Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 czerwca 2011, redaktor prowadzący numeru: Izabela Wyszowska

Numer 7/2011 (lipiec 2011)

 

WYWIAD

 


Wywiad z Panią Moniką Bulińską,
Dyrektorem Biura Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości

T.K: Czy uważa Pani, że miasto i powiat posiadają dobrą promocję turystyczną ? Czy promowane są te aspekty kultury, które rzeczywiście są unikalne, niepowtarzalne? Na co warto zwrócić uwagę w planowaniu następnych przedsięwzięć w tej dziedzinie?
M.B: Myślę, że region posiada dobrą promocję turystyczną, która jest też nastawiona na ciągły rozwój i doskonalenie. Pracownicy Biura Stowarzyszenia znają region z autopsji i posiadają długoletnie doświadczenie w kontaktach z branżą turystyczną. Razem przygotowywane są ważniejsze projekty i przedsięwzięcia. Stowarzyszenie już od kilku lat w zaplanowanych działaniach kieruje się zachowaniem informacji o obiektach, osobach itp. od zapomnienia. Dlatego też często prowadzimy inwentaryzacje, dokumentujemy wywiady z mieszkańcami. Co do obiektów kulturowych nasze działania wpisują się w ważniejsze dokumenty gmin i powiatu śremskiego (strategie, plany rozwoju, program ochrony zabytków). Promujemy zarówno obiekty kulturowe jak i osoby, które były z nimi związane (ich życie, wydarzenia, pamiątki). Co należałoby wziąć pod uwagę przy planowaniu kolejnych przedsięwzięć: dalsze dbanie o modernizację zniszczonych miejsc kulturowych, nowoczesne formy prezentacji treści historycznych związanych z obiektami i osobami historycznie związanymi z regionem, tworzenie produktów turystycznych i ich sprzedaż, stała i kompleksowa promocja i informacja, monitoring działań.

T.K: Czy dostrzega Pani problemy, które wpływają hamująco na rozwój turystyki w regionie śremskim? Czy można je rozwiązać własnymi silami?
M.B: Generalnym problemem są w znacznej mierze trudności natury finansowej które uniemożliwiają realizację określonych projektów lub spowalniają te procesy. Pozostałe problemy przy dużym zaangażowaniu wielu stron można rozwiązać własnymi siłami.

T.K: W jakim okresie najlepiej przybyć do Śremu? Kiedy miasto i okolica wywrą na gościach najbardziej pozytywne wrażenie? A może są takie stałe dni, kiedy dzieje się tutaj coś niezwykłego, mogącego zaciekawić i przyciągnąć?
M.B: Myślę, że najlepszy czas to kwiecień – wrzesień, który z uwagi na walory przyrodnicze, wędrówki i spacery, przejażdżki rowerowe, jest najlepszy. Poza tym w tym okresie jest najwięcej różnorodnych imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych. W roku bieżącym będą miały miejsce: liczne zawody konne z Mistrzostwami Europy w Ponny – Jaszkowo (lipiec), Ogólnopolskie Zawody w Olszy (sierpień), Kolarstwo szosowe Dolsk – Śrem – Borek Wlkp. (czerwiec), imprezy rowerowe (maj – wrzesień), spływy kajakowe, Dni Śremu (drugi weekend czerwca), Śremsong (maj), koncerty plenerowe itp.

T.K: Które miejsce na terenie powiatu poza Śremem może być Pani zdaniem najbardziej interesujące dla turysty kulturowego? Dlaczego akurat to miejsce ?
M.B: Dla mnie osobiście ciekawy kulturowo jest Dolsk. Jest to najmniejsze miasteczko w Wielkopolsce, położone w obniżeniu terenu, między jeziorami. Ma swój urok i klimat. Było to niegdyś miejsce ulubione przez bp. Teodora Kazimierza Czartoryskiego. Jako miasto Dolsk był przez dłuższy czas własnością biskupów poznańskich. Ozdobą miasteczka były dwór biskupi z ogrodami a nawet winnicami. Sceny sielskiego życia właścicieli zostały uwiecznione na freskach, które można obejrzeć na dolskiej plebanii. Do tego ciekawe kościoły i związane z nimi historie i legendy, a także: pierwsze kółko rolnicze w Wielkopolsce, a dziś: Izba Regionalna z dużą ilością eksponatów. Poza tym Dolsk to miasto kóz i róż. Dzisiaj na rynku w Dolsku możemy przywitać się z kozą (pomnik), a w okresie letnim kwitną na rynku na balkonach piękne róże.

T.K: Jaki program zaproponowałby Pani komuś, kto chciałby ciekawie spędzić tu weekend i niekoniecznie lubi spędzać czas na plaży lub w lesie? A może jest jakiś gotowy Wasz “podręcznik” dla lubiących odkrywanie “małych ojczyzn”?
M.B: Wydaliśmy niedawno folder „Weekend w regionie śremskim”, w którym zaproponowaliśmy odwiedzającym 5 tematów: wodny świat (ciekawa oferta ośrodków wypoczynkowych nad jeziorami i rzeką Wartą, spływy kajakowe), turystyczna wioska – Jaszkowo (mała wieś w gminie Brodnica, w której mamy bogatą ofertę i nie tylko dla miłośników koni w Centrum Hipiki, obok gospodarstwo agroturystyczne „Na Plebanii” i Izba Pamięci poświęcona bł. Edmundowi Bojanowskiemu. Do tego liczne szlaki piesze i rowerowe), kolejny temat to sandały czy pedały – mowa tu o licznych szlakach rowerowych oznaczonych w terenie (przemieszczając się nimi można poznać ważniejsze atrakcje turystyczne regionu i wypoczywać aktywnie), historia dla każdego (chodzi o przechadzki po Śremie, Dolsku, Książu Wlkp. i Brodnicy, podczas których poznajemy historię w/w miejsc). Ostatni temat to smacznie na talerzu – czyli propozycje kulinarne gospodarstw agroturystycznych i wybranych obiektów, w których warto zjeść coś dobrego. Nieodzowny stanie się też przewodnik turystyczny.

T.K: Co mógłby przeczytać gość który podczas pobytu zainteresowałby się Waszą okolicą? Czy istnieje regionalna literatura „śremska”? Jakie tytuły mogłaby Pani polecić?
M.B: Literatury pięknej o profilu regionalistycznym jeszcze się nie dorobiliśmy. Natomiast są w naszych zbiorach liczne wydawnictwa, ukazujące tę ziemię z różnych stron. Myślę, że lekturą, od której warto rozpocząć, jest przewodnik turystyczny autorstwa Zbigniewa Szmidta z masą informacji o miejscowościach, propozycjami tras zwiedzania, ciekawostkami i legendami. Kolejna nasza propozycja to wydawnictwa (cztery zeszyty) z cyklu „Zachowanie lokalnego dziedzictwa – świątki przydrożne i kościoły w (odpowiednio) Brodnicy, Książu Wlkp., Dolsku i Śremie”. Są to wydawnictwa, które powstały po naszej inwentaryzacji terenowej obiektów sakralnych. Spisane tam fakty pochodzą w części z ustnych lub pisemnych relacji najstarszych mieszkańców miejscowości, którzy przytoczyli nam historię tych obiektów i swoją własną, na przykład związaną z danym świątkiem, a która mocno wpisywała się w historię tej miejscowości. Poza tym polecam mapę turystyczną z przewodnikiem po szlakach turystycznych regionu i ulotki tematyczne, takie jak: „Wypoczynek w siodle” i „Jaszkowo”. Ciekawą formą promocji regionu, niezależnie od wieku adresatów, jest również nasza planszowa gra edukacyjna „Zabawa z regionem śremskim”. Obecnie przygotowujemy serię ulotek „Spacerem po …” (odpowiednio) Brodnicy, Dolsku, Książu Wlkp. i Śremie, nowe wydanie mapy turystycznej oraz folder „Aktywnie w regionie śremskim”.

T.K: Czy Powiat promuje się na targach turystycznych -a jeśli tak, to na jakich ?
M.B: Nasze Stowarzyszenie promuje region śremski podczas ważniejszych imprez lokalnych. Poza naszym regionem uczestniczymy, w różnorodnych targach turystycznych w kraju i za granicą nie samodzielnie, ale jako członek Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej,. WOT promuje swoich członków na wspólnym stoisku Wielkopolski poprzez tematyczne wydawnictwa regionalne, prezentacje, wystąpienia. Bezpośrednio promujemy się na Targach Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu (październik). Targi, na których WOT aktywnie uczestniczy to:Targi Turystyczne Caravaning Motor Touristik w Stuttgarcie, Targi Turystyczne REISEN w Hamburgu, Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB w Berlinie, Międzynarodowo Targi Turystyczne we Wrocławiu, Targi Turystyczne „Na styku kultur” w Łodzi, Targi Turystyczne GLOB w Katowicach, SITC w Barcelonie, GTT w Gdańsku, „LATO” w Warszawie, Targi Turystyczne TOURTEC w Jeleniej Górze „Piknik nad Odrą” w Szczecinie, „The Thames Festival” w Londynie, Międzynarodowe Targi Turystyczne WTM w Londynie.

T.K: Czy poziom rozwoju sieci komunikacyjnej w waszym regionie mogłaby Pani określić jako dobry?
M.B: Myślę, że sieć komunikacyjna jest dobrze rozwinięta. Ostatnia duża inwestycja, jaką była obwodnica Śremu, spowodowała, że mieszkańcy Poznania i okolic (główni odbiorcy naszej oferty turystycznej) jeszcze szybciej i wygodniej mogą dotrzeć do Śremu (ok. 35 min). Pozostałe drogi – w kierunku Leszna i Dolska – są w trakcie remontów i również ich funkcjonalność zostanie tym samym polepszona. W wyniku remontów dróg głównych i lokalnych powstają ścieżki rowerowe i spacerowe (Śrem – Nochowo, Śrem – Dąbrowa część w budowie). Są więc dobre połączenia zarówno wewnątrz mikroregionu, jak i z Poznaniem i Gostyniem. To prawda: nie mamy połączeń kolejowych i nie jesteśmy w stanie własnym wysiłkiem tego stanu odmienić. Ale dziś, w epoce własnych samochodów jest to pewnie mankamentem mniejszym niż jeszcze 20-30 lat temu. Turysta, który do nas przyjedzie i z samochodu wysiądzie (do czego zachęcamy) może skorzystać z ponad 320 km szlaków rowerowych, i 100 km szlaków pieszych, 2 szlaków konnych, za pomocą których może w różnorodny (jak widać) sposób dotrzeć do wszystkich atrakcji regionu.

T.K: Co najczęściej przyciąga turystów do waszego regionu ?
M.B: Region śremski nie posiada bardzo znanych atrakcji kulturowych jak np. sąsiednie Kórnik czy Rogalin, położone w powiecie poznańskim. Głównym walorem przyciągającym do nas turystów jest przyroda: dwa parki krajobrazowe, trzy rezerwaty, zespół przyrodniczo krajobrazowy, liczne użytki ekologiczne. Przez te tereny są poprowadzone szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i konne. Region śremski cechują liczne dworki i pałace – większość z nich odnowiona, a część dostępna dla turystów - oraz drewniane kościoły. Są też miejsca związane ze znanymi osobistościami jak: gen. J.Wybicki, gen. D. Chłapowski, Heliodor Święcicki, płk. Niegolewski, a także miejsca odwiedzin i pobytów Adama Mickiewicza. Poza tym region śremski posiada ważne ośrodki jeździeckie: Centrum Hipiki w Jaszkowie, Klub Jeździecki Agro – Handel w Olszy, ośrodek jeździecki w Ogieniowie i kilka mniejszych. Ze względu na rozwój w ostatnim czasie zaplecza rekreacyjnego i liczne tereny zielone, przystosowane do uprawiania różnego rodzaju sportu i rekreacji, okolica Śremu staje się atrakcyjnym miejscem dla wszystkich osób aktywnych (a w planach są kolejne inwestycje).

T.K: Co jeszcze należało by zmienić lub poprawić, by powiat śremski odwiedzało więcej turystów?
M.B: Często brakuje nam środków na promocję, taką stałą i kompleksową. Dlatego raz promujemy się szerzej - a kolejnego roku mniej. Poza tym należałoby odnowić kilka ważniejszych obiektów o znaczeniu kulturowym. Brakuje również przewodników w terenie. Poza tym posiadamy usługi turystyczne, ale nie są one „sprzedawane w pakietach” bo nikt nie chce się podjąć tego zadania. Zamiast tego tworzone są następne usługi, ale często nie myśli się o nich jako o produktach do sprzedaży. A przecież o to chodzi, aby klient dostał gotową ofertę, zapłacił za nią i z niej skorzystał.

T.K: Czy istnieje w waszym powiecie obiekt, który szczególnie przyciąga turystów z zagranicy ?
M.B: Nie ma takiego jednego obiektu, wyróżniającego się pod tym względem na mapie regionu.

T.K: Śremski ośrodek informacji turystycznej ma dość nietypową, może nowatorską strukturę i dość szeroki wachlarz zadań. Jakie funkcje właściwie spełnia on na dziś dzień?
M.B: Nasze Stowarzyszenie prowadzi od ponad 15 lat informację regionalną (w tym turystyczną), a od 2010 r., certyfikowany przez Polską Organizację Turystyczną, Punkt Informacji Turystycznej. Nasz punkt prowadzi: informację turystyczną regionu śremskiego, zajmuje się wydawaniem publikacji regionalnych typu: mapy, plany, foldery, przewodniki, ulotki tematyczne, gadżety – publikacje są zarówno płatne jak i nieodpłatne, w zasobach punktu są też wydawnictwa nieodpłatne z Wielkopolski, które publikuje Wielkopolska Organizacja Turystyczna (nasze Stowarzyszenie jest jej członkiem). Gromadzimy i udostępniamy również na miejscu wydawnictwa turystyczne z obszaru całej Polski, organizujemy corocznie dwie imprezy z cyklu „Rowerem do…” otwierające, i zamykające rowerowy sezon turystyczny w regionie. Ich celem jest promocja aktywnego wypoczynku w połączeniu z popularyzacją wiedzy na temat szlaków turystycznych i atrakcji turystycznych, które się na tych szlakach znajdują, promocję regionu na wystawach, targach lokalnych, regionalnych, krajowych i zagranicznych, współpracujemy z innymi punktami i centrami głównie z terenu Wielkopolski, prowadzimy spotkania dla branży turystycznej, świadczymy nieodpłatne usługi informacyjne, doradcze dla podmiotów gospodarczych w zakresie marketingu, finansów, podatków, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej finansowania ze środków zew. Współpracujemy z branżą przy projektach tematycznych. Od niedawna, bo od początku roku 2011 działa także w CAFE TEJ Miejskie Centrum Informacji Klubokawiarnia na pl. 20 Października 11, a więc w samym centrum miasta Śrem. Centrum w chwili obecnej prowadzi sprzedaż i dystrybucję wydawnictw naszego Stowarzyszenia oraz gminy Śrem, sprzedaż prasy oraz kaw, herbat i ciast. Spełnia również rolę takiej „przystani” dla lokalnych artystów, organizuje i prowadzi mini-wystawy i spotkania z artystami. Myślę, że będzie się rozwijało jako centrum IT, dalej poszerzając swoje usługi.

TK: Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozmowę przeprowadził: Jakub Walczak
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij