Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 13 października 2014, redaktor prowadzący numeru: Łukasz Gaweł

Numer 10/2014 (październik 2014)

 

Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie międzyrzeckim

 

Iwona Maćkowska

Ze względu na znaczny udział walorów o profilu militarnym, dostępnych sezonowo, najkorzystniejszym czasem do odwiedzin w powiecie międzyrzeckim jest okres od maja do końca września. Poniższa propozycja jest skierowana dla turystów indywidualnych, posiadających własny środek transportu i obejmuje weekend (zatem czas od popołudnia w piątek do niedzieli po południu). Nie jest też ona powiązana z udziałem w konkretnej imprezie, przez co może zostać wykorzystana w dowolny weekend sezonu turystycznego.

Dzień pierwszy - Rowerem po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, Pniewo

Obiekt bojowy numer 717 należący do klasy odporności B, posiadający ściany o grubości 2 m, wytrzymujący trafienie 500km bombą w strop oraz kilkukrotne trafienia pociskiem kalibru 210 mm fot. Iwona Maćkowska

Interesującą propozycją jest aktywne zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego po obiektach podziemnych, w asyście wykwalifikowanego przewodnika. Obejmuje ono przejazd około 20 km podziemnymi korytarzami. Podziemia XX wiecznych fortyfikacji pozostają tajemnicze do momentu przejścia przez żelazną bramę i zejścia kilkunastu metrów w głąb ziemi. Z każdą minutą ich charakter staje się bardziej klarowny dla zwiedzającego. Powietrze w podziemiach MRU charakteryzuje się wyjątkową świeżością. Zwiedzaniu towarzyszy stały, przyjemny, nieintensywny przeciąg. Dobrze zaopatrzyć się wcześniej we własne latarki, ponieważ podziemna trasa turystyczna jest oświetlona tylko częściowo, natomiast większa część drogi pokonywana jest nie oświetlonymi tunelami. Z racji chłodu pod ziemią (stała temperatura wynosi tu ok. 10oC) konieczne jest także zabranie także w lecie odpowiedniej odzieży.


Wypożyczalnia rowerów przy MRU w Pniewie fot. Iwona Maćkowska

MRU to nie tylko sieć podziemnych korytarzy, ale również elementy naziemne, niezależne, do których można dotrzeć tylko z powierzchni. Przy muzeum znajduję się wypożyczalnia rowerów, za których pomocą można dotrzeć do obiektów samodzielnych, zlokalizowanych nawet w odległości kilometra.
W miejscowości Wysoka, znajdującej się około 4 km od Pniewa znajduję się obiekt bojowy nr 775, z którego budową w 1935 roku osobiście zapoznał się A. Hitler. Na przedpolu tego samego Panzerwerka w 1945 roku, podczas starcia z niemiecką załogą zginął rosyjski major Karabanow. W wyniku walk fortyfikacja została obezwładniona przez rosyjskie oddziały. Niemiecki oficer (SS) nie chcąc zginąć z rąk Rosjan podjął decyzję by wysadzić obiekt wraz z załogą.

„Zęby smoka” uniemożliwiające ruch czołgów, posiadające od 40 – 100 cm, MRU, Pniewo fot. Iwona Maćkowska

Po pokonaniu trasy (co zajmie około 4 -5 godzin) proponowana jest kolacja w Restauracji Dworek w Kaławie, odległej o ok. 2 km od Pniewa. Restauracja oferuje także "wizytę" w więziennej celi. Więzienne kraty mogą okazać się dodatkową atrakcją dla klientów. Dworek w Kaławie oferuje także nocleg (Kaława 68a , tel. 95 742-24-57, 798-970-240).

Dzień 2 - opcja pierwsza - Międzyrzecz i okolica
Propozycja śniadania - piknik w parku muzealno-zamkowym lub przed wyjazdem w Dworku w Kaławie.

Park, poprzecinany rzekami, Odrą i Paklicą zlokalizowany jest w odległości kilkuminutowego spaceru z centrum miasta. Parkowe ścieżki wiodą wśród drewnianych pomników, w tym m. in. rzeźb Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich. Szczególnie cenna jest aleja platanów, która biegnie dawnym zewnętrznym wałem grodu. Na terenie dawnej rezydencji starostów międzyrzeckich, wzniesionej w 1719 i w sąsiedniej oficynie dworskiej z początku XVIII wieku mieści się Muzeum Regionalne z ekspozycjami: archeologiczną, historyczną, artystyczną i etnograficzną. W muzeum prezentowana jest jedna z najbogatszych w Polsce kolekcji portretów trumiennych, tablic herbowych i inskrypcyjnych z wieków XVII i XVIII Obok portretów trumiennych w dziele sztuki muzeum można obejrzeć polskie malarstwo portretowe z XVII, XVIII i XIX w. oraz rzeźby sakralne nieznanego pochodzenia z okresu od XV do XVIII wieku. Obecnie najcenniejszym eksponatem muzeum jest wieża holograficzna przedstawiająca gemmę (element pieczętny pierścienia) cesarza rzymskiego Gordiana III.


Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu z końca XV wieku jest jedynym zachowanym zabytkiem sakralnej architektury gotyckiej Międzyrzecza. Budowla wzniesiona został w dwóch etapach: korpus świątyni powstał w XIV wieku, natomiast prezbiterium z zakrystią, nakrywające wewnętrzne sklepienie, oraz szczyty korpusu – w pierwszej połowie XVI stulecia. Kościół jest murowany, ze szczytami bogato zdobionymi blendami. Jego wnętrze ma formę halową, jest trójnawowe, pięcioprzęsłowe.

Pszczew – tutejszy Dom Szewca jest zabytkowym budynkiem mieszkalnym, pochodzącym z XVIII wieku, obecnie pełni funkcję siedziby muzeum o tej samej nazwie – Muzeum Dom Szewca. Większość eksponatów odtwarza warsztat i sklep szewca Feliksa Paździorka. Działał on w Towarzystwie Robotników Polskich, polskim Banku Ludowym i Związku Polaków w Niemczech. W muzeum znajdują się też lokalne wykopaliska archeologiczne, kolekcja "Pszczew na fotografiach" oraz biuro informacji turystycznej. We wnętrzu można zobaczyć dwa otwarte paleniska tj. piec do gotowania i piec do pieczenia chleba oraz dwa wyloty dymne kominów zainstalowanych z boków dwu izb mieszkalnych. Można zwiedzić również sam warsztat szewski

Pszczew - Skansen Pszczelarski Tadeusza Bryszkowskiego. W skansenie podziwiać można m.in. zabytkowe pszczelarskie narzędzia oraz współczesną pasiekę

Propozycja obiadu i noclegu - Hotel Przystań, Pszczew, Międzyrzecka 20

Dzień 2 - opcja druga - Skwierzyna
Propozycja śniadania- Dom nad Rzeką, Mostowa 3, Skwierzyna

W centrum miasta, gdzie można rozpocząć spacer, stoi pomnik króla Władysława Jagiełły, który odegrał znaczącą rolę w historii miasta. W roku 1406 wystawił on ponownie dokument lokacyjny na prawie magdeburskim i przywrócił miastu utracone wcześniej przywileje. Pomnik odsłonięto w 1970 roku.
Wieża ciśnień z I połowy XX wieku zlokalizowana przy Rondzie Wojska Polskiego została w znacznym stopniu uszkodzona w czasie walk o miasto w 1945 roku. Po przeprowadzeniu remontu w 1979 roku służy dalej miastu i jest jego wizytówką.
Budynek poczty przy ulicy 2-go Lutego z XIX wieku otrzymał formę typową dla niemieckiego budownictwa publicznego. Dobrze zaprojektowany gmach z czerwonej cegły, wraz z detalami neogotyckimi jest także dziś jedną z ciekawszych budowli miasta.
Dom Rzemiosła (Rynek nr 6). To jedna z najstarszych kamienic w Skwierzynie, pochodząca z 1856 r. Zbudował ją bogaty niemiecki kupiec w neobarokowym stylu. Niewielka parterowa kamieniczka z mieszkalnym poddaszem, trafiła w 1910 r. do miejscowego zegarmistrza. Później stała się własnością piekarza, który miał tutaj swój zakład i sklep. Po II wojnie światowej obiekt przejęła PSS Społem. Od 1980 r. ma tutaj siedzibę Cech Rzemiosł. Po remoncie w 2001 r. kamieniczka jest ozdobą skwierzyńskiego Rynku Dom Rzemiosła
Kirkut – Cmentarz Żydowski, zlokalizowany przy ulicy Okrężnej w Skwierzynie. Najstarsze nagrobki pochodzą z 1736 roku. Cmentarz liczy w sumie około 250 nagrobków i zajmuje powierzchnię 2,23 hektara. Zgodnie z tradycją żydowską jest ulokowany na wzgórzu, które przed wojną nazywane było z tego powodu „górą żydowską”.

Propozycja obiadokolacji i noclegu - Zajazd Knajpa Sorba Międzyrzecka 14 h, Skwierzyna  

Dzień 3 - Opcja pierwsza - Obrzyce

Propozycja śniadania - Restauracja Piastowska, ul. Młyńska , Międzyrzecz
Obrzyce - dzielnica miasta Międzyrzecz, zlokalizowana w jego wschodniej części. Obszar składa się z kompleksu budynków wzniesionych w jednakowym charakterze i zbliżonej gamie kolorystycznej. Niemal cała symetryczna zabudowa wzniesiona jest w stylu neogotyckim. Granice kompleksu wyznacza szlachetny drzewostan, a układ przestrzenny poprzecinany jest alejkami. Obrzyce w latach 1942-1945, były miejscem, w którym realizowano część tzw. "Akcji T4" przeprowadzaną przez nazistów. Akcja dotyczyła eutanazji osób chorych umysłowo, niedorozwiniętych dzieci, nieuleczalnie chorych oraz zdrowych, lecz niewygodnych politycznie osób. Organizatorem akcji był Walter Grabowski, a głównym wykonawcom szpitalny lekarz dr Motz. Śmierć głównie zadawano podając zastrzyki ze śmiertelną dawką skopolaminy i morfiny. W szpitalu mordowano przede wszystkim Niemców, ale wśród ofiar byli także Polacy, Rosjanie, Francuzi, Czesi, Włosi, Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy i Litwini. Głównie zwiedzane zostaną miejsca z nimi związane, takie jak pawilony dla chorych, szpital, cmentarz, Izba Pamięci Holocaustu. Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Zielonej Górze na podstawie badań zakończonych w 1966 roku stwierdziła, że łączna liczba zamordowanych w Obrzycach przekroczyła 10 tysięcy.

Propozycja obiadu - Klubokawiarnia Czysta Cafe, ul. 30 Stycznia 47, Międzyrzecz

Dzień 3 - Opcja druga- Rokitno
Propozycja śniadania- w zależności od noclegu w dni poprzedzającym
Hotel Przystań, Pszczew, Międzyrzecka 20, lub Zajazd Knajpa Sorba Międzyrzecka 14 h, Skwierzyna

Msza święta o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie . Po mszy świętej polecany jest spacer po ogrodach rokitniańskich oraz wizyta w Muzeum Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Muzeum posiada w swojej kolekcji wiele pamiątek z życia i pielgrzymek papieża Jana Pawła II oraz sutannę Ojca Świętego. Sanktuarium posiada również Kalwarię Rokitniańską zlokalizowana pomiędzy jeziorami. Trasa wiedzie przez 32 stacje zlokalizowane w lesie. Rokitno może pochwalić się tym, iż jest to jedyne takie miejsce w te części Polski. Z racji, iż trasa posiada ponad 4 km przed jej podjęciem zalecany jest obiad.
Propozycja obiadu - Folwark Amelia, Lubikowo, Lubikówko 5


Źródła:
Międzyrzecz wczoraj i dziś, 2000, Międzyrzecz
Międzyrzecz Dzieje Miasta, M. Tureczek, W. Strzyżewski (red.), 2009, Wyd. Arcanum, Międzyrzecz
Przewodnik turystyczny Gminy Pszczew - http://pliki.pszczew.pl/Pszczew/pt.pdf 
Sanktuarium w Rokitnie - http://www.rokitno.org/strona/index.php/przewodnik/kalwaria-rokitnianska 
Strona Urzędu Miasta i Gminy Skwierzyna www.skwierzyna.pl/dla-turystow 
Strona Urzędu Miasta i Gminy Międzyrzecz www.miedzyrzecz.pl/pl/81-turysta.html 
Strona Folwarku Amelia www.folwarkamalia.pl/index.php/strona-glowna.html
 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij