Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 listopada 2010, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 12/2010 (grudzień 2010)

 

Historia

 

Zarys dziejów Turku i ziemi turkowskiej

Armin Mikos von Rohrscheidt1

1. Okolice Turku w pradziejach
W trakcie pierwszych badań archeologicznych, podjętych na terenie mikroregionu turkowskiego w roku 1817, odkryto tu pozostałości pochówków urnowych z okresu brązu. Później, w okresie poprzedzającym pierwszą wojnę światową, podobnych odkryć dokonano w miejscowościach Wrząca i Miłaczew. Wyniki przeprowadzonych do dziś badań archeologicznych wskazują, iż pierwsi ludzie pojawili się na tym terenie już w okresie późnego paleolitu, kiedy to ustąpiły pierwsze zlodowacenia, a klimat się ocieplił. Przez bardzo długi okres nie prowadzili oni jednak osiadłego trybu życia. Trudnili się myślistwem, podążali więc za stadami łownych zwierząt, przede wszystkim reniferów. W związku z tym zamieszkiwali w prymitywnych i tymczasowych szałasach. Później, wraz z przemieszczaniem się zwierząt, koczownicy z okresu paleolitu w ślad za nimi opuścili opisywaną okolicę w kierunku północnym. Na ich wędrówki znaczny wpływ miał również zmieniający się klimat, który stopniowo stawał się cieplejszy.
Po dłuższym czasie, już w epoce mezolitycznej - na tereny dzisiejszego Turku przywędrowały nowe grupy ludzi. Najstarsze ślady ich pobytu odkryto miejscowościach Wilamowo (Wilamów), Kuczki i Kopczyn (Konopczyn).
W okresie neolitu ma miejsce znaczna intensyfikacja obecności grup ludzkich, na terenie dzisiejszej gminy Turek oraz m. in. w Wilamowie Władysławowie . Dla tego okresu stwierdzono nowe sposoby zachowań społecznych, m. in. grzebanie zmarłych.
Epoka brązu przynosi zmianę wykorzystywanych w gospodarce materiałów oraz wytwarzanych i używanych narzędzi. W tym czasie zaczęto także chować zmarłych na zbiorowych cmentarzach. Przykładem takiego masowego pochówku może być cmentarzysko z około 1000 lat p. n. e., odkryte w Żdżenicach koło Malanowa.
Starszy okres epoki żelaza (halsztacki) to czas pojawiania się na omawianym terenie kolejnych grup ludzi. W okresie późniejszym terytorium pozostawało pod silnym wpływem kultury celtyckiej, istniały już wówczas na pewno powiązania ze szlakami handlowymi, przebiegającymi przez ziemie dzisiejszej Wielkopolski w kierunku Bałtyku. Późny okres żelaza to także czas występowania charakterystycznej m. in. dla tego regionu kultury przeworskiej. Ludność, która prowadziła już wówczas częściowo osiadły tryb życia, zajmowała się uprawą zbóż i hodowlą trzody, rozwinęła także w znacznej skali produkcję żelaza i garncarstwo. Z tego okresu (III w. p. n. e. - V w. n .e.) odkryto na opisywanych terenach szereg znalezisk pochodzenia rzymskiego, najliczniejsze, bo ponad 140, w okolicach Brudzewa, dlatego należy przypuszczać, że istniały wówczas intensywne związki gospodarcze, a nawet relatywnie często przemierzany szlak handlowy między dzisiejszą okolicą Turku a terenami częściej odwiedzanymi przez rzymskich kupców, jak m. in. okolica Kalisza. Ciekawym wykopaliskiem z tego okresu jest odkryte w latach trzydziestych ubiegłego wieku cmentarzysko w Łęgu Piekarskim w gminie Dobra, pochodzące ze starszego okresu rzymskiego (I-II w. n. e.). Składają się na nie trzy bogato wyposażone (m. in.. przedmioty ze srebra, brązu i kolorowego szkła) groby, w których pochowano prawdopodobnie plemiennych wodzów.
Z okresu przejściowego (wieki VI–VIII n. e.) pochodzą najstarsze odkryte na tej ziemi pozostałości grodów - umocnionych trwałych skupisk osadniczych o charakterze obronnym - (m. in. w Piekarach i Woli Piekarskiej) i nieco późniejsze grodzisko w Długiej Wsi.

2. Turek i okolice w okresie Średniowiecza
W ostatnich wiekach przed wykształceniem się piastowskiego państwa (VII i VIII) na terenie dzisiejszej Wielkopolski daje się zauważyć znaczna intensyfikacja osadnictwa. Dotyczy to także okolic Turku. Sam teren Turku stanowił w tym okresie najprawdopodobniej część terytorium osiedlenia plemienia Goplan. Także w IX w. zaczęły powstawać pierwsze grody na terenie niewielkiego plemienia Wierczan. Trudno jest jednak określić na pewno, w skład jakiego plemiennego organizmu terytorialnego wchodziła ta okolica, ponieważ jest ona położona na granicy kilku regionów. Prawdopodobnie już od wieku IX teren ten kontrolowało plemię Polan, a zatem wchodził on także od początku w skład pierwszego państwa wczesnopiastowskiego, jeszcze na pewien czas przed przyjęciem chrześcijaństwa. Z X wieku pochodzą ślady grodu na terenie samego Turku. Prócz niego powstał wówczas gród na terenie dzisiejszej miejscowości Człopów Wielki, a także w Śpycimierzu (Śpicimierz), dziś w gminie Uniejów, w województwie łódzkim. Właśnie Śpicymierz, położony w dolinie Warty, był prawdopodobnie głównym grodem tej okolicy. Pierwsze wzmianki na jego temat można odnaleźć w dokumencie mogileńskim z roku 1065. Upadek tego grodu datuje się na rok 1331 i był on skutkiem toczonych w okolicy walk polsko-krzyżackich. Z czasem jego funkcje obronne i rezydencjalne przejął niedaleki Uniejów, w którym powstał arcybiskupi zamek. Po innych grodach, zlokalizowanych na terenie dzisiejszych miejscowości Olszówka i Kolonia Marianów pozostały cmentarzyska, w których grobowcach zachowała się ceramika, noże i inne elementy uzbrojenia z tego okresu.
W wieku XII i XIII, czyli w czasie podziałów dzielnicowych, okolice wokół Śpicymierza i późniejszego Turku należały najpierw do historycznej ziemi lądzkiej, a potem do ziemi sieradzkiej i wraz z nią zmieniały swych piastowskich suwerenów. Natomiast bezpośrednim włodarzem rozległego kompleksu dóbr obejmującego prócz większości dzisiejszego powiatu turkowskiego także Uniejów i Spicymierz (dziś w woj. łódzkim) byli jeszcze przed okresem rozbicia dzielnicowego i następnie przez szereg kolejnych wieków arcybiskupi gnieźnieńscy. Nazwę „Turek” jak i nazwy kilku okolicznych miejscowości: Przykony, Smulska i Malanowa wymienia też po raz w roku 1136 pierwszy bulla papieża Innocentego II, tzw. „gnieźnieńska”, zaliczając je do posiadłości polskiego metropolity. Używana najpóźniej już w tym czasie nazwa miasta wywodzi się od tura, zwierzęcia spotykanego często w tych okolicach. Trudno dziś określić kiedy dokładnie na terenie dzisiejszego miasta powiatowego powstało pierwsze skupisko o charakterze protomiejskim. Szacuje się, że zaczątki podgrodzia lub większej osady handlowej w samym Turku mogłyby być datowane nawet już na koniec wieku X.
Przyczyną jej powstania była bliskość szlaku handlowego: przez dzisiejszą ziemię turecką przechodził bowiem już we wczesnym średniowieczu ważny szlak z Pomorza Zachodniego na Ruś, natomiast później (w XII, XIII i w XIV wieku) kilka innych szlaków, m. in., ze Śląska do Prus, z Poznania do Krakowa i z Moraw na Kujawy. W roku 1341 arcybiskup gnieźnieński Janisław, właściciel tego terenu, przez wystawienie dokumentu lokacyjnego pierwszemu wójtowi, Janowi Pruteno z Uniejowa, nadaje z kolei prawa miejskie Turkowi, miejscowości leżącej na skrzyżowaniu szlaków. Dokument lokacyjny przydziela nowemu miastu jako okręg zaopatrzenia i usług na jego rzecz m. in. wsie Muchlin, Pszczelino, Bolechowo i Pęcherzewo. Tym samym staje się on miejscem równym rangą innym centrom kompleksów posiadłości arcybiskupich, jak np. Żnin. Z inicjatywy mieszczan nowa lokacja miejska wpływa na dalszy rozrost miejscowości. Proces faktycznego powstawania miasta był bardzo długi, można go jednak chyba zmieścić jeszcze w przedziałach wieku XIV. W tym czasie powstał kościół parafialny i targowisko, co jeszcze bardziej przyciągało okoliczną ludność.
W trakcie tzw. wielkopolskiej wojny domowej, w roku 1383 młode miasto zostało najechane i spustoszone przez pro-andegaweńskich przeciwników arcybiskupa Bodzanty, popierającego kandydaturę księcia mazowieckiego Siemowita IV na tron polski. Nie zatrzymało to jednak na dłużej rozwoju miasta i okolic, na co wskazuje fakt, że już w roku 1458 wieku miastu w trakcie wojny trzynastoletniej polecono dostarczyć sześciu zbrojnych na tzw. wyprawę malborską Kazimierza Jagiellończyka. Oznacza to jego średni w skali Wielkopolski potencjał gospodarczy.
Także wielkość dochodów, wnoszonych właścicielom w kolejnych latach przez miasto pozwala wnioskować, że było ono wprawdzie niewielkie, jednak jego rozwój przebiegał dość dynamicznie. Dokument konfirmacyjny dóbr biskupich potwierdza, iż miasto posiadało w tym okresie własny rynek. Do końca epoki średniowiecznej rozwijająca się produkcja rzemieślnicza oraz handel powodują wzrost potencjału miasteczka oraz są przyczyną powstawania wokół niego osobnych osad, których ludność trudniła się wyrobem narzędzi metalowych, garncarstwem, tkactwem i bednarstwem. Wzrasta także zaludnienie i zasobność okolicznych wsi, należących do klucza dóbr arcybiskupich. Na dynamiczny rozwój okolicy wskazuje m. in. fakt powstania nowych parafii: w Grzymiszewie (który w tym okresie otrzymał nawet prawa miejskie, utracone przed końcem XVII wieku) w Kowalach Pańskich, Psarach i Słomowie Kościelnym. Prawa miejskie w późnym średniowieczu otrzymuje także (przed rokiem 1392) wieś Dobra. Miasteczko w pierwszej ćwierci XV wieku stało się centrum znaczniejszego kompleksu dóbr rycerskiego rodu Grabskich z Grabia. Przed rokiem 1458 miastem staje się Tuliszków należący w tym stuleciu kolejno do dwóch możnych wielkopolskich rodów: najpierw Zarembów, a potem Opalińskich, Jeszcze w wieku XV prawa miejskie uzyskuje także Brudzew.

3. Turek i okolice od początku XVI wieku do roku 1793

Wiek XVI był w regionie, w tym na ziemi turkowskiej okresem wzmożonej aktywności miastotwórczej. W roku 1511 roku przywilej miejski otrzymuje Brudzew, z kolei w 1538 roku król Zygmunt I Stary odnawia prawa lokacyjne dla Dobrej, zniszczonej pożarem. Rośnie także znaczenie samego Turku: począwszy od roku 1515 odbywają się tu coroczne jarmarki, co wydatnie podwyższa rangę miasta. W 1623 miasto wykupiło urząd wójta i wprowadziło w jego miejsce radę miejską, co oznaczało osiągnięcie pełnej autonomii.
Dynamiczny rozwój Turku przerywały raz po raz nieszczęścia i kryzysy. W roku 1636 wybuchł w mieście wielki pożar. Zniszczeniu uległa znaczna część zabudowy oraz niemal wszystkie miejskie dokumenty. M. in. z tego powodu część kwestii dotyczących początków miejscowości pozostaje spornymi bądź niejasnymi. Stare szlaki handlowe, przebiegające przez Turek stopniowo traciły w tym okresie na znaczeniu – miasto rozwijało się głównie dzięki prężnemu rzemiosłu i usługom na rzecz wiejskiej okolicy, a także sprzedaży wyrobów do dalszych miejscowości. W roku 1644 miał w Turku miejsce proces o czary z jego tragicznym epilogiem: na stosie spalona została mieszczanka, niejaka Agnieszka Bogdanka, obwiniona o kontakty z szatanem.
W okresie pierwszej wojny szwedzkiej („potopu”) w roku 1656 roku Turek był na trasie przemarszu polskich wojsk Stefana Czarnieckiego i hetmana Jerzego Lubomirskiego, które – jak to się wówczas często zdarzało - nie obeszły się z miastem lepiej niż nieprzyjaciel, pustosząc liczne domy i wyrządzając znaczne straty. Mimo tych niekorzystnych wydarzeń ziemie leżące między Prosną a Wartą były gęściej zaludnione niż większość pozostałych ziem polskich. W początkach XVIII wieku w skład arcybiskupiego klucza turkowskiego wchodziły obok miasta dwa folwarki: jeden w samym Turku , drugi w Turkowicach, a także pięć wsi oddanych w dalszą dzierżawę: Cisew, Grąbków, Kowale, Malanów, Szadów. W 1727 roku prawa lokacyjne otrzymał Władysławów, jednak i jego status miejski nie przetrwał długo. W wieku XVIII w Turku stopniowo podupada rzemiosło dziedzin innych niż służące rolnictwu i miasto staje się w głównej mierze zapleczem dla wiejskiej okolicy. Po połowie XVIII wieku w mieście pojawiają się pierwsi Żydzi, przedstawiciele tej grupy etnicznej i religijnej na długo wcześniej zamieszkiwali także w Dobrej, gdzie w XVIII wieku funkcjonowała już samodzielna żydowska gmina religijna. W trakcie niepokojów politycznych, związanych z konfederacją barską (1768-72) oddziały konfederackie starły się na ziemi turkowskiej z wojskiem rosyjskim: w styczniu 1770 roku pod Dobrą rozegrała się jedna z ostatnich bitew tej kampanii: konfederaci dowodzeni przez Adama Szaniawskiego w starciu z korpusem generała Drewicza ponieśli wówczas dotkliwą klęskę, która spowodowała ich rozbicie i decyzję opuszczenia Wielkopolski.

4. Turek i okolice od II rozbioru Polski do Kongresu Wiedeńskiego (1793-1815)
W wyniku przegranej przez Rzeczpospolitą wojny w obronie Konstytucji 3. maja (1792-93), zupełnie nieoczekiwanie dla mieszkańców tej ziemi, leżącej stosunkowo daleko od dotychczasowych granic, została ona na mocy traktatu rozbiorowego przyłączona do Królestwa Prus. W lutym 1793 wojsko pruskie zajęło miasto i obsadziło ważne punkty w okolicy, przejmując nadzór nad funkcjonowaniem miasta oraz jego kasą do czasu, gdy został on przekazany administracji cywilnej. Ziemia Turkowska została włączona do nowej pruskiej prowincji, tzw. Prusa Południowych w ramach jednego z jej departamentów, z siedziba w Kaliszu.
Możliwe, że liczny udział mieszkańców ziemi turkowskiej (m. in. z samego Turku, z Tuliszkowa, Dobrej i Władysławowa) jako ochotników w Insurekcji Kościuszkowskiej (1794), a konkretnie w aktywności korpusu J.H. Dąbrowskiego, prowadzącego na terenie Wielkopolski działania przeciw Prusom, był rodzajem społecznej reakcji na szokujące dla ludności niespodziewane przejęcie terenu przez Prusaków. Mógł on tez być rezultatem jednoznacznego zaangażowania się części okolicznej szlachty, w tym liczącego się rodu Gurowskich (ówczesnych właścicieli Władysławowa i Wyszyny) po stronie powstania. Upadek powstania na jego wschodnim froncie walki i zajęcie Warszawy przez Rosjan przynosi jednak także w Wielkopolsce zakończenie walk przeciwko Prusakom. Po krótkim okresie niepokoju władze pruskie powróciły więc do Turku. Aż do roku 1807 ziemia turkowska pozostawała pod ich zarządem. Wprowadzono język niemiecki jako urzędowy, można było jednak w kontakcie z władzami posługiwać się także językiem polskim. Władze przeprowadziły spis ludności, z którego wynika, że Turek zamieszkiwało w roku 1794 około 450 mieszkańców, w prywatnym mieście Tuliszkowie, naówczas własności rodziny Zamojskich, mieszkało ich w tym samym roku około 370.
W roku 1796 na mocy dekretu króla pruskiego o przejęciu przez państwo dóbr kościelnych na terenie Wielkopolski Turek przestaje być miastem prywatnym w posiadaniu arcybiskupów gnieźnieńskich, co zapewne przyczyniło się do zwiększenia tempa miasta: około roku 1806 liczba mieszkańców Turka wynosiła bowiem niemal 700, co świadczy raczej o wysokiej koniunkturze i silnych impulsach osadniczych. Jedna z bezpośrednich przyczyn wzrostu mogło być zniesienie zakazu osiedlania się innowierców, w tym Żydów, obowiązującym w Turku przez cały czas kościelnej przynależności miasta.
W roku 1807 na mocy porozumienia Napoleona i cara Aleksandra I w Tylży z ziem II i III zaboru pruskiego powstało Księstwo Warszawskie, w którego skład weszła ziemia Turkowska jako część departamentu kaliskiego. Okres Księstwa Warszawskiego, jakkolwiek korzystny politycznie, nie był czasem rozkwitu gospodarki w całym państwie ani na opisywanej ziemi. Na terenie Wielkopolski można nawet mówić o kryzysie gospodarczym: w wyniku braków z zaopatrzeniu zakazano nawet wysyłki towarów i plonów rolnych poza granice Księstwa, co mocno uderzyło w rolniczy region turkowski, gdzie sytuacja była szczególnie krytyczna na przełomie roku 1813/14. Wprowadzenie w 1809 roku nowego kodeksu handlowego pomogło powstrzymać upadek gospodarczy, jednak ukierunkowanie gospodarczej aktywności Księstwa, napoleońskiego satelity, na wojny i aprowizację bardzo licznego wojska nie pozwalało na rozwój. Po klęsce Napoleona na Wschodzie wojska rosyjskie zajęły terytorium Księstwa, które na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku zostało powtórnie podzielone pomiędzy Prusy i Rosję.

5. Pod zaborem rosyjskim (1815 – 1918)

Turek i okolice, wraz z departamentem kaliskim, weszły od 1815 roku w skład Królestwa Polskiego, tworu politycznego o szerokiej autonomii, zjednoczonego unią personalna z Rosją, z carem Aleksandrem I jako królem. Pierwszy okres dziejów Królestwa Kongresowego, będący jednocześnie pierwszym od dawna okresem pokoju i ożywionej współpracy gospodarczej z terenami Rosji, cechuje duża aktywność gospodarcza, która znalazła swoje odbicie między innymi w szeregu inwestycji w Turku. Nowe władze województwa kaliskiego podejmują we wrześniu 1820 decyzję o przekształceniu m. in. Turku w miejscowość przemysłową, a władze miasta rozpoczynają proces jego przebudowy i daleko idącej modernizacji, obejmującej założenie nowych dzielnic (Nowy Świat i Pólko), przeznaczonych dla robotników zatrudnionych w przemyśle, wspieranie wznoszenia domów murowanych, które stopniowo zastąpiły dotychczasową prawie wyłącznie drewnianą zabudowę mieszkalną, brukowanie rynku i sąsiadujących z nim ulic oraz nową regulację ich przebiegu. W roku 1826 pojawia się w Turku znaczna grupa czeskich (z okolic Frydlandu, Liberca, Novego Mesta) i saskich (z okolic miast: Bautzen, Zittau, Zwickau) tkaczy, co stanowi decydujący impuls do zupełnej zmiany profilu miasta. Przybywający osadnicy otrzymują darmowe parcele na nowych osiedlach i korzystne pożyczki na budowę domów. Korzystając z tego – i zachęcana przez specjalnie wysyłanych werbowników - także z pruskiej części Wielkopolski, trapionej w tych latach gospodarczą recesją i wydanej na konkurencję wewnątrz Niemiec imigruje kolejna znaczna grupa tkaczy i sukienników. W ten sposób, już przed rokiem 1830 Turek staje się ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w ramach tzw. kalisko-mazowieckiego okręg przemysłowego. Ludność miasta między rokiem 1820 a 1830 zwiększa się z niecałych 800 do ponad 2000 osób. Wśród nich było także niecałe 100 osób narodowości i religii żydowskiej, posiadających już własną gminę wyznaniową.
Okres Królestwa Kongresowego jest także epoka najbardziej dynamicznego wzrostu innego (wówczas) miejskiego ośrodka na ziemi turkowskiej: Dobrej. W roku 1820 liczba mieszkańców tego miasteczka wynosi już 2 tysiące, w roku 1850: ponad 2,5 tysiąca, w 1910: blisko 4 tysiące. W miejscowości, będącej od polowy XIX wieku ośrodkiem przemysłu olejarskiego zostaje zbudowana m. in. remiza, szkoła, rzeźnia, budynek urzędu a nawet założony zostaje park i skwer.
Po Powstaniu Listopadowym nastąpiła, począwszy od roku 1832 formalna likwidacja autonomii Królestwa Polskiego. Gdy w roku 1837 w miejsce dotychczasowych województw utworzonych zostaje osiem guberni – Turek wraz z okolicami wchodzi w skład guberni kaliskiej, do której z przerwą na lata 1848-66 (gdy nie istniała) okolica przynależy aż do końca I wojny światowej. Pomimo zmian politycznych rozwój miasta w oparciu o przemysł włókienniczy trwa nadal. Po zniesieniu granicy celnej i ponownym otwarciu rynku rosyjskiego dla wyrobów z Królestwa Polskiego (1851) produkcja włókiennicza w Turku i liczba wytwórców (tkaczy) znów wzrasta. Obok indywidualnych warsztatów tkackich pojawiają się większe przedsiębiorstwa, jak Manufaktura Bawełniana Urlycha i Fabryka Wyrobów Bawełnianych rodziny Scheffel, ponadto kilka farbiarni i drukarni płótna, kooperujących z obydwoma wspomnianymi zakładami jako ich dostawcy. W związku z rozwojem przemysłu rośnie dynamicznie liczba mieszkańców Turku: w roku 1857 miasto zamieszkuje około 4700 osób (w tym już ponad 760 Żydów), w roku 1860 liczba ludności wzrasta do około 5.700 osób, pomimo znacznych rozmiarów epidemii cholery, która dotknęła miasto w roku 1852 i zebrała najstraszliwsze żniwo spośród wszystkich, jakie nawiedzały je w historii.
W okresie powstania styczniowego ziemia turkowska stała się terenem wydarzeń patriotycznych i walk zbrojnych. Już na początku lutego 1863 powstańcy z oddziału utworzonego z ochotników z Turku i okolicy przejściowo opanowali pobliski Uniejów, skąd jednak szybko wyparły ich regularne oddziały rosyjskie. Z kolei 4 lipca 1863 roku w Turku pojawił się działający na ziemi kaliskiej duży oddział powstańców pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego, a w tutejszym kościele parafialnym ogłoszono manifest Rządu Narodowego. Jednak wkrótce potem powstańcy ponieśli klęskę w bitwie pod Grzymiszewem oddział. Mniejsze potyczki rozegrały się m. in. pod Skęczniewem, pod Dobrą, w Brudzewie i w Tuliszkowie. W związku z poparciem części miejscowej ludności dla powstańców w latach 1863-64 na kilkudziesięciu mieszkańców tych miejscowości spadły rosyjskie represje. Między innymi dla odsunięcia prawdopodobnego ruchu poparcia polskich włościan dla powstania władze carskie ogłosiły i stopniowo przeprowadziły w roku 1864 uwłaszczenie chłopów w całym Królestwie. Dla mieszkańców wsi w regionie turkowskim oznaczało to dość nieoczekiwana niezależność osobista, jednocześnie jednak nierzadko krytyczną sytuację ekonomiczną, ponieważ niewielkie skrawki nieurodzajnej w tej okolicy ziemi nie były w stanie utrzymać licznych chłopskich rodzin. Zapoczątkowało to pierwszą dużą falę migracji zarobkowej z regionu.
W roku 1867 w Królestwie Polskim przeprowadzono nowy podział administracyjny, w wyniku którego w ramach guberni kaliskiej utworzony został powiat z siedzibą w Turku. Prócz ośrodka powiatowego w skład powiatu weszły miasta: Dobra, Uniejów oraz Warta, a także wiejskie gminy: Biernacice, Goszczanów, Grzybki. Kościelnica, Kowale Pańskie, Lubola, Malanów, Niemysłów, Niewiesz, Ostrów Warcki, Piekary, Pęcherzew, Piętno, Skarżyn, Skotniki, Tokary, Wichertów, Wola Świnecka i Zelgoszcz. W związku z nową organizacją terytorialną w Turku powstało szereg budynków i instytucji publicznych, m. in. szpital, stacja telegrafu (1875). Jednocześnie traciły na znaczeniu mniejsze miasteczka: w 1867 roku: Dobra, Tuliszków i Brudzew (a także Uniejów), utraciły prawa miejskie. W 1890 powiat turkowski zamieszkiwało około 98.500 osób, z czego Polacy stanowili 87%. W samym Turku mieszkało w roku 1913 blisko 9500 osób (z tzw. mieszkańcami niestałymi jest ich nawet ponad 11 tysięcy), w tym ponad 2600 osiedlonych na stałe osób narodowości żydowskiej, które stanowiły tym samym najliczniejszą mniejszość etniczną i wyznaniową. Najliczniejszym wyznaniem mieszkańców powiatu był katolicyzm (87%), jednak w samym Turku proporcje wyglądały inaczej: tu obok katolików (57%) i żydów (28% z dużą synagogą), liczna była także grupa mieszkańców prawosławnych (około 9% mieszkańców miasta), składająca się w większości z rodzin rosyjskich urzędników powiatowych i miejskich, nauczycieli i żołnierzy oraz policjantów, a także liczna gmina ewangelicka (ponad 1300 członków wśród mieszkańców stałych), do której należeli przede wszystkim potomkowie saskich imigrantów z początku XIX wieku.
Nadal rozwija się produkcja włókiennicza i zwiększa jej asortyment: w roku 1908, obok funkcjonujących już wspomnianych większych zakładów i około 350 rodzinnych warsztatów tkackich, otwarta zostaje fabryka tkacka i wytwórnia muślinów braci Millerów. Od 1912 w Turku funkcjonowało tzw. progimnzajum (szkoła średnia), co wydatnie podniosło status miasta jako regionalnego ośrodka edukacji. Jednak pomimo widocznego rozwoju infrastruktury społecznej okolice Turku należą raczej do ubogich rejonów Królestwa, nie mogących zapewnić utrzymania licznej grupie ludności, czego odbiciem są nie tylko powtarzające się niepokoje społeczne w najliczniejszej grupie zawodowej – tkaczy (pierwszy raz już w 1844, następnie w roku 1905 i 1909) ale także bardzo duża skala zarobkowej emigracji sezonowej (np. w roku 1912 ponad 10 tys. osób!) oraz emigracji stałej w granicach zaboru rosyjskiego i daleko poza nie (m. in. do Brazylii, dokąd na przełomie wieków gdzie udało się kilkaset osób).
Niemal natychmiast po wybuchu I wojny światowej, w pierwszych dniach sierpnia 1914, wojsko rosyjskie opuściło nadgraniczne terytoria, w tym cały powiat turkowski. Ewakuowani zostali także urzędnicy rosyjscy. Przez niemal dwa miesiące powiatem zarządzał prowizoryczny samorząd polski, a o publiczny porządek dbała podporządkowana mu... straż pożarna. Dopiero 27 września 1914 do miasta i powiatu wkroczyły oddziały niemieckie. Po początkowym okresie uciążliwych rekwizycji wojskowych sytuacja się uspokaja, jednak miejscowe samorządy zostają podporządkowane niemieckiej administracji wojskowej. W przyfrontowym obszarze, którym powiat pozostał przez około roku, wszystkie dziedziny produkcji i organizacji życia zbiorowego są ukierunkowane na aprowizację wojska i zaspokojenie jego pozostałych potrzeb, przy czym mieszkańcy często bywają pociągani do przymusowych prac. Stan ten zmienił się po przesunięciu linii frontu dalej na wschód (1915). W okresie trwania wojny, w roku 1916 doprowadzono do Turku wąskotorową linię kolejową z Kalisza. Miła ona służyć przede wszystkim transportowi zaopatrzenia dla silnego garnizonu kaliskiego, jednak przy okazji połączyła Turek pośrednio z Warszawą i Łodzią.
Po zawarciu rozejmu na froncie zachodnim, i jednoczesnym ogłoszeniu powstania państwa polskiego ewakuacja wojska niemieckiego z Turku i okolicy miała miejsce 11 listopada 1918, przy czym nie obeszło się bez incydentów, związanych z próbami ich rozbrajania prze patriotyczne grupy polskiej młodzieży, zorganizowane w konspiracyjnych drużynach harcerskich. Bardzo szybko zorganizowana zostaje nowa administracja i powiat turkowski wchodzi w niezmienionym kształcie w skład województwa łódzkiego.

6. Powiat turkowski w odrodzonej Rzeczypospolitej: 1918 - 1939
Jeszcze przed końcem roku 1918 odbyły się w powiecie pierwsze wybory samorządowe, wiosna 1919 ukonstytuowały się Sejmik Powiatowy oraz Rada Miejska. W krótkim czasie powstały okręgowe organizacje najważniejszych partii politycznych i organizacji społecznych i gospodarczych, branżowych, w tym związków zawodowych i pierwszych spółdzielni. Grupa ochotników z Turku i niektórych okolicznych miejscowości wzięła udział w walkach powstania wielkopolskiego (1919), natomiast w roku następnym już znacznie większa liczba mieszkańców wzięła udział w bitwie warszawskiej i w kolejnych operacjach wojny polsko-bolszewickiej w szeregach regularnego Wojska Polskiego. W latach 20-tych ubiegłego wieku podjęto na terenie powiatu zdecydowaną walkę z analfabetyzmem, w niektórych miejscowościach będącym pod koniec Wielkiej Wojny udziałem ponad połowy dorosłych mieszkańców. Otwarto szereg szkół elementarnych, a w Turku wielką szkołę powszechną i (od roku 1925 w nowej siedzibie) gimnazjum z pełnymi prawami maturalnymi. Znacznie ożywiła się także działalność kulturalna: w Turku założono między innymi pierwszą lokalną gazetę („Echo Tureckie”), a także bibliotekę publiczną i kino. Do ożywienia okolicy przyczyniło się także podniesienie statusu innych miejscowości: w roku 1919 prawa miejskie odzyskała Dobra i Tuliszków.
Dla Turku okres międzywojenny to także czas pojawienia się obiektu-symbolu. Największa sakralna budowla ziemi turkowskiej - neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa - została wzniesiona w centrum miasta wprawdzie już przed I wojną światową, bo w latach 1904-1913. Jednak dopiero inicjatywa nadania jej nowego wystroju, podjęta przez ówczesnego proboszcza, ks. Józefa Florczaka, a zrealizowana w latach 1932-39 przez prof. Józefa Mehoffera z Krakowa, najwybitniejszego ucznia Jana Matejki (w tym wykonanie polichromii, serii witraży, stalli i obrazów), uczyniła z niej wybitny przykład polskiego modernizmu. Świątynia stała się już przed wojną swoistą wizytówką Turku i po dziś dzień jest znacząca atrakcją turystyczną oraz świadectwem współczesnego mecenatu Kościoła w dziedzinie sztuki.
Po roku 1930 na okolicę dotkliwie oddziałał światowy kryzys gospodarczy: wskutek drastycznego spadku popytu na wyroby tkackie gwałtownie wzrosła liczba bezrobotnych, która do polowy lat 30-tych wyniosła w Turku ponad 20% ludności męskiej w wieku produkcyjnym. Sytuacja zaczęła powoli poprawiać się dopiero po roku 1935, między innymi dzięki inicjatywom zorganizowania pracy chałupniczej, podejmowanym przez miejscowe środowisko spółdzielcze, głównie przez spółdzielnię „Tkacz”. W poprawę sytuacji w Turku osobiście angażował się (i wspierał ją finansowo, także z własnej kieszeni) minister, a potem premier RP, generał Sławoj Felicjan Składkowski, który posiadał tu bliską rodzinę i często odwiedzał miasto. Trwająca w okresie kryzysu emigracja zarobkowa wielu tysięcy mieszkańców miasta i powiatu do większych miast polskich (m. in. Łodzi, Poznania i Warszawy), a także w mniejszym stopniu za granicę, nie odbiła się na liczbie ludności samego Turku i innych miejscowości, ponieważ straty spowodowane ruchami migracyjnymi wyrównywał stosunkowo silny przyrost naturalny. Pod koniec lat 30-tych Turek był nadal miastem wieloetnicznym: tutejsza mniejszość żydowska liczyła prawie 30% ludności miasta, z kolei ponad 5% turkowian przyznawało się do narodowości niemieckiej. W niespełna czterotysięcznej Dobrej ludność żydowska stanowiła aż 45% ogółu mieszkańców. Inaczej proporcje narodowościowe przedstawiały się w skali całego powiatu: wszystkie mniejszości stanowiły około 8% całej ludności, przy czym wśród tej grupy zdecydowanie przeważali Żydzi. W roku 1938 powiat turkowski, podobnie jak koniński, kaliski i kolski włączono do województwa poznańskiego: w ten sposób historyczne ziemie wielkopolskie znalazły się w ramach wspólnej jednostki administracyjnej. Do powiatu włączono wtedy gminy: Brudzew, Tuliszków, Władysławów i Piorunów

7. Okres II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej

W trakcie kampanii wrześniowej 1939 oddziały niemieckie wkroczyły na teren powiatu i do samego turku po raz pierwszy 7 września Jednak po kilku dniach (11 września) Turek został na krótko odbity przez wojsko polskie. Do potyczki doszło także pod Dobrą. Poważniejsze starcie miało miejsce w ówczesnych granicach powiatu w Uniejowie w ramach operacji obronno-zaczepnej wojsk polskich, znanej jako Bitwa nad Bzurą. Po ponownym zajęciu Turku Niemcy przystąpili do represji za aktywną postawę mieszkańców w trakcie walk oraz za rzekomy rabunek niemieckiego dobra wojskowego z przejętych przez oddziały polskie zapasów. 17 września 1939 doszło do pierwszej publicznej, masowej egzekucji Polaków w mieście, kolejna miała miejsce 28 października w okolicy Zdrojek Lewych. W sumie do końca roku 1939 zamordowano około 300 polskich i żydowskich mieszkańców Turku, kilkanaście osób rozstrzelano także w gminie Władysławów. Regularne niemieckie oddziały wojskowe (Wehrmachtu) dokonały także masowej zbrodni w gminie Niewiesz (dziś gmina Uniejów w woj, łódzkim), której ofiarami padło około 200 mieszkańców. Po włączeniu ziemi turkowskiej do kaliskiej (później łódzkiej) rejencji „Reichsgau Wartheland”, a wraz z tą prowincją bezpośrednio do terytorium Rzeszy Niemieckiej z terenu miasta wysiedlono także w sumie około 500 osób.
Represje dotknęły głównie polską inteligencję: uwięziono i wywieziono, w części do obozów koncentracyjnych około 20 księży i ponad stu nauczycieli oraz około stu aktywnych działaczy przedwojennych organizacji polskich. Połowa z nich nie przeżyła wojny. W ciągu pięciu lat okupacji wywieziono także z terenu powiatu do Niemiec kilkaset osób do pracy przymusowej. W ramach dystryktu łódzkiego w Wartheland Turek pozostał siedzibą powiatu, pomniejszonego o szereg miejscowości, przyłączonych do powiatu konińskiego oraz kolskiego. Już w roku 1939 rozpoczęła się planowa germanizacja okolicy. Po zamknięciu polskich szkół i bibliotek (przy czym spalono tysiące książek) oraz zniemczeniu oficjalnych nazw miejscowości, utworzona została w roku 1940 w Turku powiatowa komórka do spraw niemieckiego osadnictwa, której zadaniem było organizowanie zasiedlania przez przybywających Niemców najpierw terenów wiejskich, a później także miast. Planowane było sprowadzenie około 50 tysięcy nowych mieszkańców, którzy mieli otrzymać najpierw gospodarstwa wysiedlonych Polaków, a potem mieszkania i dobytek wypędzonych i zamordowanych Żydów. Skala planowanych przesiedleń w samym Turku wiąże się z jego powiatową rangą, zapewne także z komunikacyjnym znaczeniem miasta, posiadającego połączenia drogowe i kolejowe. Ostatecznie zrealizowane w trakcie okupacji wysiedlenia ludności dotknęły w głównej mierze polską ludność z terenu gmin Dobra (prawie polowa polskiej ludności) oraz Tuliszków. W samym Turku, gdzie przed wybuchem wojny Żydzi stanowili znaczny odsetek ludności, naziści urządzili najpierw w grudniu 1940 getto miejskie, które istniało do jesieni 1941. Równolegle zorganizowano getto we wsi Czachulec w gminie Malanów. Było to jedno z trzech tylko wiejskich gett w hitlerowskim systemie eksterminacji Żydów. Do niego przewieziono w październiku 1941 wszystkich turkowskich Żydów. Zostali oni w późniejszym okresie (1942) wywiezieni do Chełmna nad Nerem i tam zamordowani.
Mimo szczególnie wielkiej skali terroru, jaki spotykał ludność polską na terenie Warthegau, konspiracja i ruch oporu na terenie miasta i powiatu przybrał znaczne rozmiary. Oblicza się, że tylko osób zaangażowanych w działalność turkowskiego obwodu AK było około 1600. Prócz tego w niektórych gminach działały organizacje Batalionów Chłopskich a także Narodowej Organizacji Wojskowej. Tajne nauczanie polskie objęło w sumie około setki uczniów.

8. Ziemia turkowska od 1945 do dziś

W trakcie zimowej ofensywy 1945 pierwsze oddziały Armii Czerwonej weszły na teren powiatu 19 stycznia, natomiast 21 stycznia bez walki został wyzwolony Turek. Już w marcu 1945 zostały tu przeprowadzone pierwsze wybory do miejscowej Rady Narodowej. Jednocześnie trwała nowa organizacja powiatu, pojawili się nowi zarządcy. W styczniu 1946 po w okresie zmagań między organami nowej władzy a antykomunistycznym zbrojnym podziemiem, rozbity, a następnie zlikwidowany zostaje większy oddział „Groźnego”, aktywnie dotąd działający na terenie powiatu. On sam zostaje aresztowany i prawdopodobnie zamordowany w turkowskim areszcie UB w marcu 1946, a niektórzy jego żołnierze zostają rozstrzelani na terenie powiatu.
Na terenie powiatu, należącego teraz na powrót do województwa poznańskiego, w ramach reformy rolnej, w miejsce wielkoprzestrzennych przedwojennych gospodarstw rolnych (m. in. w Brudzewie) utworzono szereg PGR-ów (m. in. w Grzymiszewie i Brudzyniu). Z kolei kilka tysięcy mieszkańców podturkowskich wsi udaje się w latach czterdziestych na ziemie włączone do Polski (do północno-zachodniej Wielkopolski oraz na tereny położone pomiędzy Gorzowem a Szczecinem) gdzie w ramach akcji repolonizacyjnej lub osadniczej otrzymali większe gospodarstwa. W miastach powiatu dochodzi, jak w całej Polsce, do nacjonalizacji dużych lub przymusowego uspółdzielczenia mniejszych zakładów rzemieślniczych, w tym turkowskich zakładów tkackich, stanowiących podstawę przemysłu w regionie. Ich przejecie lub upadek był przyczyną kolejnej fali emigracji mieszkańców Turku do innych miast regionu i kraju. Największym pracodawcą w mieście była teraz dawna fabryka Millerów: Tureckie Zakłady Przemysłu Jedwabniczego.
Reforma administracyjna roku 1955 oznaczała znaczne zmniejszenie wielkości i potencjału powiatu turkowskiego. Wyłączono z niego szereg miejscowości, położonych na wschód od biegu Warty, w tym między innymi Uniejów, Śpicimierz i Pęczniew, włączając je w skład nowego powiatu poddębickiego w województwie łódzkim.
Przełom w sytuacji gospodarczej i demograficznej powiatu nastąpił w latach 60-tych ubiegłego wieku. Po wcześniejszym odkryciu bogatych złóż węgla brunatnego, w roku 1959 rozpoczęła się budowa pierwszej kopalni odkrywkowej tego surowca we wsi Warenka. Tak powstała najpierw kopalnia węgla brunatnego „Adamów” (uruchomiona w roku 1964) a następnie wykorzystująca wydobywany tam węgiel elektrownia „Adamów” (1967). Spowodowało to odwrócenie tradycyjnego dotąd kierunku migracji: w ciągu paru lat turkowianie nie tylko przestali wyjeżdżać za pracą, ale setki, a potem tysiące ludzi zaczęło przybywać do Turku i okolic w poszukiwaniu zatrudnienia. Do polowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku liczba ludności w samym mieście wzrosła z nieco ponad 9 tysięcy do ponad 20 tysięcy. Obok kilku osiedli mieszkaniowych miasto wzbogaciło się także o stadion i szpital. Stale obecny przemysł włókienniczy w regionie wzmocniło otwarcie zakładów wyrobów jedwabniczych „Miranda” (1977), ponadto znaczącym pracodawcą stała się wybudowana na początku lat osiemdziesiątych duża mleczarnia.
W roku 1955 otwarty zostaje działający do dziś miejski Dom Kultury w Turku, najważniejsze od tej pory centrum aktywności kulturalnej dla miasta i jego okolic oraz instytucja prowadząca jedynego w powiecie stałego kina. W latach 60-tych i 70-tych powstało w powiecie kilka szkół ponadpodstawowych, w tym – obok liceum w Turku - szkoła rolnicza i zespół szkół zawodowych.
W roku 1975, wraz z wejściem w życie nowego, dwustopniowego podziału administracyjnego kraju, powiat turkowski przestaje istnieć a Turek nie jest już miastem powiatowym. Terytorium dotychczasowego powiatu zostaje włączone w granice województwa konińskiego. W mieście zostaje wstrzymany szereg inwestycji, środki finansowe przeznacza się na rozwój Konina: stolicy nowego województwa i jednocześnie centrali konińskiego okręgu węglowego. W tym samym roku regionalną izbę pamiątek w Turku przeniesiono do miejscowego ratusza, nadając jej status oddziału konińskiego muzeum okręgowego. W ten sposób na ziemi turkowskiej pojawiła się pierwsza profesjonalnie prowadzona placówka muzealna, oficjalnie otwarta w roku 1978, która do dziś kontynuuje swoją działalność już jako samodzielna instytucja. Turek, pozbawiony statusu powiatowego, nie przestaje jednak rosnąc: w roku 1983 osiąga liczbę 25 tysięcy mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem województwa i ośrodkiem zagłębia węglowego, pozostaje także naturalnym ośrodkiem usługowym i kulturalnym dla okolicznych gmin wiejskich.
W roku 1980, w wyniku przemian społecznych, w wyniku spontanicznego oddolnego ruchu powstała w Turku organizacja związkowa NSZZ „Solidarność”. Jej głównym inicjatorem i organizatorem był Andrzej Lichodziejewski. W przemysłowym Turku do pierwszej „Solidarności” wstąpiło około 80 % zatrudnionych W roku 1989 następują pierwsze po wojnie i stanie wojennym wolne wybory do Parlamentu. W nowej rzeczywistości politycznej, w wyniku reformy administracyjnej, wprowadzonej przez rząd AWS/UW J. Buzka w dniu 1 stycznia 1999 ponownie zostaje utworzony powiat turkowski. Jego terytorium mniej więcej pokrywa się z terenem powiatu sprzed 1975, a zatem pomniejszonego w stosunku do przedwojennego. Zgodnie z wolą tamtejszych samorządów Uniejów wraz z gminą wszedł ponownie w skład powiatu poddębickiego, a gmina Świnice – powiatu łęczyckiego w województwie łódzkim. W nowym powiecie, obok miasta Turek, znalazły się gminy miejsko-wiejskie: Dobra i Tuliszków, oraz gminy wiejskie: Turek, Władysławów, Brudzew, Malanów, Kawęczyn i Przykona. Jednocześnie powiat turkowski, na skutek akcji samorządów gminnych, wspieranej przez masowy obywatelski ruch mieszkańców, wbrew pierwotnym planom rządowym wszedł ostatecznie w skład województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach zanotowano na terenie powiatu wzrost ilości nowo zakładanych małych przedsiębiorstw i liczby firm jednoosobowych. Zdecydowanie poprawił się także stan dróg wojewódzkich i częściowo powiatowych.


Literatura:
Goebel W., 1966, Z turem w herbie, Wyd. Poznańskie, Poznań
Kaczmarek Z., Stępień J. (red.), 1993, Ziemia konińska w powstaniu styczniowym 1863-1864, cz. I. Wyd. WSS UW, Konin
Kałużny P., 2008, Rys historii miasta Turku, Turek [portal internetowy „Turek Altas miejski”]
Kieniewicz S., 1983, Powstanie styczniowe, Wyd. PWN, Warszawa
Leszczyński K., 1962, Eksterminacja ludności na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, [w:] Eksterminacja ludności w Polsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, Wyd. Zachodnie, Poznań-Warszawa
Makowski E., Łuczak C., 2002, Dzieje Turku, Wyd. WBP, Poznań
Michalak Z., 2007, Kościelne dzieje Turku, Kalisz-Turek, Wyd. Kaliskie Towarzystwo Przyjacioół Nauk / Bibliotheca Turcoviana, Kalisz-Turek
Piasecki A., 1999, Powiat turecki. Historia, ludzie, instytucje, Turek
Stachowiak B., 2010, Historia tkactwa i włókiennictwa na ziemi turkowskiej (www.muzeum.turek.net.pl)
Topolski J. (red.) , 1973, Wielkopolska poprzez wieki, Wyd. Poznańskie, Poznań
Topolski J. (red.), 1969, Dzieje Wielkopolski, tom I: Do roku 1793, Wyd. Poznańskie, Poznań
Oficjalny portal Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku, (dostęp: 21.11.2010)
Oficjalny portal informacyjny powiatu turkowskiego www.powiat.turek.pl (dostęp: 22 listopada 2010)
 


1 Autor dziękuje Panu Makaremu Górzyńskiemu za konsultację niniejszego artykułu

 
 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij