Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 1 grudnia 2012, redaktor prowadzący numeru: Przemysław Buryan

Numer 12/2012 (grudzień 2012)

Turystyka Kulturowa
 

Powiat inowrocławski jako destynacja turystyki kulturowej

 

Przemysław Buryan

Analizowany mikroregion nie jest obszarem o szerokiej i zróżnicowanej ofercie turystyki kulturowej. W pierwszej kolejności miasto powiatowe i okolica kojarzone są z turystyką wypoczynkową i zdrowotną. To na terenie powiatu inowrocławskiego znajduje się jedno z największych jezior Polski - Jezioro Gopło z licznymi możliwościami spędzania czasu nad nim. W zachodniej części regionu podobną rolę odgrywa Jezioro Janikowskie będące jednocześnie areną popularnych zawodów międzynarodowych - wyścigów szybkich łodzi motorowych. Jezioro to nie będące objęte strefą ciszy jest atrakcyjne dla miłośników sportów wodnych. Sama stolica regionu - Inowrocław - jest obok Ciechocinka jednym z dwóch najważniejszych i najbardziej znanych nizinnych uzdrowisk. Tutejsze tężnie solankowe przyciągają kuracjuszy, grupy szkolne i mieszkańców miasta. Sam park, na terenie którego się znajdują, zapewnia liczne atrakcje - wieczorne dancingi, mini golf, masaże czy place zabaw dla dzieci. Wśród tych głównych atrakcji próbują zaznaczać swoją obecność i te kulturowe, w większości należące do grona obiektów sakralnych. Stąd główną formą turystyki kulturowej w regionie, prócz turystyki tematycznej (po Szlaku Piastowskim) będzie turystyka religijna i pielgrzymkowa. Dzięki miejscom związanym ze znanymi obywatelami Polski można wyodrębnić również miejsca atrakcyjne dla turystyki biograficznej. Obecność ruin zamku w Kruszwicy będzie trzonem turystyki dziedzictwa historycznego. Zbiór ten uzupełni turystyka eventowa i turystyka kulturowa po szlakach.

Turystyka kulturowa po szlakach
Znajdujące się na terenie powiatu romańskie świątynie w Inowrocławiu i Kruszwicy, będące również sporą atrakcją dla miłośników turystyki religijnej i pielgrzymkowej, są w pierwszej kolejności ważnymi ogniwami przebiegających przez region szlaków kulturowych. Najważniejszy z nich - uznawany również za jeden z najpopularniejszych w Polsce to Szlak Piastowski, mniej znany i eksploatowany jest sieciowy Szlak Romański. Pierwszy z nich łączy miejsca na terenie województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, które związane są z tworzeniem i funkcjonowaniem państwa piastowskiego do roku 1370. Niezależnie od poważnej reorganizacji szlaku, dokonanej niedawno przez powołaną specjalnie do tego celu Radę Programowo - Naukową, inowrocławska bazylika Imienia NMP oraz bazylika św. Piotra i Pawła w Kruszwicy pozostają na liście jego obiektów i trasie przebiegu - konkretnie na jego głównej osi wiodącej z Lubinia do Włocławka. Wspomniane dwa obiekty, uzupełnione o Rotundę św. Prokopa i Kolegiatę w Strzelnie tworzą lokalną ofertę, tzw. Mały Szlak Piastowski, który pod taką nazwą widnieje w propozycjach instytucji i biur organizujących wycieczki do tych miejsc. Szlak Romański natomiast, powołany z innych pobudek, na terenie powiatu inowrocławskiego łączy te same obiekty co Szlak Piastowski, chociaż eksponuje głównie ich architekturę. Szlak aktualnie pozostaje w cieniu Szlaku Piastowskiego i jest kolejnym systemem, który w tym regionie powinien przejść poważne zmiany organizacyjne. Poza tymi dwoma szlakami o zasięgu krajowym, powiat można zwiedzać podążając wzdłuż tras regionalnych szlaków tematycznych. Warte polecenia są szczególnie dwa z nich, dedykowane na biografie Stanisława Przybyszewskiego i Jana Kasprowicza i wiodące przez miejsca związane z życiorysami tych zasłużonych pisarzy Młodej Polski.
Choć turyści zainteresowani tą formą turystyki kulturowej znajdą w regionie ciekawe propozycje, to spory niedosyt pozostawi im brak faktycznego oznakowania szlaków w terenie. Będzie to więc ta forma turystyki kulturowej, która dla osób indywidualnych poruszających się bez przewodnika może być trudna do realizacji. By móc uznać region za w pełni atrakcyjny dla tematycznej turystyki kulturowej po szlakach, mankament ten musi zostać wyeliminowany. W przeciwnym razie opisane szlaki (poza Piastowskim) pozostaną tylko nie liczącymi się wirtualnymi propozycjami.

Turystyka religijna i pielgrzymkowa
Jest to druga najważniejsza forma turystyki kulturowej w powiecie inowrocławskim, której popularność przekłada się na dużą liczbę odwiedzających. Na omawianym terenie znajduje się Kalwaria Pakoska będąca jedną z największych i najstarszych w Polsce. Jej początki sięgają pierwszej połowy wieku XVII. Na kalwaryjskie szlaki przyciąga jednak nie tylko architektura i piękne położenie wchodzących w jej skład kaplic, ale przede wszystkim sanktuarium znajdujące się w tutejszym klasztorze reformatów. To właśnie w nim przechowywany jest największy w Polsce fragment relikwii Krzyża Świętego. Pakość to jednak nie jedyny punkt programu wizyt miłośników tej formy turystyki kulturowej. Na terenie powiatu znajdują się jeszcze dwa sanktuaria maryjne - w Ostrowie koło Gniewkowa i w Pieraniach. Szczególnie popularne jest drugie z wymienionych, a kultem objęty jest w nim obraz z początków XVIII wieku, umieszczony w kościele przez cudownie uzdrowionego ks. Marcina Piotra Grobelskiego. Obraz już w 1772 roku został koronowany przez biskupa włocławskiego Wojciecha Bardzińskiego. Poza tymi głównymi obiektami, ofertę turystyki religijnej uzupełnić mogą romańskie zabytkowe świątynie w Inowrocławiu (Bazylika Imienia NMP) oraz w bazylika w Kruszwicy (kolegiata św. Piotra i Pawła). Obie są świadectwami początków kultu chrześcijańskiego w tym regionie państwa piastowskiego.

Turystyka eventowa
Chociaż popularność inowrocławskich eventów nie wykracza jeszcze poza granice regionu, to z pewnością potencjał tego miasta pozwala wierzyć, że sytuacja ta ulegnie zmianie. Turyści zainteresowani tą formą spędzania czasu mogą ograniczyć swój pobyt głównie do Inowrocławia. To tam bowiem odbywa się większość godnych uwagi imprez kulturalnych mogących zainteresować osoby przyjezdne. Najciekawszym wydarzeniem jest Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada". Ten dwudniowy event odbywa się co roku w marcu nieprzerwanie od siedmiu lat. Każdorazowo w selekcji grup teatralnych bierze udział jury, które z nadesłanych propozycji wybiera kilka, które zaprezentowane będą w trakcie festiwalu i wezmą udział w konkursie. Corocznie występują grupy z całej Polski, w dużej części grupy młodzieżowe. Zupełnie tak samo jak w trakcie Festiwalu Orkiestr Dętych, którego to w maju roku 2012 odbyła się już 40-ta edycja. Wśród imprez kultury wysokiej wyróżnić trzeba też sierpniową Inowrocławską Galę Operową i Operetkową. Inowrocławski park solankowy zaprasza wszystkich również na liczne koncerty odbywające się w trakcie Muzycznego Lata w Tężni, a głównym koncertem w trakcie tego wydarzenia jest Noc Solannowa z corocznym udziałem Grzegorza Turnaua. Zmieniając nieco charakter eventów udać trzeba się w lipcu do Kruszwicy aby wziąć udział w Festynie u Piasta i Popiela, w trakcie którego podziwiać można występy grup rekonstrukcyjnych.

Turystyka biograficzna
Najpoważniejsza oferta tego typu, wymieniona już przy okazji opisu regionalnych propozycji turystyki kulturowej po szlakach, dotyczy znanych pisarzy Młodej Polski. Stanisław Przybyszewski urodził się pod Inowrocławiem we wsi Łojewo, zmarł natomiast w dworku rodu Znanieckich w Jarontach w roku 1927. W pobliskiej wsi Góra, gdzie został pochowany pisarz, oglądać można wystawiony mu w kilka lat po śmierci nagrobek z inskrypcją "Meteor Młodej Polski". Drugim pisarzem pochodzącym z terenu powiatu Inowrocławskiego był Jan Kasprowicz. Jest on zdecydowanie bardziej znany i lepiej pamiętany dziś przez mieszkańców. Urodził się w Szymborzu, gdzie można oglądać jego rodzinny dom będący dzisiaj filią Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Natomiast w głównej siedzibie tej placówki, w willi przy ul. Solankowej 33, znajduje się wystawa poświęcona życiu i twórczości artysty.
Wśród innych znanych postaci, region powiatu inowrocławskiego był rodzinną ziemią kardynała Józefa Glempa. Urodził się on we wsi Rycerzewo nieopodal Pakości, a ochrzczony został w kościele św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim, gdzie również pełnił posługę ministrancką. We taj wsi uczęszczał też do szkoły podstawowej, zanim podjął naukę w gimnazjum i liceum w Inowrocławiu. Do Kościelca powracał na grób swojego ojca, którego pochował w sąsiedztwie kościoła św. Małgorzaty. W jego wnętrzu znajduje się pamiątkowa tablica nawiązująca do kardynała i jego związków ze świątynią, a w stolicy regionu działa prężnie Instytut Józefa Glempa.
Teren powiatu inowrocławskiego jest również miejscem epizodów z życia innych znanych osób. Generał Władysław Sikorski we wsi Parchanie zakupił posiadłość w roku 1923, a w pobliskim kościele św. Wojciecha wydał za mąż swoją córkę Zofię. We wsi znajduje się izba pamięci generała i głaz pamiątkowy na skwerze nieopodal kościoła. Generał Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiegomieszkał w Janikowie w domu nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich. gdzie dzisiaj znajduje się tablica pamiątkowa. Św. Jadwiga, Król Polski natomiast przebywała w Inowrocławiu w 1397 roku w trakcie zjazdu z Konradem von Jungingenem. Przebywając w tym okresie w bazylice Imienia NMP przewidzieć miała klęskę Krzyżaków pod Grunwaldem. Święta ta jest patronką Inowrocławia.

Turystyka dziedzictwa historycznego.
Obok Kalwarii Pakoskiej najbardziej powszechnie rozpoznawalnym zabytkiem powiatu jest Mysia Wieża w Kruszwicy. Jest ona pozostałością zamku wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, a w świadomości Polaków znalazła zaszczytne miejsce dzięki legendzie spisanej przez Galla Anonima o królu Popielu, którego miały tutaj zjeść myszy. W miejscowości znajduje się historyczny, średniowieczny układ urbanistyczny, a zbiory archeologiczne podziwiać można na terenie ekspozycji przy ul. Piasta 3. Średniowieczne układy miejskie ma również Pakość i Inowrocław. W obu miejscowościach na uwagę zasługuje kilka obiektów w przestrzeni miejskiej. W Pakości warto przyjrzeć się ratuszowi z początków XX wieku, natomiast sporą atrakcją Inowrocławia jest liczący ok. 200 lat budynek przy ul. Królowej Jadwigi, w którym znajduje się dzisiaj hotel Bast. W stolicy regionu można też miejscami doszukać się pozostałości murów miejskich, które niegdyś otaczały miasto. Warto też zapoznać się z ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce w tym mieście. To w bazylice Imienia NMP ukryto w trakcie II Wojny Światowej relikwie św. Wojciecha, a inowrocławski areszt pamięta dramatyczne wydarzenia z masakry więźniów z 24.10.1939 znanej jako Krwawa Niedziela.
Wyraźne zaistnienie powiatu inowrocławskiego wśród atrakcyjnych pod kątem dziedzictwa historycznego jest utrudnione z racji na brak obiektów najwyższych kategorii. Na obszarze regionu nie ma ani jednego obiektu wpisanego na listę UNESCO czy na polską listę Pomników Historii, swoich szans musi zatem szukać raczej w którejś z innych wymienionych form turystyki kulturowej.
  

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij