Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 
 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego we Włocławku i w powiecie włocławskim 

 

Szymon Czajkowski, Armin Mikos v. Rohrscheidt

Powiat włocławski jest położony w centralnej części Polski, stosunkowo niedaleko kilku większych ośrodków miejskich takich jak: Bydgoszcz, Łódź, Poznań czy Warszawa. Dogodne umiejscowienie oraz rozwijająca się infrastruktura sprawia, iż Kujawy Wschodnie są interesującym punktem na turystycznej mapie Polski. Wydaje się, iż największa ilość turystów i odwiedzających jest w stanie zwiedzić region w przeciągu jednego dnia bądź w trakcie weekendu. Niniejsza propozycja została przygotowana z myślą o spędzeniu w powiecie trzech dni, od piątkowego popołudnia do niedzieli.

Dzień I.
W pierwszej kolejności proponujemy udać się do ośrodka mikroregionu. Prawdopodobnie przyjazd do Włocławka miałby miejsce w godzinach popołudniowych bądź wieczornych. Dlatego w tym dniu warto zapoznać się ogólnie z charakterem i walorami miasta. Ponieważ Włocławek jest dużym ośrodkiem miejskim, warto rozpocząć od skierowania się do centrum miasta - w okolice placu Kopernika, gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Obecna świątynia katedralna powstawała w latach 1340-1411, na miejscu dwóch poprzednich kościołów. Ostatni z nich uległ zniszczeniu w trakcje najazdu krzyżackiego w 1339r. Przez następne stulecia katedra ulegała licznym przeobrażeniom: wzniesiono szereg kaplic wokół korpusu (XVI - XVIIw.), nakryto wieże kościoła baniastymi hełmami (XVIIw.), dobudowywane kolejne kaplice, wnętrze pokryto polichromią, a w okno prezbiterium wstawiono efektowny witraż. Prócz rzeczonego secesyjnego dzieła Józefa Mehoffera, w świątyni szczególnie warto zobaczyć barokowe stalle ozdobne z 1683r., unikatowe amfory głośnikowe z XIV wieku oraz liczne zabytki sztuki sakralnej oraz zespół nagrobków i płyt nagrobnych.
W dni powszednie nabożeństwo wieczorne odbywa się o godzinie 18.30. Do tego czasu, od godziny 16.00 otwarte są drzwi do świątyni, co umożliwia zwiedzanie jej wnętrza. Katedra położona jest w niewielkiej odległości od innych ciekawych budynków i obiektów, tuż obok znajduje się siedziba Wyższego Seminarium Duchownego oraz pomnik prymasa Stefana Wyszyńskiego (najpierw studenta, a później wieloletniego wykładowcy tej uczelni). Monument został uroczyście odsłonięty 12 maja 1996, a wykonano go według projektu Stanisława Matyska. Budynek Seminarium Duchownego jest połączony z innym cennym zabytkiem architektury sakralnej - kościołem pw. św. Witalisa, lecz zwiedzanie tego obiektu najlepiej zaplanować na drugi dzień pobytu w mieście. Wieczór pierwszego dnia warto za to poświęcić na obejrzenie wieczornej panoramy miasta.
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Popołudniowa lub wieczorna przechadzka wzdłuż bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie ciekawą formą relaksu po intensywnym zwiedzaniu katedry. Rzecz jasna, taka aktywność przyniesie największa satysfakcję w cieplejszych miesiącach roku. Nadwiślański deptak był w przeszłości, centrum gospodarczego życia Włocławka. W epoce nowożytnej wznosiło się w tym miejscu do dwudziestu siedmiu spichrzy, gdzie przechowywano produkty spożywcze, które spływano rzeką w stronę Wybrzeża Gdańskiego. W XIX wieku wzdłuż dzisiejszych Bulwarów Piłsudskiego dokonano regulacji nabrzeża w celu zabezpieczania miasta przed zalaniem. Obecnie w tym miejscu znajduje się świeżo wyremontowany deptak, skąd rozpościera się widok na cały majestat - wyjątkowo w tym miejscu szerokiej - rzeki Wisły. Z tego punktu, patrząc w stronę południowego-wschodu można zobaczyć stopień wodny Włocławek (o którym będzie mowa poniżej), z kolei w spoglądając w drugim kierunku turysta dostrzeże inną ciekawy obiekt z XX wieku.
Most im. Marszałka Rydza-Śmigłego.
Budowlę warto zobaczyć od strony bulwarów Piłsudskiego, a to ze względu na sztuczne oświetlenie. Tak samo jak w przypadku katedry, dodaje ono tej budowli wyjątkowego uroku. Most w tym miejscu został wybudowany w latach 1935-1937, lecz w trakcie działań militarnych na froncie II wojny światowej był on został dwukrotnie wysadzany w powietrze.
Piątkowy wieczór może być również okazją do zapoznania się ofertą kulturową miasta. W celu zasięgnięcia informacji o aktualnych imprezach zarówno kultury wysokiej jak i masowej zachęcamy do kontaktu z Włocławską Informacją Turystyczną (tel: 54 411 27 57, 54 411 01 26, email: it.wloclawek@gmail.com, poza sezonem pon.-pt. godz. 8.00-16.00, w sezonie pon.-pt. godz. 8.00-17.00 sob. godz. 10.00-14.00).
Szeroka oferta różnej klasy miejsc noclegowych oraz lokali gastronomicznych pozwoli dobrać miejsce odpowiednie do potrzeb i budżetu turysty (zob. dział Gdzie jeść i spać). Miejscem godnym polecenia wydaje się Hotel Bursztynowy Pałac, gdzie można również zjeść posiłek w hotelowej restauracji. Miejsce jest interesujące ze względu na estetyczną architekturę, sąsiadujący z obiektem noclegowym ogród oraz (niestety nieregularną) ofertę kulturową (zob. dział Waloryzacja powiatu).

Dzień II.
Włocławskie Muzea
Także tendzień również warto spędzić we Włocławku. Do godzin popołudniowych w soboty otwarte są tutejsze muzea dyżurujące, wchodzące w skład Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. W samym mieście znajdują się: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Włocławka i Zbiory Sztuki. Z kolei miłośników kultury ludowej zaciekawi oferta Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłobce k. Lubienia Kujawskiego. Wszystkie informacje o dyżurach, godzinach otwarcia oraz o aktualnych ekspozycjach i wydarzeniach kulturowych można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.wloclawek.pl.
Stopień wodny Włocławek
Osoby zainteresowane atrakcjami turystyki industrialnej powinny wybrać się do uruchomionego w 1969 r., Stopnia WodnegoWłocławek. Wśród licznych interesujących obiektów techniki na szczególną uwagę zasługują tu jaz, śluza przepływowa, a przede wszystkim największa elektrownia wodna w Polsce. Tama we Włocławku może przyciągać również ze względu na swoją dramatyczną historię, to w tym miejscu męczeńską śmierć w październiku 1984r. poniósł z rąk funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Obiad polecamy w znajdującej się blisko nowego centrum miasta i placu Wolności, restauracji Impresja. Warto zwrócić uwagę na serwowany tam Żur Kujawski, jest to dobra okazja do spróbowania tej dobrze znanej potrawy regionalnej.
Ponadto drugi dzień pobytu we Włocławku może być okazją do zapoznania się z pozostałymi atrakcjami miasta.
Kościół św. Jana
Późnogotycka świątynia z renesansowymi i barokowymi przybudówkami, wzniesiona nad brzegiem Wisły w 1538r. W roku 1580 dobudowano wieże, z kolei w roku 1622 - absydę. W XVIII wieku wieża została zwieńczona baniastym hełmem. W środku świątyni można podziwiać barokowo-rokokowe wnętrze z XVIII wieku. Od strony rzeki w ścianie budynku wmurowane są pociski wystrzelone w roku 1920 przez znajdujące się po drugiej stronie Wisły wojska bolszewickie.
Kościół św. Witalisa
Gotycka świątynia pochodząca z I połowy XIV wieku, została ufundowana przez biskupa Macieja z Gołańczy. Połączony z budynkiem seminarium kościół, jest najstarszym obiektem murowanym w mieście. Wzniesiony w 1330roku, następnie w XVI wieku został gruntownie wyremontowany. Obecnie wewnątrz budynku, w otoczeniu skromnych upiększeń można zobaczyć jedno z najcenniejszych zachowanych w Polsce dzieł malarskich z XV wieku: tryptyk: Koronacja Najświętszej Marii Panny.
Plac Wolności - to centralny plac współczesnego Włocławka, w pobliżu którego znajdują się m.in.: budynki zespołu klasztornego franciszkanów (wybudowane w latach 1639-1644), siedziba Włocławskiego Towarzystwa Naukowego czy historyczny hotel Zajazd Polski. Plac był dawniej głównym rynkiem XIX wiecznego tzw. nowego miasta. Obecnie w samym jego centrum możemy zobaczyć pomnik poświęcony żołnierzom walczących na wszystkich frontach II wojny światowej.
Włocławski Stary Rynek - centrum średniowiecznego układu przestrzennego miejscowości wraz z wybiegającymi z jego narożników uliczkami. Obecnie wokół niego zachowały się liczne budynki z XIX wieku oraz dwie kamieniczki z XVIII wieku. Główną atrakcją rynku jest wspominany wcześniej kościół św. Jana Chrzciciela. Aktualnie na Starym Rynku włocławskim realizowany jest kompleksowy remont.
Zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego - znajdujący się naul. Brzeskiej 20 i 22 kościół wraz z ogrodzeniem i plebanią pochodzi z II połowy XIX wieku.
Ciekawym sposobem na piesze zwiedzanie Włocławka wydaje się skorzystanie z akcji promowanej przez Włocławską Informację, o nazwie MP3 Włocławek i Ty. Na stronie internetowej oraz w siedzibie IT można pobrać odpowiednie mapy i nagrania, dzięki którym będzie mozna podziwiać najważniejsze miejsca w mieście w formie bardzo zbliżonej do zwiedzania z tzw. audioguidem.
Kolacja w Restauracji Retro.

Dzień III.
Okolice Włocławka
Opcja "A" - wycieczka turystyczno-kulturowa po powiecie włocławskim.
Trzeci dzień pobytu warto przeznaczyć na zapoznanie się z walorami kulturowo-turystycznymi innych miejscowości powiatu. W tym celu niezbędny będzie własny środek transportu.
Kowal
Pierwsze informacje o osadzie w tym miejscu, pochodzą z roku 1185. Według tradycji w tym miejscu miał się urodzić późniejszy król Polski, Kazimierz Wielki. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1518 roku. Przez następne dwa stulecia było jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na Kujawach. W latach 1870-1916 Kowal nie posiadał praw miejskich. O historyczności Kowala świadczy jego czworoboczny rynek. W pobliżu znajduje się kościół pw. św. Urszuli (wybudowany w latach 1543-1616). Świadectwem miejsca miasta w historii Polski może być również współczesny pomnik Kazimierza Wielkiego.
Chodecz
Pierwsze zapiski o miejscowości mają pochodzić już z XIV wieku. Okres świetności Chodcza przypada z kolei na wiek XV i XVI. W dobie wojen ze Szwedami (XVII wiek) miasto podupada, prawa miejskie zostają mu przywrócone dopiero w 1822r.
W dzisiejszym Chodczu warto zwiedzić neogotycki kościół pw. św. Dominika - zbudowany na miejscu pierwszego - całkowicie spalonego w 1844 roku. Ciekawym zabytkiem sztuki sepulkralnej są też tutejsze katakumby z XVIII wieku. Będąc w Chodczu można odpocząć przy pobliskim jeziorze Kromyszewskim
Izbica Kujawska
Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w gminie megalityczne grobowce we wsiach Wietrzychowice (5 grobowców) i Gaj (1 grobowiec). Charakterystyczne pozostałości czasów przedhistorycznych noszą nazwę grobowców kujawskich lub też polskich piramid. Budowle powstały ponad pięć i pół tysiąca lat temu, a znalezione w nich unikatowe szczątki ludzkie dostarczyły dowodów, iż już wówczas dokonywano… trepanacji czaszek Groby zbudowane na planie trapezu liczą do 3 metrów wysokości i 100 metrów długości. Grobowce w pobliżu Izbicy Kujawskiej w dwudziestoleciu międzywojennym stanowiły sensację archeologiczną na światową skalę. W 2006 roku utworzono tu Park Kulturowy Wietrzychowic. Dojazd z Izbicy Kujawskiej jest dobrze oznaczony, przy szosie znajduje się miejsce parkingowe z którego ścieżka edukacyjna prowadzi turystę bezpośrednio pod grobowce.
Ponadto w samej Izbicy Kujawskiej i w jej najbliższych okolicach można podziwiać liczne zabytki architektury sakralnej:
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - pochodząca z XV wieku świątynia była od tego czasu wielokrotnie przebudowywana.
Kościół "na pustyni" pw. św. Floriana - wzniesiony w miejscu dawnego kultu pogańskiego, z kolei w XVIII wieku był miejscem odosobnienia pustelników. Obecnie wewnątrz kościoła znajdują się drewniane rzeźby z XVIII wieku.
Kościół ewangelicki - pochodzący z początku XX w., obecnie opuszczony i zdewastowany.
Synagoga w Izbicy Kujawskiej - pochodząca z XIX wieku bożnica, po II wojnie światowej była wykorzystywana jako sklep i magazyn. Obecnie zniszczona i zdewastowana, jest połączona z budynkiem znanej sieci sklepów dyskontowych.
Brześć Kujawski.
Najstarsze ślady osadnictwa w okolicach dzisiejszego Brześcia Kujawskiego pochodzą z epoki neolitu. W czasach średniowiecza Brześć stanowił stolicę Księstwa Brzeskiego, z którego Władysław Łokietek (który zresztą miał się tu urodzić) rozpoczął udany proces zjednoczenia ziem polskich. Od XIV wieku, aż do roku 1793 Brześć Kujawski był stolicą województwa brzeskiego.
W miasteczku wart uwagi jest plac Władysława Łokietka (czworoboczny rynek z ufundowanym w roku 2009 pomnikiem Władysława Łokietka) oraz kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Ta świątynia, wybudowana z fundacji Kazimierza I, księcia kujawskiego w latach 1235-1332, była miejscem historycznych wydarzeń, m.in. ogłoszenia przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława nagany papieskiej wobec Zakonu Krzyżackiego za napady i okrucieństwa. W XVI i XVII świątynia uległa później poważnej dewastacji; ponownie przywrócono ją do dawnego blasku dopiero w I połowie XIX wieku. Na początku XX wieku jej wnętrze otrzymało ciekawy wystrój secesyjno-modernistyczny. W roku 2011 kościół został rekomendowany na listę obiektów wyznaczonego na nowo Szlaku Piastowskiego.
Zespół podominikański składa się z wzniesionego w II połowie XIV wieku kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz klasztoru zbudowanego prawdopodobnie w XVI wieku.
Obiad w okolicach Brześcia Kujawskiego: zalecana restauracja przy stadninie koni Falborek.
Opcja "B" - aktywne spędzenie czasu w okolicach Włocławka.
Dla turystów chcących połączyć wyprawę kulturową z czynnym wypoczynkiem powiat włocławski może być równie interesujący, dlatego ostatni dzień pobytu można przeznaczyć na skorzystanie z oferty turystyki aktywniej.
W tym celu warto skorzystać z jednego z włocławskich szlaków turystycznych. Godnymi uwagi są przebiegające przez powiat: Szlak Powstania Styczniowego na Kujawach bądź Szlak Łokietka.
Najbliższe okolice Włocławka pozwalają zadbać o kondycję fizyczną zarówno w powietrzu, na wodzie jak i na lądzie:
W powietrzu. Chętni mogą skorzystać z oferty Areoklubu włocławskiego, biorąc udział w locie widokowym szybowcem, samolotem czy balonem, jako pasażer lub pilot; co więcej odwiedzając region w odpowiednim czasie można na lotnisku w Kruszynie obserwować imprezy spadochronowe, zawody balonowe, latawcowe czy mikrolotowe,
Na wodzie. Zalew Włocławski umożliwia obserwacje Regat o Błękitną Wstęgę, Regat Antałek czy zawodów jachtowych; można również skorzystać z ofert Włocławskiego Centrum Nurkowania czy Włocławskiego Towarzystwa Windsurfingowego. Duża atrakcją będzie również rejs po Wiśle oraz Zalewie Włocławskim (informacje o rejsach można znaleźć w IT). Interesujący dla aktywnych turystów może być udział w spływie kajakowym rzeką Zgłowiączką, który może stać się okazją do zwiedzenia innych miejscowości powiatu oraz ich atrakcji turystyki kulturowej.
Na ziemi. Na terenie powiatu włocławskiego można spędzić czas wolny grając w paintball lub uczestnicząc w przejazdach off road’owych. Jednak przede wszystkim warto wykorzystać ogłaszaną raz po raz ofertę rajdów pieszych lub rowerowych, które tak jak spływy kajakowe mogą stać się okazją do odwiedzin innych miejscowości regionu.

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij