Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 kwietnia 2011, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 4/2011 (kwiecień 2011)

 

WYWIAD

 


Rozmowa z Anną Bielejewską-Bugajewską,
Naczelnik Wydziału Promocji, Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie

Turystyka Kulturowa: Jako, iż zajmuje się Pani promocją ziemi czarnkowsko-trzcianeckiej chcielibyśmy na początek zapytać, do kogo chcieliby Państwo trafić promując swój region? Firmy i więksi inwestorzy czy też turyści i osoby indywidualne?
Anna Bielejewska-Bugajewska: Zajmujemy się promocją turystyczną powiatu, toteż kierujemy naszą ofertę do turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych.

TK: Jakie działania podejmuje powiat by przyciągnąć turystów kulturowych?
Aby przyciągnąć turystów kulturowych powiat uczestniczy corocznie w targach i wystawach organizowanych przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w kraju i za granicą oraz wydał publikację dotyczącą historii i kultury powiatu, które następnie były wykorzystywane podczas szeregu spotkań, wystaw i targów turystycznych jako źródło wiedzy i element promocyjny.

TK:Które eventy kulturowe organizowane przez powiat, mają szczególny wpływ na promocję regionu?
Do tej grupy imprez na pewno należą: Powiatowe Święto Plonów i Agro – Targi. Oprócz tego nasz powiat organizuje imprezy promocyjne w ramach podpisanego porozumienia o współpracy z powiatami: wałeckim, starzelecko – drezdeneckim i gorzowskim. W ramach tej współpracy corocznie odbywa się festyn pt. „Spotkanie na miedzy”.

TK: Jakie są Pani zdaniem największe dotychczasowe sukcesy w promocji powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego?
Z racji ograniczonych środków finansowych przeznaczonych na promocję nie możemy pochwalić się dużymi kampaniami promocyjnymi czy tez innymi działaniami mającymi na celu wyłącznie taką promocję. Jednak prowadzimy szereg takich działań. Powiat corocznie uczestniczy na przykład w wystawach i targach turystycznych w kraju i za granicą. Są wśród nich poznański „Tour Salon” targi turystyczne „na styku kultur” w Łodzi, GTT Gdańsk, ITB w Berlinie. Promujemy na nich infrastrukturę turystyczną i zachęcamy potencjalnych i czynnych turystów do przyjazdu i korzystania z tej infrastruktury oraz ze wszystkich innych walorów powiatu.
W powiecie corocznie organizowanych jest sporo imprez kulturalnych, turystycznych i artystycznych, zarówno z powiatowego kalendarza imprez, jak i lokalnych, nie tylko co do zasięgu, ale także co do celu: jest nim zaspokajanie potrzeb samych mieszkańców poszczególnych gmin.
Skatalogowaliśmy też najważniejsze wydarzenia cyklicznych o charakterze kulturalnym, folklorystycznym, religijnym, turystycznym, sportowym, handlowym, a także wydarzenia okazjonalne zaplanowana przez gminy i powiat. Regularnie przygotowujemy i wydajemy drukowane publikacje promocyjne o tematyce przyrodniczej, turystycznej i historycznej. Prowadzimy także strony internetowe powiatu, na których zamieszczona jest baza turystyczna,

TK: Czarnków i Trzcianka to najważniejsze miasta w powiecie, Lubasz kojarzy się z sanktuarium, a jakie są główne atrakcje pozostałych miast i gmin w powiecie?
Na terenie powiatu jest w sumie 123 zabytków przeszłości objętych rejestrem. Pozwole sobie wymienić kilka najciekawszych z nich, najbardziej charakterystycznych dla obszaru powiatu lub jego subterytoriów.
Zabytkowe zespoły urbanistyczne i ruralistyczne znajdują się w kilku miastach i wsiach. Najpierw w Czarnkowie, lokowanym w 1369 roku. To jedno z, ładniejszych miast w Wielkopolsce, głównie ze względu układ przestrzenny i zabudowę centrum miasta. Stanowi je dawny rynek targowy z XIV wieku - dziś główny plac Czarnkowa, z ratuszem z XIX w., kościołem p. w. św. Marii Magdaleny – perełką architektury z lat 1570 – 80, z cennymi kaplicami, rzeźbami, obrazami, chrzcielnicą i ołtarzami. W pobliżu centrum znajduje się neogotycki budynek Starostwa i Urzędu Gminy, a nieco dalej browar z 1871 roku i dawniejszy rynek zbożowy ze spichlerzem o konstrukcji szachulcowej. Uliczki w centrum miasta zabudowane są kamieniczkami typowymi dla architektury XIX i pierwszej połowy XX wieku. Miasto, leżące przy skrzyżowaniu dawnych i obecnych szlaków z Poznania do Wałcza, a dalej do Szczecina lub Kołobrzegu oraz z Bydgoszczy, Nakła, Piły, Ujścia do Wielenia i dalej do granicy niemieckiej, jest przepięknie położone, w sercu „Szwajcarii Czarnkowskiej”. Ta kompozycja urbanistyczno – architektoniczna, wraz z walorami natury otaczającej miasto stanowi o jego urokliwości, a wraz z bezpośrednim położeniem miasta przy rzece, czyni z niego miejscowość węzłową dla strategicznego produktu turystycznego całej Środkowej Noteci.
Zespół zabytków posiada Trzcianka, miasto lokowane w 1731 roku na bazie wsi Rozdróżka. Nazwa tej wsi wywodziła się od skrzyżowania szlaku Poznań – Wałcz – Kołobrzeg (Szczecin) z drogami lokalnymi). Nieregularne rozplanowanie Trzcianki jest wynikiem przekształcenia wsi w miasto oraz scalenia różnych części składowych wsi, folwarku i miasta. Zabytki miasta to kościół pw. Jana Chrzciciela z XVII wiecznym ołtarzem, neogotycki budynek Poczty Polskiej z 1893 r., dawniejsza burmistrzówka, dziś muzeum im. W. Stachowiaka, budynek Urzędu Miasta, lamusy tkackie z przełomu XVIII i XIX w., rytualna łaźnia żydowska z przełomu XVIII/ XIX w., kalenicowe domy z połowy z I połowy XIX w.
Zabytkowe zespoły urbanistyczne i ruralistyczne występują także w Krzyżu (lokowanym dopiero w 1851r. na bazie wsi Łokacz) oraz w Wieleniu (lokowanym w I połowie XIV wieku na bazie grodu, wywodzącego swoje początki z XII wieku). Zespoły ruralistyczne występują w Drawsku, Lubaszu i Połajewie. Najliczniej zachowała się tam zabudowa mieszkalna.
W powiecie jest aż 36 pałaców i dworów, z tego 12 wpisanych do rejestru zabytków.
Najcenniejsze w tej grupie jest założenie parkowo – pałacowe w Goraju. Tworzy je neorenesansowy pałac z parkiem, który kiedyś należał do rodziny Hochbergów, dziś mieści się w nim Zespół Szkół Leśnych. Zespół uzupełniają dom ogrodnika i masztalarnia. Inne ciekawe obiekty tego rodzaju są w Wieleniu (pałac i park Sapiehów z 1749 roku) oraz w Lubaszu (pałac i park z połowy XVII wieku).
Uważny turysta wyłuska z otoczenia ciekawą bryłę dawniejszego pałacu w parku dworskim w Drawsku, dziś siedzibę Urzędu Gminy. Zainteresowanym architekturą odwiedzającym mogą się też spodobać inne obiekty: jak kompleks dworsko – pałacowy w Dębogórze (gm. Wieleń), drewniany dwór w Gniewomierzu z 1908 (gm. Wieleń), dwór (dziś restauracja) w Smolarni, gm. Trzcianka, parki dworskie w Brzeźnie i Ciszkowie (gm. Czarnków), park w Potrzebowicach, gm. Wieleń, klasycystyczne pałace w Sławnie i Bzowie z XVIII wieku – obydwa w gminie Lubasz, dwór i park krajobrazowy z XVIII w Gębicach i wiele innych.
Oprócz pałaców i dworków do zabytków należy jeden zespół folwarczny, 24 parki i 31 cmentarzy.
Poza zabytkami architektury sakralnej w Czarnkowie, Trzciance i oczywiście sanktuarium w Lubaszu, na naszej liście zabytków są m. in. kościół pw. św. Michała Archanioła, kościół św. Rocha w Wieleniu,, szachulcowy kościół Matki Boskiej Różańcowej w Dzierżąźnie Wielkim z końca XVI wieku, drewniany kościół Matki Boskiej Siewnej w Herburtowie, kościół M. B. Częstochowskiej Hucie Szklanej w gminie Krzyż, drewniany kościół św. Jana Chrzciciela (z 1615 roku) w Nowych Dworach. W sumie rejestrem objęte są w powiecie 24 obiekty sakralne.
Godne uwagi są też obiekty publiczne jak budynek Poczty Polskiej w Krzyżu i budynek Strzelnicy w Wieleniu, a także grupa chałup z końca XVII wieku w Żelichowie, w gminie Krzyż Wlkp, pod ochroną konserwatorską jest aż 11 stopni wodnych i 6 obiektów przemysłowych i gospodarczych.

TK: Jakie aktualne zadania widzą przed sobą władze powiatu w zakresie lepszego wykorzystania potencjału turystycznego regionu?
Przede wszystkim rozwijanie infrastruktury i działalności turystycznej. Atrakcyjne walory przyrodnicze i kulturowe powiatu skłaniają do ich wykorzystywania ich na cele turystyczne. Turystyka pobudza rozwój wielu towarzyszących jej dziedzin, a zwłaszcza usług. Może to być z wielką korzyścią dla powiatu i jego rozwoju. Prowadzimy więc różne mające służyć temu celowi. Przebudowujemy i remontujemy drogi i ścieżki zwiększające stopień dostępności miejsc atrakcyjnych turystycznie. Wyznaczamy i znakujemy szlaki turystyczne, ekologiczno - dydaktyczne, w tym ważny szlak wzdłuż doliny Noteci, promujący jej przyrodę i wielokulturową historię. Stale poprawiamy system informacji turystycznej, w tym poprzez wykorzystanie systemu GIS., Wspieramy aktywnie, w tym finansowo, związki i organizacje pozarządowe w realizacji programów turystycznych obejmujących obszar nadnotecki. Tak jest wspierany m. in. Program Rozwoju Produktu Turystycznego oraz Kreacji Marki Gmin Nadnoteckich (Związek Miast i Gmin Nadnoteckich), przedsięwzięcie „Najpierw Turystyka” (LGD, w ramach LEADERA), Międzypowiatowy Klaster Turystyczny i „Pętla Wielkopolska” itd. Udzielamy też pomocy organizacyjnej i wsparcia rozwojowi agroturystyki, która ma w naszym powiecie dogodne warunki przyrodnicze do jej uprawiania. Na przykład - w ramach partnerstwa z Administracją Lasów Państwowych, udostępniamy i znakujemy ścieżki konne. Wspólnie z gminami staramy się o ustalenie zasad udostępnienia publicznej infrastruktury kultury, sportu i rekreacji na potrzeby turystyki i turystów. Wreszcie promujemy ze środków powiatu znajdującą się na naszym terenie infrastrukturę turystyczną i zachęcamy potencjalnych i czynnych turystów do przyjazdu i korzystania z tej infrastruktury oraz ze wszystkich innych walorów powiatu.

TK: Czy istnieją jakieś konkretne plany odnowy zabytków?
Powiat posiada „Program ochrony zabytków na lata 2009 – 2012”, w którym zostały określone kierunki działań dla realizacji powiatowego programu opieki nad zabytkami.

TK: Czy wśród samych mieszkańców powiatu i okolic można zaobserwować zainteresowanie ich dziedzictwem?
Jest to w pierwszym rzędzie zainteresowanie dawnymi zwyczajami. Kiedyś na przykład czymś powszechnym było wspólne haftowanie, darcie pierza, przędzenie wełny, a sianokosy, żniwa i inne prace kończyły się świętowaniem. Do dziś kultywowane są niektóre z tych tradycji, np. dożynki, muzykowanie na dudach i inne. Częścią odziedziczonej po przodkach kultury są też liczne legendy, które nadal się opowiada. Świadomość potrzeby ochrony zabytków i dbałości o ich należyty stan jest coraz powszechniejsza wśród mieszkańców naszego powiatu. Można zaobserwować rosnące zainteresowanie dziedzictwem kulturowym wśród młodzieży szkolnej i w grupach pasjonatów. Modne stają się imprezy, z których można dowiedzieć się czegoś o kulturze i historii, to znaczy rekonstrukcje ważnych wydarzeń historycznych. W naszych szkołach organizowane są coraz częściej żywe lekcje historii, które mają wpływ na kształtowanie świadomości i prawidłowych postaw społecznych.
Rośnie zrozumienie dla faktu, że miejsce nigdy nie będzie atrakcyjne dla turysty, jeżeli jego zabytki będą zaniedbane, niewłaściwie promowane czy źle eksponowane. To urok zadbanych zabytków, ulicznych zaułków i parków tworzy niepowtarzalny charakter danego miejsca do którego z chęcią powraca turysta. Kultura i tradycja naszego regionu, malownicze położenie geograficzne oraz zabytki tworzą niepowtarzalny produkt turystyczny, który uważamy za znaczący element rozwoju powiatu.

TK: Na zakończenie, w jakim okresie najlepiej przybyć na ziemie nadnotecką, by zapoznać się z jej atrakcjami?
Wizytówką naszego regionu jest jego duża lesistość. Znaczną część obszaru powiatu zajmuje przecież Puszcza Notecka, największy i najbogatszy świat roślin i zwierząt Wielkopolski. Jest ona w stanie zachwycić odwiedzających bez względu na porę roku. Główne rzeki regionu to Noteć oraz Drawa. Na obu rozwinęła się dobrze zorganizowana turystyka kajakowa, do której zachęcamy turystów w okresie letnim. Odwiedzający powiat wodniacy upodobali sobie szczególnie kajakowe trasy związane z pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II. Jeden z nich nazywany „Śladami Papieża” pozwala na szczególną i bliską wielu Polakom refleksję i kontemplację przyrody.
Region to także niezapomniane miejsce dla wędkarzy i myśliwych. Lasy obfitują w runo leśne i zwierzynę, a amatorzy turystyki pieszej i rowerowej mają tu doskonałe warunki do rekreacji na świeżym powietrzu. Sieć atrakcyjnych szlaków rowerowych, pieszych oraz konnych ułatwia zorganizowanie aktywnego wiosennego i letniego wypoczynku na łonie natury.
Podróżując drogami powiatu można odkryć urokliwe kościółki wiejskie a małe dworki razem ze stylowymi pałacykami zachwycają każdego swoją niepowtarzalną urodą bez względu na porę roku.
Zwiedzenie naszego powiatu dostarczy każdemu z pewnością wielu niezapomnianych wrażeń.
Zapraszamy serdecznie!

TK: Dziękuję za rozmowę
Rozmowę przeprowadził: Szymon Czajkowski

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij