Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 stycznia 2012, redaktor prowadzący numeru: Łukasz Gaweł

Numer 1/2012 (styczeń 2012)

 

Historia

 

Szymon Czajkowski

Szlak Cysterski, pętla wielkopolsko-lubuska.
Zarys historii i tematyki szlaku.

Początek XXI wieku to dla Europy okres stopniowego zacierania się granic. W 2004 roku miała miejsce największa akcesja w dziejach Unii Europejskiej. Jednego dnia ta wspólnota państw rozszerzyła się o dziesięciu kolejnych członków, którzy już wkrótce mieli również przyłączyć się także do tzw. strefy Schengen. Parę lat późnej granice Unii Europejskiej zostały znów poszerzone o kolejne dwa państwa. Jak to potwierdzają dochodzące niemalże codziennie komunikaty radiowe, telewizyjne czy internetowe, przyszło nam żyć w czasach, gdy granice zanikają, odległości stają się coraz mniejsze, a poszczególne państwa Europy łączą się w coraz większy konglomerat kulturowo-gospodarczy. Lecz rzadko kiedy zastanawiamy się nad genezą wspólnej Europy. A sięga ona czasów dalszych, niż się to wielu wydaje.
Próbując zarysować dzieje Szlaku Cysterskiego - zasłużenie zaliczonego do Szlaków Kulturowych Rady Europy - należy się cofnąć aż do przełomu XI i XII wieku, kiedy to na terenie Francji powstaje pierwszy klasztor zakonu cystersów (SOCist - Sacer Ordo Cisterciensis) [Wyrwa 1992, t. I, s. 27-54, Kucharski, Wyrwa, 1996, s. 8]. Cystersów nieraz wymienia się jako prekursorów zjednoczonej Europy. W średniowieczu ich opactwa powstawały niemalże w każdym zakątku ówczesnej Europy. W przeciwieństwie do benedyktynów swoje klasztory budowali w miejscach o wiele bardziej dostępnych dla innych ludzi. Co prawda, duchowy przewodnik zakonu cysterskiego - św. Bernard z Clairvaux zalecał swoim duchowym braciom bezpośredni kontakt z Bogiem poprzez oderwanie się od świata zewnętrznego. Lecz odejście od świata w życie samotne mierzone było nie odległością od osiedli ludzkich, ale dystansem duchowym i innością życia [Pater, 1995, s. 8]. Przez to bracia mogli stać się nośnikami nowych trendów czy stylów. Ponadto spotkania opatów w trakcie posiedzeń kapituły generalnej były okazją do refleksji, wymiany myśli, ale także do wymiany wiadomości o wydarzeniach w Europie czy też nowinek technicznych i rolniczych [Plezner, 2011, s.3]. Prócz tego przyjmuje się, iż architektura i sztuka gotycka mogła rozprzestrzenić się na ziemie całej Europy właśnie ze względu na wzmożoną akcję lokacyjną cystersów w tamtym okresie. Jak widać, w pewnych aspektach wpływ cystersów na losy całej Europy wydaje się nie do przecenienia. Dlatego warto chociaż pokrótce przyjrzeć się początkom tegoż zgromadzenia.
Zakon cystersów swoją genezą sięga roku 1098 r., kiedy to benedyktyni zgromadzeni w klasztorze we francuskim Molesmes wysuwają postulaty odnowy w ramach działalności zgromadzenia. Wśród postulatów dominują hasła odnowy odnowy moralnej zakonu przez powrót do sposobu życia pierwszych chrześcijan. Na czele zgromadzenia w Molesmes stał opat Robert, któremu udało się pozyskać przychylność legata papieskiego Hugona oraz arcybiskupa lyońskiego. Przy ich wsparciu powstaję pierwszy - złożony z dwudziestu jeden mnichów - klasztor nowej gałęzi Zakonu Świętego Benedykta w miejscowości Citeaux, w Burgundii koło Dijon. W 1100 roku papież Paschalis II zatwierdził zakon cystersów jako strukturę odrębną od benedyktynów. Z kolei, Kalikst II w 1119 roku uznał zgromadzenie cysterskie jako odrębny zakon. Głoszący hasła odnowy moralnej tzw. szarzy mnisi szybko zdobywali coraz większą popularność. Początkowo sieć zakonów cysterskich zagęszczała się głównie na terenie Francji, jednak już wkrótce ich klasztory zaczęły powstawać w coraz dalszych regionach Europy. Z kolei już na początku lat czterdziestych XII w. zasięg lokacji cysterskich osiągnął terytorium Europy środkowo-wschodniej i północnej, w tym Polskę. Istniały już wówczas ok. 174 opactwa - na terytorium Francji, Włoch, Niemiec, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Austrii, Irlandii [Kucharski, Wyrwa, 1996, s. 9].
Warto wspomnieć niezwykłą rolę, jaką w rozwoju zakonu cystersów odegrał św. Bernard z Clairvaux. Opat klasztoru z Clairvaux był jednym z najpopularniejszych myślicieli i teologów swojego czasu. To właśnie na lata jego działalności przypada czas największego wzrostu popularności zakonu. Wtedy też akcja lokacyjna klasztorów cysterskich wykazała się największą dynamiką - do lat pięćdziesiątych XII wieku, w przeciągu jedynie pięćdziesięciu czterech lat powstało aż czterdzieści siedem procent opactw fundowanych w średniowieczu [Wyrwa, 2008, s. 93]! Zastopowanie tego procesu najczęściej łączy się z upadkiem drugiej krucjaty, w której organizację bardzo mocno zaangażował się właśnie św. Bernard z Clairvaux oraz z powstaniem i rozprzestrzenieniem się zakonów żebrzących (franciszkanów i dominikanów) [Wyrwa, 2003, s. 11].
Pierwsze lokacje zakonu cysterskiego na terytorium państwa piastowskiego zostały utworzone na najstarszych etnicznie ziemiach polskich, tzn. w Wielkopolsce oraz w Małopolsce. Według źródeł, które zachowały się do naszych czasów, osadzanie cystersów rozpoczęto w latach czterdziestych XII wieku. Pierwsze dwa klasztory, które powstały w Polsce to wielkopolskie Łekno oraz małopolski Jędrzejów. Od tego momentu na ziemiach polskich rozpoczął się proces żywiołowego zakładania klasztorów cysterskich, obejmujący drugą połowę XII wieku (lata 1140/1141 - ok. 1186r.). Dwa kolejne okresy, w których można zaobserwować wzmożoną akcję lokacji szarych mnichów to wiek XII (lata 1210 - ok. 1300) oraz druga połowa XVII wieku [Kucharski, Wyrwa, 1996, s. 10]. W dwóch pierwszych etapach, przypadających na epokę średniowiecza, na ziemiach polskich założono 26 klasztorów męskich oraz 4 żeńskie. Skutkiem tego pod względem ich ilości Polska była siódmym państwem w Europie [Kucharski, Wyrwa, 1996, s. 12]. Prócz wymienionych wcześniej najstarszych etnicznie ziemi polskich, cystersi osadzali się również na Śląsku, Kujawach, Ziemi Dobrzyńskiej oraz na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Gdańskim. Powstające w średniowiecznej Polsce konwenty cysterskie pochodziły z linii filiacyjnych Morimondu i Clairvaux. Warto zapamiętać przede wszystkim pierwszy z wymienionych tutaj klasztorów, ponieważ zainteresowania niniejszej analizy koncentrują się wokół śladów szarych mnichów w Lubuskim i w Wielkopolsce, a tutejsze klasztory powstawały właśnie jako filie Morimondu.
Na ziemiach obecnych województw wielkopolskiego i lubuskiego, klasztory cysterskie powstawały tylko w epoce średniowiecza. Podjęto próby lokacji siedmiu klasztorów męskich, lecz ostatecznie powstało ich jedynie sześć. Pierwszy etap osadzania cystersów w Wielkopolsce przypada na wiek XII. Klasztory, które wówczas powstały, umiejscowione były we wschodniej części regionu. Były to powstały w 1143/1145-1153 klasztor w Łeknie, ufundowany przez komesa Zbyluta oraz klasztor w Lądzie, ufundowany przez Mieszka III Starego, a wybudowany w latach 1175 lub 1186-1195. Drugi etap osiedlania się cystersów w Wielkopolsce przypada na wiek XIII i terytorialne obejmuje głównie obszar wokół rzeki Obry. Powstały wówczas:

  • Klasztor w Paradyżu-Gościkowie, 1230-1236, ufundowany przez wojewodę poznańskiego Bronisza i biskupa poznańskiego Pawła.

  • Klasztor w Obrze, 1231-1238, ufundowany przez kantora gnieźnieńskiego Sędziwoja.

  • Klasztor w Zemsku, 1259 - 1287.

  • Klasztor w Wieleniu Zaobrańskim, 1278-1285, ufundowany przez wojewodę poznańskiego Beniamina.

Ponadto, w Wielkopolsce powstały jeszcze dwa zgromadzenia żeńskie. Pierwsze z nich w okolicach Kalisza, a mianowicie w Ołoboku, w latach 1211-1213, ufundowane przez Władysława Odonica. Z kolei drugi klasztor powstał w podpoznańskich Owińskach, w 1242-1252, z fundacji Przemysła I i Bolesława Pobożnego. Jak widać, wśród fundatorów posiadłości cysterskich w Wielkopolsce i w Lubuskiem dominowały osoby świeckie. Należy zaznaczyć, że w późniejszym czasie miała miejsca translokacja 3 wielkopolskich klasztorów. Pierwszy z nich został przeniesiony z Łekna do pobliskiego Wągrowca. Podobny los spotkał również zgromadzenie w Zemsku, które nową siedzibę znalazło w oddalonym o 5 km Bledzewie. Z kolei zakonnicy z Wielenia nowe schronienie znaleźli w niedalekim Przemęcie. Wśród przyczyn takich zmian w literaturze naukowej najczęściej wskazuje się czynniki natury naturalnej, gospodarczej i politycznej.
W późniejszym okresie nie miały już miejsca dalsze lokacje zakonów cysterskich na ziemiach Wielkopolski. Z kolei, na innych terenach Rzeczpospolitej powstały tylko trzy nowe klasztory i to na wschodnich rubieżach państwa. Dlatego nie są one przedmiotem zainteresowań autora niniejszej monografii.
Do czasów nam współczesnych - na trasie wielkopolsko-lubuskiej pętli szlaku cysterskiego - nie zachował się ani jeden klasztor, w którym nadal funkcjonowałby konwent cysterski. Ten stan rzeczy ma swoją przyczynę w XIX wieku, kiedy to pod panowaniem pruskim doszło do kasaty katolickich zgromadzeń zakonnych znajdujących w granicach tego państwa [Wyrwa, 2008, s. 97]. Wielowiekowa aktywność religijna i kulturowa zakonu została w ten sposób przerwana i do dziś na omawianych terenach nie znalazła kontynuatorów. Pozostały jednak jej- nierzadko imponujące - materialne ślady.
Powstanie europejskiego szlaku cysterskiego trzeba datować na lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Jak już wspomniano na wstępie, wtedy to na bazie zjednoczeniowych tendencji w Europie, zaczęto poszukiwać odwołań do podobnych trendów obecnych w przeszłości kontynentu. Wtedy też na nowo zainteresowano się dziejami cystersów i ich wpływem na popularyzację pewnych osiągnięć kultury i sztuki we wszystkich częściach ówczesnej Europy. Ideą szlaku cysterskiego jest ukazanie wielowiekowej łączności kulturowej wszystkich krajów naszego kontynentu. Cystersi bowiem jak żadna inna wspólnota monastyczna (później odwzorowywana przez inne zakony), dzięki zasadzie wzajemnego podporządkowania, już w średniowieczu byli swoistego rodzaju organizacją, która pod wieloma względami wydaje się odpowiadać konstruowanej obecnie wspólnocie europejskiej [ Wyrwa, 2008, s. 109]. Ponadto, na lata dziewięćdziesiąte przypadły dwie ważne rocznice, związane z powstaniem zakonu cystersów. Pierwsza z nich to przypadający na rok 1998 dziewięćsetny jubileusz powstania zgromadzenia. Druga to również dziewięćsetna rocznica urodzin głównego duchowego przywódcy cystersów - św. Bernarda z Clairvaux (1090-1153). W 1990 roku Rada Europy podjęła decyzję o utworzeniu szlaku turystycznego obejmującego pozostałości po działalności tego zakonu. Szlak objął obiekty i miejscowości od Portugalii, poprzez Francję i Niemcy, aż po terytorium Polski. Szlak Drogami Cystersów powstał w ramach międzynarodowego programu europejskich dróg kultury [za www.szlakcysterski.org dnia 20.11.2011r.]. Nadrzędnym celem dla którego wyznaczono szlak cysterski jest przypomnienie państwom i narodom europejskim o ich wspólnej przeszłości kulturowej [Wieczorek, Wyrwa, 2010, s. 5]. Dla Polski, która po roku 1989 odzyskała możliwość przynależności do zachodnioeuropejskiego kręgu polityczno-kulturowego, wytyczenie części szlaku cysterskiego w jej granicach było wyraźnym nawiązaniem do odwiecznych związków Rzeczpospolitej z tym kręgiem kulturowym. We wrześniu 1990 roku, w Krakowie uroczyście została otwarta polska cześć szlaku, obejmująca wszystkie klasztory w Polsce i przebiegająca w ramach poniżej wymienionych pętli:

  • Pętla małopolska, obejmująca obiekty i klasztory cysterskie w: Szczyrzycu, Ludźmierzu, Mogile, Jędrzejowie, Koprzywnicy, Wąchocku i Sulejowie; parafie, obecnie znajdujące się pod opieką zakonu: w Jodłowniku, Czarnej Górze, Trzybszu oraz inne miejscowości, które pierwotnie wchodziły w skład dóbr cysterskich.

  • Pętla śląska, obejmująca obiekty i klasztory, które pierwotnie należały do cystersów: Trzebnica, Lubiąż, Krzeszów, Kamieniec Ząbkowicki, Henryków, Jemielnica, Rudach oraz w Bardo i inne.

  • Pętla wielkopolsko-lubuska, obejmująca klasztory i pierwotne obiekty cysterskie w:

    • pętla wielkopolska - Ołoboku, Lądzie, Łeknie, Wągrowcu, Owińskach, Przemęcie, Wieleniu Nadobrzańskim, Obrze oraz dawny kościół parafialny cystersów w Tarnowie Pałuckim, który jest jednocześnie najstarszym drewnianym obiektem sakralnym na ziemiach polskich [Różalska, Wyrwa, Tarnowo Pałuckie - Poznań 2003, s. 20-23; Wyrwa, 2008, s. 114-115].

    • pętla lubuskaobejmująca klasztory w Paradyżu, Zemsku, Rokitnie oraz w Bledzewie, pałac opacki w Starym Dworku i dawny kościół cystersów bledzewskich (obecnie sanktuarium maryjne).

  • Pętla pomorsko-kujawsko-chełmińska, podzielona zgodnie z podziałem administracyjnym oraz według deklaracji woli niektórych właścicieli obiektów pocysterskich na:

    • Pętlę zachodniopomorską, obejmującą klasztory i kościoły w: Mironicach, Bierzwniku, Reczu, Marianowie, Cedyni, Pełczycach, Kołbaczu, Szczecinie, Wolinie oraz Koszalinie; współczesne miejsce rekolekcyjne cystersów wąchockich w Winnikach oraz inne miejscowości pierwotnie związane z poszczególnymi opactwami.

    • Pętlę wschodniopomorsko-kujawsko-chełmińską, której organizatorzy przyjęli nazwę - Pomorski Szlak Cysterski, obejmujący Bukowo Morskie, Żarnowiec, Pelplin, Koronowo, Byszewo, Chełmno, Toruń, Szpetal orazGdańsk-Oliwę, gdzie wchodzi w jego skład dawna (katedra oliwska) i współczesna siedziba opactwa (ul. Polanki) [Wyrwa, 2008, s. 114-115].

Jak można zauważyć, wielkopolska część szlaku cysterskiego nie zmieniła swojego przebiegu do dnia dzisiejszego. Jego wytyczenie w takim a nie innym kształcie pozwala potencjalnemu turyście na łatwe połączenie zwiedzania tej części z innym pętlami szlaku czy z innym znanymi szlakami turystyczno-kulturowymi w regionie, jak chociażby ze Szlakiem Piastowskim.
W 2003 roku na konferencji w Pelplinie powołano Radę Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce przy Opacie-Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów w celu rozpoczęcia działań związanych z reaktywowaniem szlaku, opracowaniem oraz opiniowaniem założeń programowych i promocyjnych [www.szlakcysterski.org dnia 20.11.2011r.]. Przewodniczącym tego gremium został prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, będący jednocześnie szefem Zespołu do Badań nad Historią i Kulturą Cystersów w Polsce działającego w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (działającym od roku 1993). Prócz Rady Koordynacyjnej powstały również inne organizacje mające na celu normowanie i popularyzowanie szlaku cysterskiego w Polsce. Są to stowarzyszenia o charakterze regionalnym i ponadregionalnym. Warto wymienić chociażby Wągrowieckie Stowarzyszenie Szlaku Cysterskiego powstałe w marcu 2004, które stara się animować działania związane z popularyzacją całej pętli wielkopolsko-lubuskiej. Wśród organizacji zaangażowanych w organizację szlaku warto wymienić również Forum Gmin Cysterskich oraz Właścicieli Obiektów Cysterskich i Pocysterskich powstałe w 2005 roku, czy działające od 2007 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. W tym samym roku, na terenie wielkopolsko-lubuskiej pętli szlaku cysterskiego utworzono pierwszy w Polsce Cysterski szlak rowerowy na trasie Poznań - Owińska - Wągrowiec - Tarnowo Pałuckie - Łekno [Wyrwa 2008, s. 117-118].

Bibliografia:

  • Kucharski B., Wyrwa A. M., 1996, Szlak Cysterski w Wielkopolsce, Poznań.
  • Pater J., 1995, Księga Henrykowska o życiu codziennym cystersów w średniowiecznym klasztorze, [w:] Szlak cystersów w Polsce. Wokół księgi henrykowskiej, Bator E., Mikułowski B., Sendecka K., Wrocław.
  • Rogoziński K., Wyrwa A. M., 1993, The Cistercian Track in Wielkopolska (Great Poland), Poznań.
  • Różalska E., Wyrwa A. M., 2003, Tarnowo Pałuckie drewniany kościół pw. św. Mikołaja, Tarnowo Pałuckie - Poznań.
  • www.szlakcysterski.org
  • Wyrwa A. M., 2003, Klasztor cysterski w Łeknie (połowa XII - koniec XIV wieku). Zarys dziejów, Łekno - Poznań.
  • Wyrwa A. M., 2008, Podróże cystersów oraz idea, organizacja i promocja Szlaku Cysterskiego w Polsce [w:] Studia Periegetica Z.2: Poznań.
  • Wyrwa A.M., 1992, Rozprzestrzenianie się cystersów w Europie zachodniej i na ziemiach polskich [w:] Strzelczyk J. (red.), Cystersi w kulturze średniowiecznej Europy, Poznań, s. 25 -54.
  • Wieczorek A., Wyrwa A. M., 2010, Szlak Cysterski w Polsce. Łekno Wągrowiec, Bydgoszcz.
  • Wyrwa A. M., Strzelczyk J., Kaczmarek K. (red.), 1999, Monasticon Cisterciense Poloniae, t. I, Poznań.
  • Wyrwa A. M., Strzelczyk J., Kaczmarek K. (red.), 1999, Monasticon Cisterciense Poloniae, t. II, Poznań.

 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij