Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 marca 2012, redaktor prowadzący numeru: Magdalena Banaszkiewicz

Numer 3/2012 (marzec 2012)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie milickim

 

Arkadiusz Ochmański

Pierwszy dzień zwiedzania – miasto Milicz

1. Izba Regionalna w Miliczu – ul. Kasztelańska 1
Izba funkcjonuje od roku 2002 i działa pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Doliny Baryczy. Oferta Izby zawiera ekspozycje stałe, tj. wystawa fotografii ptactwa i koników polskich, sprzęty rybackie dawniej i dzisiaj, sprzęty domowe codziennego użytku, ekspozycja archeologiczna. Można zobaczyć również stroje ludowe i poznać historie miasta. Izba jest czynna od wtorku do niedzieli, ale należy wcześniej umówić się telefonicznie (tel. 606 971 953).

2. Zespół pałacowy wraz z parkiem angielskim - ul. Kasztelańska 1
Pałac klasycystyczny zbudowany w latach 1797-198 według projektu K.G. Geisslera. Obecnie stanowi siedzibę Zespołu Szkół Leśnych. Architektonicznie nawiązuje do Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie. Dziedziniec rezydencji otwiera brama ozdobiona pseudoklasycznymi rzeźbami. Na dziedzińcu znajduje się fontanna w stylu secesyjnym z 1910 r. oraz dwa posągi koni wykonane z brązu. Rezydencja otoczona jest parkiem w stylu angielskim, był to jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku park tego rodzaju. Na terenie parku stwierdzono występowanie około 80 gatunków i odmian drzew i krzewów. Ponadto w parku znajdują się ruiny XIV wiecznego zamku, który wybudował Książe oleśnicki Konrad I. Był to ceglany zamek otoczony murami obronnymi. Posiadał trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną i budynki towarzyszące. 

3. Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli
Poewangelicki kościół zbudowany w latach 1709-1714. Pierwotnie był to kościół luterański Świętego Krzyża wybudowany jako jeden z sześciu kościołów łaski, które powstały na Śląsku po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Jest to obiekt o konstrukcji szachulcowej na planie krzyża. Jest typem kościoła orientowanego, gdyż prezbiterium jest od wschodu, natomiast od zachodu przylega wieża kościelna. Bryłę budowli kryje łamany dach. W kościele znajdują się trzy kondygnacje empor oraz oryginalne, 33-głosowe organy z roku 1718, ufundowane przez barona Salish i wybudowane przez W. Sauera. Obok kościoła znajdują się trzy budynki, które stanowiły siedziby: superintendenta, szkoły ewangelickiej i plebani. 

4. Kościół p.w. św. Michała Archanioła – ul. Kościelna
Kościół stoi nieopodal rynku. Jest to neorenesansowy kościół na planie krzyża konsekrowany w roku 1821. Wewnątrz kościoła znajduje się podziemna krypta i chrzcielnica z XVI wieku. Oryginalnie rozwiązana fasada nawiązuje do wzoru Palladia. 

Obiad/kolacja: Restauracja Hotelu Libero, która serwuje dania z ryb i dziczyzny.

Drugi dzień zwiedzania 
Trasa nr 1
5. Sułów 

Wieś o zachowanej miejskiej zabudowie. Sułów utracił prawa miejskie w 1945 r. Układ urbanistyczny miejscowości jest czytelny, tj. rynek otoczony kamieniczkami, ratusz w jednej z pierzei. Znajdują się tam dwa kościoły i pałac z parkiem. Pałac wybudowany w 1680 r. w stylu barokowym, wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Otacza go park w stylu angielskim. Obecnie stanowi własność prywatną i jest niedostępny dla turystów. We wsi znajdują się dwa kościoły zbudowane z muru pruskiego. Pierwszy to kościół p.w. św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1731-1734, posiada drewnianą dzwonnice. Drugi to barkowy kościół poewangelicki zbudowany w latach 1765-1767. Współcześnie pod wezwaniem MB Częstochowskiej. W jednym z domów przy rynku w 1831 r. zatrzymał się Juliusz Słowacki. Był to dom podcieniowy, wsparty na 3 słupach, w którym obecnie znajduje się Izba Regionalna prezentująca stałą wystawę archeologiczna. Wystawa obejmuje eksponaty przekazane przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego z prac wykopaliskowych z pobliskiego cmentarzyska w Miłosławicach. 

6. Ruda Sułowska
Malownicza wieś położona pomiędzy stawami rybackimi, które są częścią rezerwatu ornitologicznego „Stawy Milickie”. Ruda Sułowska została założona w XVI wieku przy zakładzie hutniczym przetwarzającym rudę darniową, wydobywaną w miejscach obecnych stawów. Na terenie wsi występują liczne gniazda bociana białego. We wsi znajduje się komercyjne łowisko wędkarskie składające się z dwóch stawów zarybionych karpiami, sumami, szczupakami, amurem i tołpygą oraz punkt sprzedaży karpia. Na południe od wsi wytyczona jest ścieżka przyrodnicza, która prowadzi drogami publicznymi między stawami kompleksu Ruda Sułowska. Ma ona długość 5 km i kształt pętli, rozpoczyna się i kończy we wsi. Na trasie ścieżki wyznaczono 8 przystanków.

Trasa nr 2
5. Cieszków

Wieś o dobrze zachowanym układzie urbanistycznym z pierwiastkiem średniowiecznym. Cieszków znany był w wieku XIII jako osada targowa. W latach 1489-1841 miejscowość posiadała prawa miejskie. Po zakończeniu okresu zaborów i I wojny światowej wioska znalazła się na terytorium niemieckim. Pomiędzy Cieszkowem (Freyhan) a Zdunami przebiegała granica Polsko - Niemiecka. Znajdowało się tu przejście graniczne.
We wsi znajdują się dwa kościoły ufundowane przez księżną Katarzynę Ludwikę Agnieszkę z Opalińskich Sapieha. Pierwszy to poewangelicki kościół Chrystusa Króla w stylu pseudogotyckim wybudowany w 1748 roku, nazywany przez ówczesnych ewangelików „Katherinakirche”. Drugi to dworski kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowany 1753 r. na planie krzyża. Kościół ten należy do budowli sakralnych o zróżnicowanym układzie przestrzennym. Środkowy korpus kościoła pokrywa półkolista kopuła oraz posiada dwie bliźniacze wieże znajdujące się we frontowej części obiektu. Zakończone są hełmami w kształcie mitr książęcych, a zamiast tradycyjnych krzyży na każdej z nich osadzono herb rodowy Sapiehów (Lis) – podwójnie przekrzyżowaną strzałę. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione. W podziemnej krypcie znajdującej się pod prezbiterium spoczywają doczesne szczątki fundatorki, które uległy samoistnemu zmumifikowaniu. 

6. Trzebicko
Drewniany kościół p.w. św. Macieja datowany na 1672 r. Jest to kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej z czworoboczną wieżą. Otoczony podcieniami wspartymi na słupach. Zachował barokowy wystrój wnętrza z ołtarzem z 1678 r. i prospektem organowym z roku 1750. Ponadto zachowało się szereg ciekawych detali architektonicznych. Generalnie od czasów budowy do dzisiaj kościół przetrwał w niemal niezmienionej postaci.

7. Kompleks Stawno
Jadąc z Trzebicka udajemy się w stronę Nowego Zamku. Dalej skręcamy w lewo w kierunku Rudy Milickiej przez Nowe Grodzisko i Stawno. Trasa wiedzie drogą utwardzoną po grobli między stawami. Następnie można udać się w kierunku Grabownicy, gdzie za wsią przy stawie Grabownica ustawiona jest wieża widokowa lub w kierunku Milicza, gdzie za Rudą Milicką znajduje się wiata obserwacyjna „Czatownia pod rdzawoszyim”.

8. Wiatrak w Duchowie
W miejscowości Duchowo na niewielkim wzniesieniu znajduje się drewniany z 1671 r. wiatrak typu koźlak. Został on odrestaurowany w 2010 r. w ramach PROW na 2007-2013 dla działania Odnowa i rozwój wsi. Podczas uroczystego otwarcia nadano mu imię Bronisław na część jego ostatniego właściciela. Wiatrak składa się z trzech poziomów. Kondygnacja dolna obejmuje część ruchomą wiatraka, tzw. kozioł. Do drugiego poziomu prowadzą zewnętrzne schody. W środku znajdują się metalowo-drewniane urządzenia w znacznej części oryginalne i uzupełnione innymi eksponatami. W trzeciej, najwyższej części znajduje się koło napędowe, poruszane siłą wiatru za pomocą drewnianego wału skrzydłowego. W wybudowanej obok wiatraka Chacie Młynarza można obejrzeć wystawę sprzętów młynarskich Milicza i okolic. Obiekt jest dostępny w każdą sobotę i niedzielę, natomiast w ciągu tygodnia po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel. 667 587 267). 
Wizyta w Duchowie może również stanowić asumpt do zwiedzenia innych wiatraków, które tworzą Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Najbliższy znajduje się w miejscowości Dubin. 

Trasa nr 3
5. Kościół św. Anny w Miliczu - Karłowie – ul. Łowiecka 1a

Udając się w kierunku Krośnic przejeżdża się obok kościoła, który położony jest na polanie wśród drzew. Kościół zbudowany został w latach 1807-1808 przez hr. Joachima Karola Maltzana. W ostatnią niedzielę lipca odbywa się tu coroczny duży odpust.

6. Wierzchowice
Na wzgórzu usytuowany jest poewangelicki barokowy kościół szachulcowo-ryglowy o rokokowym wystroju. Jego budowa zakończyła się w roku 1773. Jest to świątynia dwupiętrowa, której wnętrze zostało bogato zdobione dekoracją snycerską. Obok kościoła znajduje się kaplica cmentarna z XIX wieku.

7. Krośnice
Dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej wybudowano Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe. Obejmuje ono kompleks boisk sportowych, wyłożonych powierzchnią tartanową: do koszykówki, do piłki siatkowej, do piłki ręcznej oraz bieżnie i skocznie do skoku w dal, 4 korty tenisowe oraz trawiaste boisko do piłki nożnej. W Centrum znajduje się również wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego. Obecnie na terenie Krośnic realizowana jest budowa kolejki parkowej (750 mm), która przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miejscowości i gminy. Jest to inwestycja realizowana w ramach budowy infrastruktury turystycznej na terenie zespołu pałacowo-parkowego Krośnice-Wierzchowice.

8. Ścieżka przyrodnicza „Stawy Krośnickie”
Ścieżka ma formę pętli o długości 9 km, która prowadzi głównie groblami 11 stawów. Jest to malownicza trasa, która wiedzie przez lasy i stawy. Wzdłuż trasy wyznaczono 12 przystanków. Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę na proces sukcesji, czyli zarastania zbiorników, stanowiska wodnych roślin chronionych oraz liczne pomniki przyrody. Ponadto na zabytkowe domy z rudy darniowej, które pochodzą z XIX wieku. 
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij