie były areną bezpośrednich walk. Administracje pruską usunięto w Pniewach już 20 grudnia 1918 (przed wybuchem powstania wielkopolskiego) natomiast w Szamotułach w dniu 28 grudnia 1918 – w obu przypadkach bez walki. Miejscowe grupy zbrojne stanowiły rodzaj rezerwy ludzkiej i pełniły rolę arsenału zbrojnego, zaopatrującego powstańcze oddziały we Wronkach, Otorowie, Obrzycku, Ostrorogu, Sierakowie, , a nawet w Poznaniu.
Jako pierwsze miasto regionu szamotulskiego od obcego panowania uwolniły się Wronki (29 grudnia 1918), co było w całości dziełem miejscowych powstańców. Natomiast jeszcze w grudniu 1918 roku około 120 powstańców z Szamotuł podążyło z pomocą oddziałom walczącym w Poznaniu, Środzie i Obornikach. Szamotulscy powstańcy pomagali także w wyzwoleniu Wronek, w oswobodzeniu Czarnkowa, a wraz z oddziałami z Pniew 5 stycznia 1919 wyzwoliły Sieraków. Gniewianie natomiast walczyli o oswobodzenie Lwówka, później zaś uczestniczyli w ciężkich walkach w okolicy Zbąszynka..
Dnia 28 czerwca 1919 roku podpisano Traktat Wersalski na mocy którego ziemie objęte powstaniem wielkopolskim zostały wcielone w granice państwa polskiego. Dnia 1 lipca zniesiono granice celną pomiędzy Rzeczypospolitą, a Poznańskiem, a 1 sierpnia Sejm Ustawodawczy włączył ziemie zaboru pruskiego w granice Polski.
Po powrocie do niepodległej Polski w 1919 roku, życie kulturalne w powiecie szamotulskim wzbogaciło się o liczne przedsięwzięcia literackie i artystyczne, a ważną rolę odegrał krzewiony w Wielkopolsce regionalizm. W 1924 roku powstaje Akademickie Koło Szamotulskie, regularnie zaczynają wychodzić czasopisma, np. Gazeta Szamotulska, Słowo Ziemi Szamotulskiej, oraz tygodnik literacki Na Ugorach. W gimnazjum ukazuję się pismo młodzieżowe Z grodu Halszki. Ważnymi organizacjami kulturalnymi stają się również kluby i koła, między innymi artystyczno -literacki klub „Wietrzne Pióro”, koło śpiewacze „Lutnia”, chór męski „Dzwon”.
W dziedzinie gospodarki lata międzywojenne to okres zahamowania na skutek światowego kryzysu ekonomicznego. Miasto boryka się z dużym bezrobociem, a walki klasowe zaostrzają się z roku na rok. Wronki w okresie międzywojennym miały charakter miasta handlowo-usługowego, najważniejszym pracodawcą pozostawało tu więzienie. .Natomiast Pniewy w okresie międzywojennym przeżywają czas stagnacji – ich dawna rola jako ośrodka komunikacji znacznie się osłabiła wskutek poprowadzonej w pobliżu granicy z Niemcami i znacznego ograniczenia kontaktów gospodarczych z terenami pozostającymi w państwie niemieckim. W 1920 roku matka Urszula Ledóchowska zakupiła posiadłość pod Pniewami, w której utworzyła Szkołę Gospodarczą dla dziewcząt wraz z Domem Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Dzięki temu ośrodkowi, który stał się głównym domem nowego zakonu urszulanek tzw. „szarych” (Urszulanek Serca Jezusa Konającego) oraz dzięki późniejszej beatyfikacji (1983) a potem kanonizacji (2003) jego Założycielki, Pniewy stały się najpierw ważnym ogniwem szkolnictwa katolickiego w Polsce, a potem także kultu Urszuli Ledóchowskiej. W 1927 roku w mieście odbywa się także Wystawa Przemysłowo-Rolnicza, która promuje i ożywia działalność lokalnych wytwórców.

Od wybuchu II wojny światowej do dziś
Choć same Szamotuły nie były teatrem działań wojennych, warto pamiętać o udziale ich mieszkańców w tych zmaganiach. Miedzy innymi jeden z ludzi zasłużonych dla złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, pułkownik Maksymilian Ciężki, pochodził z Szamotuł. We wrześniu 1939 ziemia szamotulska dostała się w ręce Niemców praktycznie bez walki, gdyż polskie plany wojenne nie przewidywały obrony Wielkopolski z uwagi na ryzyko okrążenia. Oddziały niemieckie wkroczyły do Szamotuł dnia 7 września 1939. Początek okupacji hitlerowskiej zaznaczyły zbrodnie wojenne, m. in. w Otorowie (12 października 1939) oraz w samych Szamotułach (13 października), gdzie oddziały Wehrmachtu publicznie rozstrzelały na rynku grupę Polaków, oskarżonych o wywieszenie polskiej flagi narodowej. Wraz z całą wielkopolską teren powiatu szamotulskiego został włączony do Rzeszy w ramach tzw. Reichsgau Wartheland (Kraj Warty), co uczyniło sytuację jego polskich mieszkańców trudniejszą, a ich codzienne życie, poddane we wszystkim nadzorowi okupanta i daleko idącej dyskryminacji - o wiele bardziej nieznośnym, niż tych pozostających w granicach Generalnego Gubernatorstwa. W okresie okupacji w ramach realizacji planów germanizacji Wielkopolski znaczna grupa polskich mieszkańców miasta i powiatu szamotulskiego zostaje wysiedlona na terytorium tego ostatniego- przykładowo z samych niewielkich Pniew wysiedlono około 200 osób. Wśród nich było wielu polskich nauczycieli i urzędników. Masowo rabowano także zabytki i świadectwa polskiej kultury. Miedzy innymi ogromna większość cennych zbiorów biblioteki kolegiaty szamotulskiej została wywieziona w roku 1941 do Niemiec i nigdy nie powróciła. Deportowano i zamordowano niemal wszystkich miejscowych Żydów, a szamotulski kirkut został zniszczony. We Wronkach funkcjonował jeden z największych hitlerowskich obozów pracy na terenie Polski, przez który przeszły tysiące Polaków, głównie mieszkańców włączonej do Rzeszy Wielkopolski. Pomimo terroru, którego odstraszające oddziaływanie wzmacniała dodatkowo znaczna liczba niemieckich współmieszkańców, na terenie miasta i kilku innych miejscowości powiatu działało zarówno konspiracyjne polskie nauczanie na poziomie podstawowym i średnim, jak również wojskowe komórki AK. Niektórzy z szamotulskich nauczycieli i podejrzewanych przez władze niemieckie o działalność konspiracyjną zostali aresztowani i zamordowani w obozach koncentracyjnych, m.in. w Gross-Rosen i w Żabikowie pod Poznaniem.
Terytorium powiatu szamotulskiego spod okupacji hitlerowskiej zostaje wyzwolone w ostatnich dniach stycznia 1945 roku przez oddziały 5 Armii Uderzeniowej I Frontu Białoruskiego (Szamotuły 27 stycznia). Walki nie były na tym terenie szczególnie zacięte, toteż okolicy oszczędzone były znaczne gdzie indziej zniszczenia wskutek wojny.
Okres powojenny to czas wzrostu liczby mieszkańców, i związany z tym rozwój budownictwa mieszkaniowego, głównie w samych Szamotułach, w mniejszym stopniu także we Wronkach i w Pniewach. Powstają także liczne nowe gmachy publiczne: głównie szkół i przedszkoli. W roku 1957 w zabytkowej Baszcie Halszki przy szamotulskim Zamku Górków zorganizowano Muzeum Ziemi Szamotulskiej, Znacznie później, bo w roku 1993 z inicjatywy Miłośników Ziemi Wronieckiej powstaje także Muzeum Regionalne we Wronkach z ekspozycją historyczno-etnograficzną i archeologiczną.
W okresie PRL modernizacji poddano stare zakłady Przemysłu Tłuszczowego, Fabrykę Mebli, Zakład Zbożowo-Młynarskich. Inne zakłady przemysłowe zostały rozbudowane i wprowadzono w nich szereg udoskonaleń technicznych .W 1962 roku powstaje nowoczesna Wytwórnia Pasz Treściwych. Jak widać z powyższego wyliczenia, w samych Szamotułach nadal dominuje gospodarka o charakterze rolno-przemysłowym. Funkcjonują tutaj głównie zakłady branży spożywczej oraz przedsiębiorstwa produkujące na potrzeby rolnictwa. Największym zakładem w mieście są „ADM” Zakłady Tłuszczowe Szamotuły. Natomiast we Wronkach, w roku 1957 uruchomiono zakłady produkcji kuchenek domowych, które w wyniku dynamicznego rozwoju po przekształceniach własnościowych w latach dziewięćdziesiątych funkcjonują dziś pod nazwą AMICA i są największym polskim eksporterem w dziedzinie sprzętu gospodarstwa domowego oraz największym pracodawcą w powiecie. Pozostałe wronieckie przedsiębiorstwa to zakłady przemysłu metalowego, ziemniaczanego oraz drzewnego. Duże znaczenie dla życia gospodarczego Pniew miało z kolei usytuowanie tutaj (1976) Fabryki Armatury i Urządzeń Komunalnych "PoWoGaz". Natomiast wizytówką miasteczka, rozsławiającą je poza granice kraju pozostały dawne zakłady A. Bogajewicza, od roku 1968 remontujące, rekonstruujące i produkujące powozy konne dla zleceniodawców z całej Europy.
Ponura sławę w okresie PRL zyskał sobie zakład karny we Wronkach, funkcjonujący do roku 1956 jako więzienie polityczne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i tym samym jedno z najcięższych więzień w kraju. Przetrzymywano w nim najpierw setki byłych żołnierzy AK, a potem więźniów politycznych, m.in. Stanisława Skalskiego, Wiesława Chrzanowskiego, Jacka Kuronia. Obiekt wybudowany dla 750 więźniów mieścił ich przez długie lata (zwłaszcza w latach 40-tych) ponad 3000, co daje obraz warunków, w jakich byli tu przetrzymywani.
W roku 1975 w ramach reformy administracyjnej powiat szamotulski zlikwidowano, większa część jego terytorium pozostała w znacznie zmniejszonym województwie poznańskim, natomiast północny fragment z Wronkami znalazł się w nowoutworzonym województwie pilskim.
W 1989 roku do Pniew z Rzymu przywiezione zostają relikwie błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej. Oznacza to podniesienie pniewskiego klasztoru urszulanek do rangi głównego polskiego ośrodka kultu tej świętej (kanonizowanej w roku 2003) i formalne przyznanie mu rangi sanktuarium. W 1991 roku w klasztorze ojców Franciszkanów utworzone zostaje Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów. Tym samym na terenie powiatu pojawiła się pierwsza i jak dotąd jedyna uczelnia wyższa. W lipcu 2006 roku dzięki nowatorskiej metodzie archeologicznej, polegającej na wykorzystaniu zdjęć lotniczych, dokonano odnalezienia śladów osady miejskiej XIII - wiecznego miasta Starych Szamotuł. Jest to jedno z nielicznych takich odkryć w Europie.
W dniu 1 stycznia 1999, na mocy reformy administracyjnej odtworzony zostaje powiat szamotulski. Powierzchnia powiatu obejmuje 1.119,55 km2, a jego ludność liczy około 87 tys. osób. W skład powiatu weszły gminy miejskie: Obrzycko, gminy miejsko-wiejskie Ostroróg, Pniewy, Szamotuły i Wronki oraz gminy wiejskie: Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko. Obok Szamotuł główne ośrodki powiatu to Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Wronki.

Wykorzystana literatura:
Bedyński K. „Więzienia we Wronkach i Rawiczu w systemie więzień politycznych” Poznań 1995
Gąsiorowski A.(red) Szamotuły. Karty z dziejów miasta 1. Wyd. Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Szamotuły 2006
Gąsiorowski A.(red) Szamotuły. Karty z dziejów miasta 2. Wyd. Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Szamotuły 2009
Górczak .Z,: Najstarsze lokacje miejskie w Wielkopolsce (do 1314 r.), Wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2002
Jakóbczyk W. (red.) Dzieje Wielkopolski, t. II, Lata1793-1918, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1973
Krygier R. Szamotulanie znani i mniej znani. Wydawca: Towarzystwo Kultury Ziemi Szamotulskiej. Szamotuły 1992.r.
Topolski J. (red.) Dzieje Wielkopolski, t. I. Do roku 1793, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1969
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij