Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 29 sierpnia 2011, redaktor prowadzący numeru: Armin Mikos v. Rohrscheidt

Numer 9/2011 (wrzesień 2011)

 

Propozycja podróży turystycznej po Niemieckim Szlaku Bajek

 

Armin Mikos v. Rohrscheidt

Poniżej przedstawiono dwie wersje propozycji pobytu turystycznego na Niemieckim Szlaku Bajek. Jedna z nich została opracowana na okres tygodniowego urlopu, odbywanego w głównym sezonie turystycznym (sierpień) i obejmuje możliwie bogatą paletę możliwości, przy czym znalazły się w niej zarówno moduły biograficzne (Bracia Grimm), jak i literackie (bajki: ich powstawanie, lokalizacja, przekaz, opracowania, inscenizacje, rozrywka) oraz elementy aktywnego wypoczynku. Druga, przewidziana na przedłużony weekend (trzy i pół dnia) koncentruje się na centralnym obszarze szlaku, wokół Kassel, z uwzględnieniem okolic miasta Hofgeismar. Podane poniżej propozycje są wyborem spośród bardzo licznych możliwości tematycznego pobytu w poszczególnych miejscowościach. Uwzględniając różne preferencje potencjalnych turystów i dla ułatwienia im własnego wyboru lub wymiany poszczególnych modułów pobytu, a także aby umożliwić ewentualne zamówienie lokalnego pakietu usług, dla każdego dnia podane zostały poniżej linki do portali miejscowych organizacji turystycznych, na których zestawione są wszystkie atrakcje i opcje. Jak na razie konieczne jest jednak zastrzeżenie, że w pełni z tych propozycji mogą skorzystać osoby znające języki niemiecki lub angielski (prawie wszystkie zwiedzania są dostępne także w wersji angielskiej, niemal wszystkie audioprzewodniki posiadają obok niej również wersję francuską). Bez dobrej znajomości jednego z wymienionych języków nie ma możności skorzystać w pełni z bogactwa oferty szlaku. Jakkolwiek w niektórych miastach (Bremen, Hameln) pojawiły się już materiały turystyczne (informatory) w języku polskim lub polskie wersje językowe zwiedzania (jednak nie zwiedzania fabularyzowanego), to w najbliższych latach nie ma raczej perspektyw, by w tym względzie zaszła zmiana na większą skalę. W ślad za statystykami zagranicznych gości na szlaku, większość inwestycji lokalnych w wersje i opcje językowe dotyczy języków japońskiego i chińskiego, rzadziej hiszpańskiego. Przygotowując wyjazd rodzinnej lub niewielkiej grupy na obszar szlaku warto rozważyć skorzystanie z bardzo rozwiniętej oferty lokalnych i ponadlokalnych pakietów. Są one zamieszczone zarówno na portalu Szlaku (www.deutsche-maerchenstrasse.com) jak i na portalach turystycznych opisanych miejscowości, które z tym celu zostały podane pod propozycjami na każdy dzień. Zamówienie pakietu nie tylko wspomaga realizację tematycznego programu i gwarantuje pewny dostęp do atrakcji czy usług, ale skutkuje też zaoszczędzeniem znacznych niejednokrotnie sum pieniędzy w stosunku do nabywania tych samych świadczeń osobno i pojedynczo przez każdego z uczestników podróży.

I. Wakacyjna propozycja podróży po szlaku: (w trakcie sezonu głównego, 6-7 dni z elementami wypoczynku)
Mapa 1. Podróż po Niemieckim Szlaku Bajek (Propozycja I, wersja 7 dniowa )

opracowanie: A. Mikos v. Rohrscheidt, wykonanie: O. Artyshuk.

Sugerowane miejsce startu podróży: Hanau (Hesja)
Dzień 1.: Hanau - Steinau. Tam, gdzie wszystko się zaczęło.
Hanau. Miasto urodzenia Jakuba i Wilhelma Grimmów.
Atrakcje tematyczne: Zamek Philippsruhe z regionalnym muzeum historycznym, w tym stała ekspozycją biograficzna o Braciach Grimm, Pomnik Narodowy Braci Grimm (na rynku), Heskie Muzeum Lalek, Biblioteka Miejska z kolekcją książek Grimmów, szereg (17) propozycji zwiedzań fabularyzowanych lub z elementami fabularyzacji. Regularny event doroczny: Festiwal Bajek Braci Grimm.
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Niemiecki Dom Złotniczy (Deutsches Goldschmiedehaus), Park Dzikich Zwierząt "Alte Fasanerie (Stara Bażanciarnia), Muzeum Leśnictwa (Hessisches Forstmuseum), zespoły zabytkowych domów szachulcowych, pozostałości umocnień (tzw. Twierdza Hanau). Hanau jest także początkowym punktem Niemieckiego Szlaku Teatrów (Deutsche Theaterstrasse), przebiegają tędy również: Deutsche Limesstrasse (szlak rzymskiej granicy imperium), Niemiecki Szlak Szachulca (Deutsche Fachwerkstrasse), Droga Hugenotów i Waldensów (wirtualna) oraz regionalny kulinarny heski szlak wina jabłkowego (Hessische Apfelweinstrasse).
Sugerowany program pobytu: Udział w zwiedzaniu fabularyzowanym "Bracia Grimm pokazują swoje miasto (2,5 godziny, wersje: niem. ang.), w tym Pomnik. Potem zwiedzenie ekspozycji tematycznej nt. Braci Grimm w Muzeum na zamku Philippsruhe.
Przejazd do Steinau.
Steinau an der Straße. Miejsce dzieciństwa Braci Grimm.
Atrakcje tematyczne: Amtshaus (dawne miejsce zamieszkania rodziny Grimmów, dziś biograficzno-literacki oddział muzeum poświęcony Braciom Grimm i ich dziełu), Teatr Marionetek (Puppentheater "Holzköpfe") z regularnym codziennym programem, w tym licznymi przedstawieniami bajek Grimmów, wystawa marionetek w Zamku, zwiedzania fabularyzowane (4), w tym jedno biograficzne i dwa na podstawie fabuł bajek, seanse opowiadania bajek (niem., ang.). Regularny event doroczny: Festiwal Teatrów Lalkowych (wrzesień/październik).
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Museum "an der Strasse" ("Przy Szlaku"): historia Europejskiego Szlaku Handlowego Via Regia, renesansowy zamek w Steinau, Diabelska Jaskinia (Teufelshöhle), Park Przygód (Erlebnispark), Pokazowe warsztaty garncarskie, prywatne muzeum gospodarstwa domowego. Przez Steinau przebiega także niemiecki Szlak Szachulca (Fachwerkstraße) oraz Szlak Kulturowy Rady Europy Via Regia (Santiago - Paryż- Frankfurt/M. Steinau - Leipzig - Wrocław - Kraków - Kijów), któremu poświęcona jest ciekawa wystawa w miejscowym muzeum.
Sugerowany program pobytu: 1 dzień wieczorem: wizyta w Teatrze Marionetek lub w Parku Przygód. Drugiego dnia przed południem: Udział w zwiedzaniu fabularyzowanym ("Pani Zamieć" lub "Kot w Butach") - 1,5 godziny (wersje: niem., ang., fr.). Zwiedzanie muzeum biograficzno-literackiego w Amtshaus.
Sugerowane miejsce noclegu w Steinau: Burgmannenhaus, Brüder-Grimm-Straße 49
Turystyczne portale internetowe: Hanau: www.hanau.de ; Steinau an der Straße: www.steinau.de
Dzień 2.: Steinau - Herbstein/Alsfeld - Marburg: Jak zostać badaczem bajek?
Po zwiedzeniu Steinau (por. program na Dzień 1) wyjazd w kierunku Kassel.
Po drodze przystanek:
w Herbstein. Do wyboru: Zwiedzanie Muzeum Karnawału z pokazem pożaru miasta z 1907 lub: prywatne muzeum rodzinne z kolekcją lalek (kontakt tel. + 49 6643 15 62) lub: zwiedzanie lochów zamkowych z latarkami i opowieścią o duchach (niem., ang) lub: kąpiel w "termie wulkanicznej".
Zalecany obiad w jednej z regionalnych gospód.
lub:
w Alsfeld: Dom Bajek (z czytaniem bajek, kolekcją tematyczną Czerwonego Kapturka) lub Muzeum Zabawek. Tu także możliwość spaceru tematycznego z zakresu architektury szachulcowej (Fachwerk), Alsfeld jest położone na Szlaku Szachulca (Fachwerkstraße).
Marburg. Miasto studiów Braci Grimm
Atrakcje tematyczne: Stary Uniwersytet (w tym Stara Aula z wystawą historyczną), zwiedzanie tematyczne miasta "Tropem Braci Grimm w Marburgu" (2 godziny (niem., ang., fr.), Bajkowe Menu w restauracji "Auflauf".
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Zamek Landgrafów Heskich, kościół i grób Św. Elżbiety Turyńskiej, stary i nowy ogród botaniczny, stare miasto z historycznymi domami, Wieża Cesarza Wilhelma (punkt widokowy na malownicze krajobrazy).
Sugerowany program pobytu: Udział w zwiedzaniu tematycznym Tropem Braci Grimm (w tym Stary Uniwersytet), kolacja w Gospodzie "Auflauf" (możliwe skorzystanie z programu artystycznego).
Sugerowane miejsce noclegu: Marburg, Hotel Dammühle
Turystyczne portale internetowe:
Herbstein: www.herbstein.de (dział kur-tourismus), Alsfeld: www.tca-alsfeld.de, Marburg: www.marburg.de
Dzień 3: Willingshausen - Bad Wildungen - Zamek Waldeck
Po drodze z Marburga do Bad Wildungen przystanek w Willingshausen
w Willingshausen: Zwiedzanie jednej z najstarszych europejskich kolonii malarzy (Malerkolonie), obserwacja fragmentu kursu malowania, zwiedzanie wystawy absolwentów i historycznych gości (w muzeum w Gerhardt-von-Reutern-Haus). Podczas obiadu w restauracji/kawiarni "Die Gürre Stubb" (lokal zalecany) na zamówienie możliwy pokaz stroju ludowego "regionu Czerwonego Kapturka" z wyjaśnieniem dziejów i szczegółów stroju.
Bad Wildungen i Bergfreiheit. Spotkanie z Królewną Śnieżką i jej personelem.
Atrakcje tematyczne: Bad Wildungen: Zamek Friedrichstein, miejsce życia otrutej hrabianki (pierwowzór Królewny Śnieżki). Bergfreiheit: "Wioska Królewny Śnieżki" - Dom Śnieżki, inscenizacje bajki o Królewnie Śnieżce, aleja figur bajkowych.
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Muzealna kopalnia miedzi z muzeum wsi górniczej, Dzielnica Sanatoryjna (parki, termy, promenady, pola golfowe itd.).
Sugerowany program pobytu: wizyta w Domu Śnieżki i a) udział w inscenizacji w Bergfreiheit LUB b) zwiedzenie kopalni miedzi i muzeum wioski górniczej.
Przejazd do Waldeck
Waldeck. Miasto i zamek Ercka, Króla Krasnali.
Atrakcje tematyczne: Zamek Waldeck, miejsce pierwotnej lokalizacji legendy o Ercku, Droga Bajek z figurami i możliwym zwiedzaniem prowadzonym.
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: historyczne muzeum zamkowe z "gabinetem kryminalnym", zespół architektury szachulcowej w mieście Waldeck, kościół miejski Najśw. Marii Panny.
Sugerowany program pobytu: Pobyt wieczorny w miasteczku, spacer wzdłuż Drogi Bajek, zwiedzanie zamku i nocleg.
Sugerowane miejsce noclegu: Hotel w Zamku Waldeck
Turystyczne portale internetowe: Willingshausen: www.willingshausen.de, Bad Wildungen: www.bad-wildungen.de, Miasto Waldeck: www.waldeck.nordhessen.de , Zamek Waldeck:
Dzień 4.: Kassel. Tu powstała (Bajkowa) "Pamięć Świata"
Przejazd do Kassel. Po drodze Schauenburg. Tu krótka wizyta w 'Schauenburger Märchenwache' (miejsce czytań i opowiadań bajek) oraz obejrzenie dziecięcego "Teatru w Stodole" (Theater in der Scheune).
Kassel. Miejsce długoletniego pobytu i pracy Braci Grimm, miejsce powstania zbioru bajek.
Atrakcje tematyczne: Archiwum Braci Grimm w "Murhardsche Bibliotek" (miejsce przechowywania rękopisów pierwszego historycznego wydania zbioru bajek, dokumentu UNESCO), Pomnik Braci Grimm. Muzeum Braci Grimm w Zamku Bellevue z szeregiem ofert tematycznych, dzielnica Niederzwehren: Gospoda 'Knallhütte', miejsce życia i pracy Doroty Viehmann (seanse opowiadania bajek), oferta tematycznego zwiedzania miasta "Śladami Braci Grimm".
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Muzeum Fridericianum (najstarsze muzeum kontynentalnej Europy, "Documenta-Halle" (stała ekspozycja temat światowej wystawy "documenta"), Zamek Elektorski i (miejsko-górski) Park Wilhelmshöhe ze słynną statuą Herkulesa i wodnymi inscenizacjami, Zamek Löwenburg, Zamek Wilhelmstal z parkiem (Kassel-Calden), Park Karlsaue, Heskie Muzeum Krajowe (Hessisches Landesmuseum) około 20 ofert tematycznych zwiedzań miasta, w 5 fabularyzowanych.
Sugerowany program pobytu: Zwiedzanie Archiwum Grimmów z obejrzeniem rękopisu zbioru bajek, zwiedzenie wystawy stałej Muzeum Braci Grimm, udział w zwiedzaniu biograficznym Kassel Śladami Braci Grimm. Ponadto zwiedzenie Parku Wilhelmshöhe, lub zwiedzanie miasta z przekupką ("Malchen Butterweck") albo alternatywnie - dla zainteresowanych - Muzeum Fridericianum i Documenta-Halle z wystawą na temat "documenta".
Sugerowane miejsce noclegu: Hotel Gude (w mieście) lub Waldhotel Schäferberg (poza miastem).
Turystyczne portale internetowe: www.kassel-tourist.de
Dzień 5. HannoverschMünden - Hofgeismar/Sababurg. Jak bajki stawały się lokalnym dziedzictwem.
Przejazd z Kassel do Hofgeismar. Po drodze przystanek w HannoverschMünden.
w Hannoversch Münden: (miasto Johanna Eisenbarta). Tu możliwe: Zwiedzanie tematyczne z dr. Eisenbartem (dom lekarza, kościół św. Egidiusza z grobem dr Johanna Eisenbart, bajkowe figury na ratuszu).Obiad w restauracji "Landgasthaus zum Krug" z menu "Kuracja Dr. Eisenbartha" i/lub degustacja specjałów "leczniczych".
Hofgeismar. Miasto Hugenotów i Zamek Śpiącej Królewny
Atrakcje tematyczne: Zamek Sababurg w programem zwiedzania i inscenizacji, salą teatralną w podziemiach (do wyboru dwa zwiedzania, po ok. 45 minut, niem. ang. fr.) oraz serią bajkowych propozycji kulinarnych, legendarny Las Reinhartswald z ogrodem zwierząt (możliwe zwiedzanie z Rycerzem Dietrichem), podziemia ratuszowa z bajowym wnętrzem i oferta opowiadań bajek (niem. ang.), zwiedzania tematyczne, m. in. fabularyzowane z "Kapitanem straży miejskiej".
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Zespół zabytkowy Starego Miasta w stylu "wezerskiego renesansu", muzeum miejskie, muzeum aptekarstwa, najstarszy drewniany zbór hugenocki w Niemczech, fara z gotyckim ołtarzem pasyjnym, miejski zameczek Schönburg, zwiedzania tematyczne śladami hugenotów, muzeum Lasu i Łowiectwa w Reinhartswald.
Sugerowany program pobytu: Zwiedzanie indywidualne starego miasta i ratusza z podziemiami. Zwiedzanie Zamku Sababurg z bajkowa postacią. Kolacja
Sugerowane miejsce noclegu: Hotel w Zamku Sababurg
Turystyczne portale internetowe:
Hann. Munden: www.hann.muenden.de, Hofgeismar: www.reinhardswald.de, Sababurg: www.sababurg.de
Dzień 6. Bodenwerder i Hameln. Biografie, legendy, mity.
Przejazd z Hofgeismar do Hameln. Po drodzeprzystanek w Bodenwerder
w Bodenwerder: Muzeum Barona Hieronima C. F. Münchausena (Gutshaus - dwór) z wysłuchaniem opowiadania Barona Münchausena (jedną z jego historii opowiada (i bardzo przekonująco kłamie) ucharakteryzowany inscenizator u wejścia do dawnego dworu. W 2. i 4 niedzielę miesiąca wystawiany w Bodenwerder Musical "Münchausen" może być alternatywą dla inscenizacji w Hameln.
Hameln. Szczurołap: opowieść o pladze i wyzwoleniu, oszustwie i zemście.
Atrakcje tematyczne: Dom z inskrypcją o Szczurołapie, Gospoda Rattenfänger ("Szczurołap") z menu tematycznym i programem kulturalnym na zamówienie, zwiedzania fabularyzowane ze szczurołapem grającym na flecie i opowiadającym legendę o oszustwie i zemście, regularne eventy na rynku: Musical "RATS" (w środy) i inscenizacja legendy (w niedziele). Scena figuralna Szczurołapa na tzw. "Domu weselnym" codziennie o 13.05. 13.35. i 17.35).
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Manufaktura Szkła, Muzeum miasta Hameln, stare miasto z zespołem architektury szachulcowej,
Sugerowany program pobytu: Zalecany jest taki dobór terminów wycieczki, aby dzień 6 wypadł w środę lub w niedzielę. Wówczas po zwiedzaniu fabularyzowanym ze "Szczurołapem" można uczestniczyć w musicalu RATS lub inscenizacji legendy. Zalecana kolacja w Gospodzie Rattenfänger w tym degustacja menu tematycznego (np. "Szczurze ogony").
Sugerowane miejsce noclegu: Hameln, Hotel Zur Post, Am Posthof 6
Turystyczne portale internetowe: Bodenwerder: www.muenchhausenland.de, Hameln: www.hameln.de
Dzień 7. Bremen. Miasto Hanzy i bajkowych "Muzykantów"
Przejazd z Hameln do Bremen (bez przystanków lub z wykorzystaniem Bajkowego Promu w Wahlsburgu).
Bremen: Miejsce historycznej bajki o miejskich muzykantach.
Atrakcje tematyczne: Pomnik Bremeńskich Muzykantów, Fontanna Muzykantów. Tematyczne zwiedzania fabularyzowane "Miejscy Muzykanci" i "Bajkowa Brema". Cotygodniowa opera "open air""Bremeńscy muzykanci" (niedziela, g. 12.00).
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Ratusz i "Roland" UNESCO, Zabytki architektury z okresu ośmiu wieków. Katedra "Miejsce Europy" i muzeum katedralne, Muzeum Zamorskie (Überseemuseum), Focke-Museum (muzeum historii miasta), Muzeum Radia, Muzeum Portu, muzeum piłkarskie "Werder Bremen", muzeum szkolne, muzeum industrialne "Nordwolle" i około 20 innych muzealnych placówek tematycznych, spektakle na pokładzie "statku teatralnego", rejsy statkami historycznymi i spacerowymi, Park Rododendronów z ogrodem botanicznym. Brema jest ważnym punktem kulturowego Szlaku Hanzeatyckiego.
Sugerowany program pobytu: Udział z zwiedzaniu tematycznym "Bajkowa Brema" (2 godziny) lub "Miejscy Muzykanci" (1 godzina), zwiedzanie rynku z Ratuszem (Roland). Zwiedzanie katedry i muzeum katedralnego lub Muzeum Zamorskiego. Po południu: rejs statkiem historycznym lub alternatywnie: zwiedzanie Parku Rododendronów i Ogrodu Botanicznego.
Sugerowane miejsce noclegu: Hotel Deutsche Eiche, Lilienthaler Heerstr. 174 lub (w konwencji przeżyciowej): Schulschiff "Deutschland" (dawny żaglowiec szkolny), Adres: Zum Alten Speicher 15;
Turystyczne portale internetowe: www.bremen-tourismus.de

II. Długi Weekend na Niemieckim Szlaku Bajek: (w sezonie lub poza nim 4 dni pobytu tematycznego)
Mapa 2. Podróż po wybranym obszarze Niemieckiego Szlaku Bajek (Propozycja II, wersja 3-4 dniowa)

opracowanie: A. Mikos v. Rohrscheidt, wykonanie: O. Artyshuk.
Uwagi wstępne: Uwzględniając czas na przyjazd z Polski w okolice Kassel, do wykorzystania turystycznego w pierwszym dniu wyprawy zaplanowano tylko czas po południu, jednak możliwe jest zwiedzanie większych muzeów, otwartych w Niemczech dłużej niż w naszym kraju. Z kolei uwzględniając czas potrzebny na powrót do Polski, do turystycznego wykorzystania w ostatnim dniu zaplanowano czas tylko do południa. W przypadku przyjęcia tego lub podobnego programu warto także zalecić skorzystanie z tematycznego pakietu lokalnego dla Kassel lub jego wersji minimalnej, zapewniającej noclegi i zwiedzanie przynajmniej w tym mieście. Taki pakiet może zostać zarezerwowany w Kassel-Marketing GmbH (+ 49 (0) 561 70 77 163, mail: gruppen@kassel-marketing.de (np. pakiet "Eine Märchenreise in die GrimmHeimat Nordhessen" (Podróż Bajkowa do Północnej Hesji - małej ojczyzny Grimmów). Jednak nawet nie korzystając z pakietów gotowych (co gwarantuje zupełną wolność wyboru celów i programów na poszczególne dni) warto rozważyć opcję wyboru jednego hotelu na cały okres pobytu, ponieważ odległości nie są w tym wypadku duże, a ceny noclegów mogą być mniejsze przy rezerwacji na kilka dni.
Dzień 1. Kassel. Miejsce długoletniego pobytu i pracy Braci Grimm, miejsce powstania zbioru bajek.
Sugerowany program pobytu: Zwiedzanie Archiwum Braci Grimm z obejrzeniem rękopisu zbioru bajek, zwiedzenie wystaw stałych Muzeum Braci Grimm, w tym wystawy multimedialnej. Wieczorem: spacer po części Parku Wilhelmshöhe , obejrzenie instalacji wodnych.
Inne atrakcje tematyczne Kassel: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku.
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku
Sugerowane miejsca noclegu:
Hotel Gude (w mieście) lub Waldhotel Schäferberg (poza miastem (Espenau), oferuje pakiety tematyczne)).
Turystyczne portale internetowe: www.kassel-tourist.de
Dzień 2. Bad Wildungen (Bergfreiheit) - Schauenburg - Baunatal
Po śniadaniu można zwiedzić jedno z kasselskich muzeów lub (jeśli nie udało się tego zrobić poprzedniego dnia z powodu późnej godziny przybycia) koniecznie Muzeum i Archiwum Braci Grimm. W tym ostatnim przypadku należy rozważyć skrócenie pozostałego programu na ten dzień, np. ograniczyć się do wizyt w Schauenburgu i Baunatal.
Bad Wildungen
Sugerowany program pobytu: wizyta w Domu Śnieżki i wiosce Bergfreiheit, udział w inscenizacji w Bergfreiheit, zwiedzanie Zamku Friedrichstein.
Inne atrakcje tematyczne: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku
Przejazd w kierunku powrotnym (Kassel).Po drodze:
SchauenburgWizyta w 'Schauenburger Märchenwache' (miejsce czytań i opowiadań bajek) oraz obejrzenie dziecięcego "Teatru w Stodole" (Theater in der Scheune), ewentualnie wędrówka wzdłuż "ścieżki bajek" (Märchenpfad").
BaunatalWizyta i kolacja w Gospodzie "Knallhütte" (Baunatal-Rengershausen), miejscu biograficznym Doroty Viehmann). Gospoda oferuje kuchnię regionalną oraz m. .in. "menu bajkowe", często można tam ponadto trafić na Godzinę Bajek (opowiadanie) realizowaną właśnie na zamówienie grup. Po kolacji zalecany spacer wzdłuż fragmentu krajobrazowego pieszego Szlaku Bajek (Märchenlandweg), przebiegającego przez Baunatal - spacer można rozpocząć i zakończyć obok gospody.
Powrót do Kassel, nocleg w Kassel.
Dzień 3. Immenhausen - Hofgeismar - Trendelburg
Immenhausen.Historyczne miasteczko z dużą ilością zabytków. Zalecane zwiedzenie rynku z szachulcowym ratuszem, unikalnego Muzeum Szkła (Glasmuseum) z wystawami dzieł znanych artystów, a także wejście ze "strażnikiem wieży" na miejską wieżę "Hufeisenturm" z malowniczym widokiem. Przejście tutejszym fragmentem pieszego Szlaku Bajek "Märchenlandweg" może być okazja do spotkania z historią tutejszych hugenotów (w kierunku Mariendorf), albo do zetknięcia z tutejszym bohaterem bajek Grimmów (lokalizacja kreowana turystycznie) "Jasiem Szczęściarzem".
Przejazd do Hofgeismar
Hofgeismar.Sugerowany program pobytu: Zwiedzanie indywidualne starego miasta (szczególnie zalecany najstarszy drewniany zbór hugenocki w Niemczech i ratusz z "bajkowymi" podziemiami). Spacer legendarnym Lasem Reinhartswald z ogrodem zwierząt i widokiem na Zamek Śpiącej Królewny (Sababurg).
Inne atrakcje tematyczne: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku.
Inne ważniejsze atrakcje w mieście i okolicy: Por. I. (szersza) wersja programu podróży po Szlaku.
Trendelburg.
Miasto Trendelburg: Spacer w starym mieście wzdłuż alei "Bajkowych latarni". Fabularyzowane zwiedzanie Zamku Roszpunki i olbrzymki Trenduli (Burg Trendelburg) z bajkowym przewodnikiem. Kolacja w historycznym wnętrzu (jedno z 4 "Bajkowych Menu" - dla mniejszych dzieci za darmo) lub wystawna "Biesiada Rycerska").
Powrót do Kassel, nocleg w Kassel.
Dzień 4.
Wyjazd z Kassel po śniadaniu. Po drodze w kierunku Polski:
Hannoversch Münden
Miasto Johanna Eisenbarta, bohatera legend i bajek. Zalecane: zwiedzanie tematyczne z dr. Eisenbartem (dom lekarza, kościół św. Egidiusza z grobem Johanna Eisenbart, bajkowe figury na ratuszu). W miarę posiadanego czasu można odbyć spacer trasą szachulca 9miasto jest położone także na niemieckim Szlaku Szachulca (Fachwerkstraße).
Heilbad Heligenstadt
Wizyta w Muzeum Teodora Storma (pisarz i poeta, także zbieracz i autor bajek), wystawa dotyczy biografii i dzieł (w tym bajek). Zalecany obiad w Gospodzie "Klausenhof" (Heiligenstadt-Bornhagen), jest to miejsce lokalizacji bajki "Stoliczku nakryj się" - można tu zatem zamówić menu o tej samej nazwie. W ramach poobiedniego spaceru można zwiedzić: zadbane stare miasto, dzielnicę sanatoryjno-parkową lub pójść ku malowniczej ruinie zamku Hanstein, niegdyś inspirującej T. Storma, miejscu licznych średniowiecznych festynów.
W Heiligenstadt można wjechać na autostradę A-38 w kierunku Halle. Dalej droga powrotna do Polski w kierunku: Lepizig lub Berlin.


 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij