Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 3 sierpnia 2014, redaktor prowadzący numeru: Karolina Buczkowska

Numer 8/2014 (sierpień 2014)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie żarskim

 

Michał Suszczewicz
Pobyt został zaplanowany na dwa dni, z uwagi na największe zainteresowanie turystyką w dni wolne od pracy, w tym weekendy. Z uwagi na rzadkie kursy komunikacji publicznej w dni wolne proponuje się pokonanie trasy własnym środkiem transportu (samochodem bądź rowerem). Wycieczkę po powiecie zaleca się rozpocząć w Żarach.

Dzień I.: W siedzibie Promnitzów. Żary i Lubsko
Przyjazd do Żar
Obiektem, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta jest dworzec kolejowy. Do tego miejsca już w XIX w. docierały pociągi jadące z Wrocławia do Berlina. Obecnie do miasta można dojechać z 4 kierunków: Węglińca, niemieckiego Forstu, Legnicy oraz Zielonej Góry.
Z dworca kolejowego należy skierować się na Stare Miasto, do którego można dojść przez ulice: Pocztową, Wrocławską, Buczka i Bolesława Chrobrego. Po drodze można zobaczyć zabytkowe XIX-wieczne kamienice i wille mieszczańskie. Najpiękniejsze z nich znajdują się przy ulicy Wrocławskiej, umieszczono w nich m. in. bibliotekę publiczną oraz żarski dom kultury.
Po przejściu ulicą Bolesława Chrobrego zwiedzający znajdą się przed ratuszem. Pierwszy budynek o tej funkcji zbudowany tu został już w XV wieku. W późniejszych wiekach dokonano jego wielokrotnych przebudów. W XIV w. był to mały budynek, który od południowej strony posiadał sukiennice. Od północy zbudowano natomiast domki budnicze, miejsce pracy i zamieszkania rzemieślników. Po uszkodzeniu zachodniej części ratusza, przebudowano zespół w XVII w. nadając mu obecny wygląd z wieżą i reprezentacyjnym portalem. Jednakże kolejne przebudowy w następnych wiekach poważnie zatarły styl budowli, która obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta Żary. W południowej i zachodniej części budynku można obejrzeć m. in. zachowane barokowe sklepienia.
Wokół Rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic, pochodzących głównie z XVIII i XIX wieku. Jeden z tych budynków, przebudowany przed II wojną w stylu modernistycznym mieścił duży dom handlowy, którego handlowa funkcja zachowana została do dziś.
Z rynku należy skierować się w ulicę Kościelną, którą dochodzi się do kościoła farnego. Pierwszy kościół w Żarach istniał już na początku XIII wieku. Jednak najstarsze relikty kościoła w ramach zabudowy dzisiejszego kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego pochodzą z lat 30. XIII wieku. Była to pierwsza i najważniejsza świątynia miejska. Jej główna bryła została ukształtowana w XIV i XV wieku. Dzisiejsza fara to budowla murowana, trzynawowa, halowa z wydzielonym prezbiterium. Kościół jest orientowany, posiada wieżę podmurowaną kamieniami polnymi. Od północnego wschodu do prezbiterium przylega barokowa kaplica Promnitzów pochodząca z XVII wieku. Posiada ona bogaty wystrój sztukatorski wykonany przez Jana Joachima Vogela. Została odbudowana po zniszczeniach wojennych, podobnie jak cała świątynia. Zbudowana jest w stylu gotyckim z późniejszymi elementami barokowymi.
Obok kościoła można oglądać wieżę dzwonnicy, która była również jednym z elementów fortyfikacji miejskich. Jest to budowla XIV-XV wieczna, murowana z kamienia i cegły. Dzwonnica została odbudowana po znacznych zniszczeniach wojennych.
W bliskiej odległości od obu budynków znajdują się zabudowania dawnej plebanii oraz nadintendentury (budynku mieszkalnego wyższych duchownych ewangelickich - odpowiedników katolickich dziekanów). Budynek plebanii położony bliżej murów miejskich powstał w XV wieku. Ma charakter gotycki, a nadintendentura powstała na początku XVI w. i posiada styl gotycko-renesansowy. Oba budynki były przebudowywane w wiekach XVII XVIII. Są to budowle z kamienia i cegły, częściowo nieotynkowane, z zachowanymi kilkoma oknami ostrołukowymi. Po wojnie znajdowało się tu rejonowe archiwum, obecnie trwają przygotowania do ulokowania w tych budynkach Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.
Z placu pod kościołem farnym należy skierować się w ulice Plater, Zaściankową i Kaczy Rynek.
Miejscem kolejnego przystanku jest kościół p.w. Podwyższenia Św. Krzyża. Jest to jedna z pozostałości po istniejącym w Żarach od XIII w. klasztorze franciszkanów. Zakon sprowadzili tu pierwsi właściciele miasta - Dewinowie. W ramach założenia klasztornego przed wojną istniał dom sierot i szkoła powszechna. Po ostatniej wojnie oba zniszczone budynki wyburzono. Kościół, który pozostał po tym założeniu, to budynek jednonawowy, wybudowany po pożarze w XVIII w. oraz przebudowy na początku XX wieku. Od strony północnej posiada zabytkowy gotycki portal. Od strony wschodniej wznosi się wieża, na której znajduje się rzeźba głowy konia, o której krążą liczne legendy.
Spod kościoła należy się kierować na północ w kierunku zamku i pałacu - ulicą Zamkową.
Po kilku chwilach można zobaczyć założenie pałacowo-zamkowe. Niestety wejście do obu obiektów (pałacu i zamku) jest zabronione ze względu na prowadzone prace remontowe. Pierwsze zabudowania zamkowe powstały już w XIII w., jednak największa rozbudowa miała miejsce w wieku XIV. Ostateczne ukształtowanie zarysu zamku nastąpiło w XVI w., gdy budowli nadano charakter renesansowy. Wtedy wybudowano m. in. arkadowe krużganki oraz sgraffitowe dekoracje elewacji zewnętrznych. Zamek to budynek trzykondygnacyjny, gotycko-renesansowy w kształcie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem z krużgankami. W jego południowym skrzydle znajduje się wieża z zegarem. W niektórych częściach zamku zachowały się gotyckie malowidła z XV w., a także renesansowe i barokowe sztukaterie. Dawniej zamek był otoczony fosą, której relikty zachowały się od strony północnej. Zamek po opuszczeniu go przez właścicieli miasta przez pewien czas pełnił rolę więzienia.
Od wschodniej strony zamku został zbudowany w XVIII w. pałac. Został on zaprojektowany na potrzeby Promnitzów przez Giovanniego Simonettiego. Pałac był częścią dużego kompleksu pałacowo-parkowego, który ulokowano w północnej części miasta. Trzykondygnacyjny gmach jest połączony z zamkiem na wysokości drugiej kondygnacji. W niektórych częściach pałacu zachowały się zabytkowe XVIII-wieczne malowidła i zdobienia. Przez wiele lat pałac pełnił rolę urzędu. Także po II wojnie światowej - pomimo znacznych zniszczeń - został zaadaptowany na starostwo powiatowe. Obecnie prowadzony jest remont obiektu z przeznaczeniem usługowym.
Po obejrzeniu zamku i pałacu należy skierować się przez ulicę Mieszka I do parku zamkowego przylegającego do pałacu od północy.
Park został założony w XVIII w. w stylu geometrycznym. Przecięto go w połowie aleją wybiegającą w kierunku północnym z pałacu Promnizów. Na końcu tej alei zbudowano na początku XVIII w. tzw. Błękitną Bramę. W parku zlokalizowano m. in. pałac letni, który posiada cechy barokowe. Mieściła się w nim dawniej Szkoła Rycerska (miejsce nauki synów okolicznej szlachty), pałac zabaw, później stacjonowały tam wojska pruskie. Przed wojną mieścił się w budynku szpital psychiatryczny, a po wojnie szpital wojskowy. Obecnie jest niedostępny do zwiedzania, pozostając w przeciągającym się remoncie.
Przechodząc dalej w kierunku wschodnim dochodzi się do fragmentów murów miejskich. Są to pozostałości obwarowań miasta wybudowanych w XIV wieku. Mur składający się z kamieni polnych uzupełnionych cegłami, posiada wysokość 8 m. W niektórych miejscach na murach nałożone były drewniane ganki. W ciągu murów miejskich znajdowały się dwie bramy: Dolna i Górna oraz dwie furty (po północnej i południowej części obwarowań). Obie bramy zlikwidowano i rozebrano w 1820 roku. Jedną z zachowanych wież na terenie miasta jest znajdując się przy dawnej bramie dolnej wieża strażnicza wybudowana w XIV w. z kamienia polnego.
Po drugiej stronie Placu Żagańskiego znajduje się najstarszy dom w mieście. Jest to budowla wzniesiona w stylu późnorenesansowym w 1638 roku. Budynek jest murowany z cegły i posiada zabytkowy renesansowy portal wejściowy. Nakryty mansardowym dachem dom jest obecnie w trakcie remontu.
Po zwiedzeniu zabytków Żar, na posiłek można udać się do zajazdu-restauracji "Stary Rynek" znajdującego się w Rynku pod numerem 13, bądź restaurację "Złoty Lew" ze stylowym wnętrzem nawiązującym do stylu kamienicy, w której znajduje się lokal.

Po posiłku zaleca się wyjazd z miasta drogą nr 287 w kierunku Jasienia. Po drodze mija się miejscowość Drożków, w której znajduje się kościół gotycki z II połowy XIII wieku.
Po kilkunastu kilometrach drogi dojeżdża się do Jasienia. Miasto powstało historycznie dość późno, bo prawa miejskie otrzymało dopiero w XVII w.. Jego powstanie było związane ze znaczącym napływem ludności ewangelickiej, emigrującej na skutek prześladowań religijnych z ziem pod władaniem Habsburgów, austriackich, m. in. ze Śląska. Na terenie tolerancyjnej Saksonii mogli się oni osiedlić bez przeszkód. Zabudowa Jasienia ulokowała się głównie przy trójkątnym rynku oraz wzdłuż drogi Lubsko-Żary.
Wśród zabytków, które można obejrzeć w mieście są kościół parafialny z XVIII w. w stylu barokowym oraz zespół pałacowo-parkowy z końca XVIII wieku. Od końca XIX w. od II wojny światowej w pałacu urzędował burmistrz i rada miejska. W mieście budynki pochodzą głownie z XIX wieku.
Po drodze z Jasienia do Lubska można obejrzeć jeden z pomników postawionych w miejscu, gdzie przechodzi 15 południk szerokości wschodniej, wyznaczający strefowy czas środkowoeuropejski.
Ostatnim przystankiem pierwszego dnia wycieczki po powiecie żarskim jest Lubsko. To dość duże miasto po wojnie w latach 1954-1975 było stolicą powiatu lubskiego. Obecnie jest stolicą gminy miejsko-wiejskiej Lubsko, znajdującej się w północno-wschodniej części powiatu żarskiego. Miasto zostało założone w XIII w. , a jego lokacja była wzorowana na pobliskim Gubinie. Od XVI w. Lubsko było miastem prywatnym rządzonym przez kolejne rody szlacheckie. Kształt średniowiecznego centrum został w dużej mierze zachowany.
W Lubsku można obejrzeć szereg ciekawych zabytków:
1) Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP znajdujący się w Rynku. Jego pierwotne mury powstały już w XIII w., jednak już w XIV w. został powiększony. Odbudowany po pożarze w XVI w., wielokrotnie później remontowany. Jest to obiekt gotycki z elementami późnoromańskimi, trójnawowy, halowy. Na sufitach naw zabytkowe sklepienia. Poziom wnętrza kościoła jest położony 1,5 m pod poziomem obecnej płyty rynku. Kościół posiada wieżę z bogatymi zdobieniami z XV-XVI w. oraz zdobienia frontowe z tego samego okresu. We wnętrzu relikty polichromii gotyckiej z XV w. oraz kilka elementów wyposażenia pochodzące z XVI wieku.
2) Ratusz. Pierwotna forma ratusza, posiadającego średniowieczną metrykę (z XIV wieku) była gotycka. Po pożarze miasta w końcu XV wieku ratusz odbudowano w stylu renesansowym (w XVI w.). Wewnątrz budynku wiele pomieszczeń posiada zabytkowe sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Nad wejściem znajduje się zabytkowy portal z kartuszem z herbem miasta. Na piętrze zachowały się zabytkowe renesansowe drzwi z 1582 roku.
3) Dawny zamek. Znajduje się w północnej części miasta. Powstał w średniowieczu, jednak brak jest dokładnej daty jego budowy. Obecny zamek to bezstylowy obiekt, który był wielokrotnie przebudowywany. Relikty wcześniejszych założeń można zauważyć jeszcze w parterowej części zamku. Obecnie obiekt pełni funkcje społeczne.
4) Wieża Bramy Żarskiej (zwanej inaczej Wieżą Pachołków) jest jedyną pozostałością po obwarowaniach miejskich Lubska. Jest to budowla z XV-XVI w. posiadająca zegar. Jest zbudowana na planie koła niemurowana z cegły. W XIX w. mieściło się w niej więzienie.
W Lubsku kończy się pierwszy dzień wycieczki po powiecie żarskim.
W mieście można skorzystać z dość dobrej bazy noclegowej. Wart polecenia jest m. in. Hotel "Duet" przy ulicy Reja 3, bądź Hotel "Zodiak" przy Placu Wolności 3.

Dzień II: U Brühla i Pücklera : Brody, Trzebiel i Park Mużakowski
Wyjazd z Lubska drogą wojewódzką 289 w kierunku Brodów.
Miejscowość Brody była miastem od XVIII do 1945 roku. Widoczny jest jeszcze zarys średniowiecznej osady zlokalizowanej przy lokalnym szlaku handlowym. Wieś była związana z rodami panującymi w Żarach, a mianowicie z Bibersteinami oraz Promnitzami. Jednak największy rozwój miejscowości przypada na wiek XVIII, gdy w 1740 r. Brody otrzymuje Henryk Brühl, wszechwładny saski minister na dworze króla polskiego Augusta III. Wówczas Brody zostają miastem i otrzymują status rezydencji. Niestety zniszczenia związane z wojną siedmioletnią (1756-63) oraz II wojną światową pozbawiły miejscowość wielu zabytków, a zniszczenia i utrata ludności przyniosły utratę statusu miasta. Obecnie jest to siedziba gminy wiejskiej Brody.
W Brodach można obejrzeć:
1) Pałac Brühlów wraz z zabudową dworską oraz parkiem. Pierwszy pałac został wybudowany przez Promnitzów w 1680 roku. Jednak po zmianie właścicieli przebudował go w stylu barokowym J. K. Knöffel. Po zniszczeniach w 1758 r. pałac odbudowano tylko częściowo. Zrekonstruowany w latach 1919-1920, by znów lec w gruzach w 1945 roku. Pałac jest zbudowany w kształcie podkowy, posiada dach mansardowy z lukarnami i bogatą szatę sztukatorską na ścianach frontowych. Obecnie jest własnością prywatną i został przystosowany do działalności hotelowej.
Przed pałacem znajdują się budynki dworu oraz inne zabudowania pochodzące głównie z XVIII wieku. Wokół kompleksu znajduje się park założony w 1680 r. w stylu francuskim. Po zniszczeniach w czasie wojny północnej park został odnowiony w stylu romantycznym. Włączono do niego m. in. jezioro znajdujące się niedaleko pałacu. Obecnie właściciele starają się przywrócić mu pierwotny stan po zniszczeniach z 1945 roku.
2) Brama miejska jest usytuowana w kierunku traktu na Zasieki. Brama, wybudowana w 1753 r., składa się z trzech części. Przez środkową przebito przejazd dla pojazdów, natomiast dwie skrajne części posiadają ciągi przejść dla pieszych. Pierwotnie w tych miejscach mieściły się budki strażników miejskich. Nad przejazdem od strony zachodniej zachował się kartusz herbowy Brühlów wraz z mottem.
3) Kościół parafialny z XVII w., barokowy, przebudowany w wieku XVIII. Budowla murowana z cegły, w formie wnętrza salowego, z wieżą od strony zachodniej. Wewnątrz kościoła empory pozostałe po ewangelickich użytkownikach..
4) Zabudowa mieszkalna z XIX w., wpisana w plan założenia rezydencji pałacowej.
Z Brodów należy kierować się w stronę Tuplic i Trzebiela. Trasa wiedzie przez kilka kilometrów malowniczych lasów, obejmujących znaczną część gmin Tuplice i Brody.
Kolejny przystanek znajduje się w Trzebielu. To miasto istniało już od XIV w. i przez pewien okres pozostawało we władaniu rycerzy-rozbójników z rodu Hackenborn. W późniejszym okresie włączono miasto wraz z przyległościami do państwa (księstwa) stanowego Żary-Trzebiel, od tej pory swoje dzieje dzieli z Żarami. Miasto było otoczone kamiennymi murami obronnymi, które jednak nie zachowały się do chwili obecnej. W 1945 roku Trzebiel utracił prawa miejskie, podobnie jak nieodległe Brody i Tuplice.
W Trzebielu można obejrzeć dwa ciekawe obiekty. Pierwszym jest wieża mieszkalna wybudowana w XIV wieku. Budynek pierwotnie mógł mieć nawet trzy kondygnacje. Wewnątrz znajdują się relikty zdobień średniowiecznych wykonanych z cegły. W okresie nowożytnym obiekt funkcjonował jako więzienie. Ze względu na nieużytkowanie od czasów drugiej wojny światowej obiekt popadł w ruinę. Obecnie jest ona zabezpieczona przed dalszym zniszczeniem i oczekuje na remont.
W Trzebielu znajduje się również pałac. Pierwotnie w tym miejscu mógł się mieścić zamek, zlokalizowany poza obrębem murów miejskich. Na początku XVII w. Henryk Promnitz przebudował budynek na styl późnorenesansowy zdobiony sgraffitem. Następnej przebudowy dokonał Erdmann Promnitz w XVIII w. ,nadając mu charakter barokowej willi. Obecnie pałac znajduje się w stanie ruiny, pomimo trwających od 1991 r. prac remontowych.
W okolicach Tuplic i Trzebiela prowadzono eksploatację odkrywkową i głębinową węgla brunatnego, dzięki czemu po zakończeniu wydobycia powstały tu liczne stawy. Można je oglądać m. in. na północ oraz południe od Trzebiela.
Po zwiedzeniu Trzebiela należy skierować się do Łęknicy drogą krajową nr 12. Po kilkunastu kilometrach turyści znajdą się na miejscu.
Łęknica to dawna część miasta-kurortu Bad Muskau, położonego na obydwu brzegach Nysy Łużyckiej. Powstała w 1945 r., gdy ustalono, że granicą państwową pomiędzy Polską a Niemcami będzie właśnie Nysa Łużycka. Był to ośrodek związany z przemysłem zarówno szklarskim jak i wydobywczym węgla brunatnego. Górnictwo w Łęknicy było prowadzone do 1973 r., gdy zamknięto ostatnią kopalnię - Babinę.
W Łęknicy można obejrzeć dużą część Parku Mużakowskiego, który obejmował powierzchnię po dwóch stronach Nysy. Planowany przez księcia Hermanna Pücklera park naturalistyczny miał obejmować wiele elementów, m. in. zamek, miasto oraz zakłady różnych dziedzin wytwórczości. Ambitny projekt nie został w całości zrealizowany. Park posiada powierzchnię ponad 700 ha, założony został na terasie i wzgórzach Łuku Mużakowa - pozostałości po działalności morfologicznej lądolodu skandynawskiego. Posiada liczne rzeźby oraz budowle, które nadają mu romantyczny charakter. Po II wojnie światowej przekazany stronie polskiej - na długo został zaniedbany. Dopiero z biegiem czasu, na skutek nawiązania współpracy transgranicznej rozpoczęto zagospodarowywanie i przywracanie mu dawnej świetności. Jego piękno zostało docenione nie tylko na skalę krajową (przez nadanie tytułu Pomnika Historii) ale i międzynarodową. W 2004 r. Park Mużakowski w całości, czyli w niemieckiej i polskiej części, wpisano na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Rezydencja i zespól miejski znajdują się p;o stronie niemieckiej, natomiast wśród elementów parku po polskiej stronie można oglądnąć wiadukt, most arkadowy i kamień pamiątkowy Hermanna Pücklera.
W okolicach Łęknicy na dawnym terenie eksploatacji kopalni Babina poprowadzono ścieżkę geoturystyczną. Pokazuje ona krajobraz po wydobyciu surowca oraz pozostałości zabudowań kopalni w okolicach Nowych Czapli oraz Łęknicy. Niedawno wzniesiona została wieża widokowa, z której można oglądać okolicę kopalni oraz dostrzec przy dobrej pogodzie Sudety. Wzdłuż dawnej linii kolejowej do Trzebiela została utworzona ścieżka rowerowa.
W Łęknicy można posilić się m. in. w Barze Minus przy ulicy 1 Maja 115 b lub barze gastronomicznym na ulicy XX-lecia.
Z Łęknicy należy skierować się na drogę wojewódzką 350 do Przewozu.
Przewóz był małym miastem, które istniało nad Nysą już od XIV wieku. Przez wiele wieków było ono związane z księstwem żagańskim i Śląskiem. W mieście znajdował od XIII w. zamek książęcy, który obecnie nie istnieje. Miejscowość była otoczona murami miejskimi, których fragmenty można oglądać do dziś. Prawa miejskie Przewóz stracił w 1945 roku.
Najważniejszym zabytkiem w Przewozie jest ruina wieży zamkowej, zwanej też głodową. Ta nazwa wiąże się z historią zamknięcia w wieży Baltazara - księcia piastowskiego przez jego brata Jana w XV wieku. Wieża ma 22 m wysokości, 11 m średnicy, a grubość murów dochodzi do 4 m.
W Przewozie kończy się drugi dzień wycieczki po powiecie żarskim. Z miejscowości należy wyruszyć drogą krajową nr 27 do Żar, a stamtąd w drogę powrotną.

Ukazana trasa jest tylko propozycją, turyści mogą wybrać również inne warianty i obejrzeć zabytki w innych miejscowościach, jednak może to zająć więcej niż 2 dni.

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij