Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania maj 2015, redaktor prowadzący numeru: Piotr Kociszewski

Numer 5/2015 (maj 2015)

 

Propozycja weekendowego pobytu w Złotoryi i okolicach

 

Agnieszka Wieszaczewska

Dzień I
Śladami św. Jadwigi w powiecie złotoryjskim
trasa samochodowa lub rowerowa (32,2 km; Złotoryja-Jerzmanice Zdrój-Prusice-Rokitnica-Wysocko-Rzymówka-Złotoryja)
Święta Jadwiga jest postacią ważną dla ziemi złotoryjskiej. Sprowadziła ona na te ziemię zakon franciszkanów (w drugiej połowie XIII wieku) a na terenie powiatu znajduje się kilka ważnych miejsc związanych z osobą świętej. Wycieczkę rozpoczniemy na terenie Złotoryi (A), do której można dojechać z Wrocławia korzystając z autostrady A4.
1. Pierwszy punkt trasy znajduje się przy zespole klasztornym franciszkanów, który obecnie jest siedzibą parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi. Patronka ufundowała kościół, co wg tradycji określane jest na 1212r., chociaż pierwsze wzmianki o franciszkanach na terenie Złotoryi wzmiankowane są na 1427r. Początek wznoszenia budowli, po najeździe husytów, datowany jest na XV wiek, jednak budowla była wielokrotnie naprawiana, między innymi po zniszczeniach spowodowanych przez liczne pożary, które przez wieki nawiedzały Złotoryję. Ostatecznie na początku XVIII w. na tereny te powrócili franciszkanie odbudowując klasztor oraz kościół w stylu barokowym. W 1810r. w związku z sekularyzacją zakon ponownie opuścił cały region, a zatem również klasztor, gdzie urządzono lazaret. Dziś od północy, do kościoła przylega budynek poklasztorny z prostokątnym wirydarzem- dwukondygnacyjny, z dwuspadowym dachem. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Jadwigi, który jest budowlą jednonawową, ze sklepieniem kolebkowym z lunetami oraz gurtami. Ze średniowiecznych elementów zachowały się do dziś fragmenty murów i przypór w prezbiterium zamykającym świątynie wielobocznie od wschodu. W części zachodniej zobaczyć można murowaną emporę organową wspartą na dwóch kolumnach. Wnętrze kościoła również barokowe, z przepięknym ołtarzem głównym rokokowym, pochodzącym z 1750r. oraz dwoma ołtarzami bocznymi wykonanymi w stylu barokowym. Cały zespół klasztorny otoczony jest murem. Przed kościołem, od zachodu, stoi figura w. Jana Nepomucena, obok świątyni natomiast odnaleźć można wykonaną z piaskowca, oryginalną kapliczkę słupową pochodzącą z XV w., która stanowi jednocześnie niezwykle cenny zabytek średniowiecznej sztuki..
2. Kolejne miejsce związane ze świętą Jadwigą to źródełko w Jerzmanicach Zdroju (B). Do miejscowości tej dojedziemy kierując się na zachód od Złotoryi drogą nr 364. Źródełko zwane jest Skalnym i znajduje się w miejscu dawnego uzdrowiska, które zostało otwarte w 1881 roku pod nazwą Harmosdorf Bad. W miarę rozwoju uzdrowiska zaczęto dostosowywać teren do potrzeb kuracjuszy; są to alejki i schody wykute w Kruczych Skałach. Tu również znajduje się Skalne Źródełko, które otoczone jest klasycystycznym, kolumnowym portalem z marmuru pochodzącym z końca XIX w., obecnie niestety zniszczonym.
Po wizycie w Jerzmanicach Zdroju drogą nr 328 jedziemy na południe i na wschód do Prusic (C). Podziwiać tam można kościół pod wezwaniem św. Jadwigi wzniesiony w XIII wieku. Budynek charakteryzuje się prostym, dwuprzęsłowym prezbiterium, które łączy się z nawą. Kościół na przestrzeni wieków był przebudowywany i posiada dodatkowe elementy z wieku XV oraz XVII. Najciekawszymi elementami architektonicznymi jest portal wczesnogotycki, którego dekoracja zawiera jeszcze pewne elementy romańskie. Także żebra sklepienia są wczesnogotyckie, ściana prezbiterium ozdobiona jest przyporami. W kościele odnaleźć można ślady innych styli architektonicznych: renesansowe przybudówki i nagrobki znajdujące się w krypcie południowej oraz rokokowy ołtarz w prezbiterium ze snycerską dekoracją. Z kolei elementy renesansowe to kamienne nagrobki znajdujące się w kruchcie południowej, a przedstawiające cztery postacie rodziny rycerskiej, a mianowicie: Jakuba i Urszulę z Prusic, a także dwóch nieznanych rycerzy z Czerwonego Kościoła. Wnętrze, poza ołtarzem, jest dość skromne.
Następnie udajemy się w kierunku północnym do miejscowości Rokitnica (D), gdzie także znajduje się źródełko św. Jadwigi, które wraz z pozostałymi znajduje się na tzw. Szlaku Źródlanym, wyznaczonym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej.
Kolejnym przystankiem jest Wysocko. Zlokalizowany jest tam kościół pod wezwaniem św. Jadwigi zbudowany w XV wieku. Obecny plan kościoła złożony jest z nawy i prezbiterium. W kruchtach zachowały się gotyckie portale: w kruchcie zachodniej podziwiać możemy ostrołuczny portal, który ozdobiony został manswerkiem. Na uwagę zasługuje również skrzydło gotyckiego tryptyku z namalowaną sceną Ukrzyżowania, znajdujące się we wnętrzu świątyni, a pochodzące z 1500 r. Kościół znajduje się na Międzynarodowym Szlaku św. Jakuba.
Po zwiedzeniu kościoła czeka nas dwukilometrowa droga do miejscowości Rzymówka (E). Możemy tam zobaczyć źródełko św. Jadwigi, z którego wg legend Święta czerpała wodę. Miejsce to jest obecnie odrestaurowane (2005 rok). Po obejrzeniu źródełka czeka nas powrót do Złotoryi w kierunku zachodnim.

Dzień II
Śladami wydobycia złota, miedzi i bazaltu na ziemiach powiatu złotoryjskiego
(trasa rowerowa lub samochodowa 18,4 km).
Będąc w powiecie złotoryjskim niepodobna nie zapoznać się z miejscami, które upamiętniają rozwój przemysłu na tych ziemiach, zwłaszcza związanych z wydobyciem: złota, miedzi i bazaltu.
Wycieczkę rozpoczniemy w Złotoryi ( A), gdzie zwiedzać można Muzeum Złota. Mieści się on na ulicy Zaułek pod numerem 2. Budynek muzeum pochodzi z XVIII wieku i odznacza się dwukondygnacyjnym mansardowym dachem, a cała budowla wkomponowana został w mury obronne miasta. Stanowi siedzibę muzeum od 1977 roku, choć prace związane z dostosowaniem budowli do pełnienia funkcji wystawienniczej trwały od 1973 roku. Wtedy to L. Schmetterling przekazał miastu swoją kolekcję związaną z dziejami Złotoryi: minerały, znaleziska archeologiczne i szkło). Swoją nazwę Muzeum otrzymało dopiero w 1998r., przekształcając się z Muzeum Społecznego Ziemi Złotoryjskiej na Muzeum Złota. Wtedy także otwarto stałą wystawę związaną z górnictwem złota, pozyskiwaniem tego kruszcu w Górach Kaczawskich oraz zawodami w płukaniu złota. Obecnie we wnętrzu znajdują się następujące wystawy: ekspozycja dotycząca wydobycia złota, kolekcja L. Schmetterlinga oraz Sala Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Oprócz tego w muzeum organizowane są wystawy czasowe, można również kupić pamiątki.
W Złotoryi znajdziemy jeszcze dwie atrakcje, związane z niegdysiejszym wydobyciem złota: fontannę górników z roku 1943, upamiętniającą udział złotoryjskich górników w bitwie pod Legnicą oraz Kopalnię Złota "Aurelia".
Fontanna Górników została zaprojektowana przez F. Richter-Elsnera i otoczona jest siedmioma lipami. Obiekt został ustawiony na miejscu dawnej studni miejskiej, na nim umieszczona została figura oraz liczne płaskorzeźby. Warto zwrócić uwagę także na owe siedem drzew otaczających fontannę. Przypominają one legendę opowiadającą o zarazie z 1556 roku, kiedy to na terenie całego miasta ocaleć miało tylko siedmiu mężczyzn, którzy w noc wigilijną spotkali się na rynku, aby zaśpiewać kolędy na znak dziękczynienia. Drugim pomnikiem jest postawiony w 1997 roku pomnik kopacza złota, stojący przed budynkiem Poczty Głównej.
Kopalnia Złota "Aurelia" znajduje się przy ulicy Bolesława Chrobrego, u podnóża Góry Świętego Mikołaja. Do dyspozycji turystów oddane zostało 100 m. sztolni, wykutej około 1660 roku w twardej skale pochodzenia wulkanicznego. Oprócz głównego korytarza zobaczyć można także boczne trasy, dziś zamieszkane przez nietoperze. Kopalnia owiana jest legendami, które mówią, że podziemne korytarze mogą prowadzić aż do podziemi kościoła św. Mikołaja. Poza tym kryje jeszcze wiele tajemnic, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn część jej chodników została zasypana, co spowodowane zostało prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. W związku z tym faktem, nawet dziś wiele osób pracowało społecznie w kopalni odkrywając i eksplorując zapomniane szyby i sztolnie. . W 1997r. zostało jeden z zasypanych uprzednio szybów, który ciągnie się na długości blisko 28 m i obejmuje liczne korytarze boczne, do tej pory niezbadane. Obecnie wokół kopalni znajduje się infrastruktura turystyczna: zadaszone ławki, grill, plac zabaw, parking. Zbudowano także murowaną nieckę, gdzie zainteresowani mogą płukać złoto. Uwaga: sezon turystyczny trwa od maja do września, poza sezonem zwiedzanie jest możliwe, ale tylko po ówczesnej rezerwacji telefonicznej.
Po odwiedzeniu atrakcji w Złotoryi kierujemy się na południe do miejscowości Wilków (B). Działa tam obecnie Przedsiębiorstwo Górniczo-Produkcyjne "BAZALT", jedna z największych działających kamieniołomu bazaltu w Polsce. Decyzję o utworzeniu kamieniołomu, jak również zakładu przeróbczego podjęto w 1974r. w związku z deficytem surowców mineralnych dla budownictwa i drogownictwa. Przejeżdżamy przez Wilków i kierujemy się na południowy wschód w stronę Leszczyny. Jest to obszar szczególnie bogaty w pozostałości po górnictwie na tych terenach. Można tu zostawić samochód i udać się na spacer wzdłuż specjalnie wytyczonej ścieżki dydaktycznej "Synklina Leszczyny". Trasa ciągnąca się przez blisko 3 km, obejmuje 17 przystanków opatrzonych w kolorowe plansze z opisami. Nie sposób się tu znudzić, bowiem jest to pasjonująca wędrówka przez relikty górnictwa, pełna ciekawostek geologiczno- przyrodniczych oraz mineralogicznych. Rozpoczyna się ona od dwóch bliźniaczych pieców wapiennych, z których można podziwiać panoramę okolicy. Następnie odnaleźć można fundamenty XIX-wiecznej huty rud żelaza "Ciche szczęście". Kolejne punkty ścieżki to profil cechsztynu i ośmioboczny wapiennik. Możemy obejrzeć także szybik poszukiwawczy, który powstał tu w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy chciano na powrót uruchomić wydobycie rud miedzi w okolicy. Na ścieżce obecne są także ślady dawnego górnictwa rud miedzi - małe szybiki, za pomocą których eksploatowana była miedź.
Po dalszej wędrówce obejrzymy zawaloną sztolnię "Charakter", która niegdyś była ważnym punktem wydobycia miedzi w Leszczynie (C), działającą przez kilkaset lat. Jest to dawne wyrobisko górnicze zlokalizowane na obszarze dawnego młynika. Początki powstania określa się na XIII w., jak mówią legendy na czasy bitwy z Mongołami pod Legnicą (1241r.). Dopiero w 1736 r. sztolnia została uporządkowana i do 1759r. eksploatowana. Po przebudowie w kolejnych latach, w okresie 1785-1805 prowadzono regularne prace wydobywcze złóż rudy. Obecnie do nieczynnej sztolni prowadzi wcięcie o znacznej głębokości w zboczu wzniesienia. Prawdopodobnie zabezpieczenia przeciw opadowi skał zabezpieczono drewnianą konstrukcją, a pod ziemią sztolnia połączona była z siecią chodnikowych wyrobisk górniczych. Po zakończeniu eksploatacji niestety uległa zawaleniu.
Przedostatni punkt wycieczki to dawna kopalnia "Ciche Szczęście" z 1863 roku. Powstała w związku z rozwojem robót górniczo- hutniczych na leszczyńskim złożu w połowie XIX w. Eksploatowano głównie margle miedzionośne, których pokłady sięgały miąższości 2,8 m i udostępnione były przez cztery sztolnie oraz kilka szybów. Główne wyrobisko stanowiła jednak sztolnia leszczyńska. Jest to ostatni punkt podróży. Stąd można wrócić do punktu wyjścia lub powędrować trochę dalej do kamieniołomu wapienia dolomitycznego.
Na terenie Skansenu Górniczo-Hutniczego znajduje się restauracja, możliwe jest zarezerwowanie noclegu a dla grup zorganizowanych istnieje także możliwość wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych dotyczących dawnego rzemiosła i ginących zawodów. Należy wspomnieć, że jest to pierwsza na Dolnym Śląsku instytucja ukazująca historię wydobycia śląskiej miedzi oraz życie górników w warunkach możliwie zbliżonych do tych ze średniowiecza. Można tam zobaczyć rzemieślnicze stanowiska oraz stragany prezentujące zanikające zawody, ale również pracownie geologiczne, przyrodnicze oraz ekologiczne tworzone we współpracy z Parkiem Krajobrazowym "Chełmy" oraz Centrum Edukacji Ekologicznej.
Po zwiedzeniu skansenu kierujemy się z powrotem w kierunku Złotoryi.

Dzień III.
Szlakiem zabytków Złotoryi
(miejska trasa piesza)
Wycieczkę rozpoczniemy przy placu Władysława Reymonta (A). Można tu dojechać komunikacją prywatną i publiczną z Wrocławia, Jawora, Legnicy (przystanek Złotoryjski Ośrodek Kultury).
Pierwszym zabytkiem, który zwiedzimy będzie Baszta Kowalska - wysoka na 22,5 metrów budowla z XIV wieku. Baszta została kompletnie odnowiona na początku lat 70. ubiegłego wieku, dodano do niej wtedy także schody wejściowe prowadzące z ulicy, oświetlenie elektryczne oraz taras widokowy, funkcjonujący do dzisiaj. Wewnątrz baszty znajdują się plansze prezentujące historię miasta i samej budowli. Należy wspomnieć, że Baszta stanowi część dawnych murów obronnych miasta, otaczających Złotoryję od XIV do XIX w. Pod jej obroną znajdowała się jedna z bram prowadzących do miasta, a mianowicie tzw. Brama Górna. Nazwa natomiast pochodzi od cechu kowali, do których należała obrona tej części murów miejskich. Baszta nie jest otwarta dla zwiedzających cały czas, planując wycieczkę należy pamiętać o tym, żeby wypożyczyć klucze w Centrum Informacji Turystycznej lub Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Przed Basztą Kowalską zlokalizowany jest pomnik Władysława Reymonta, stojący w centralnym punkcie placu. Pomnik został odsłoniony w 1967 roku, jako element obchodów stulecia urodzin polskiego noblisty. Idąc ulicą Basztową kierujemy się w stronę ulicy Zaułek, gdzie mieści się Muzeum Złota (B). Warto je zwiedzić, biorąc pod uwagę związki Złotoryi z wydobyciem tego cennego kruszcu. Idąc wzdłuż ulicy Basztowej warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, pochodzące z XIX wieku. Po zwiedzeniu Muzeum Złota ulicą Moniuszki kierujemy się w stronę kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny (C) (z ulicy Moniuszki należy skręcić w Chopina i pójść w stronę centrum). Świątynia mieści się przy ulicy Niepodległości i jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Najstarsze części świątyni, tj. transept i prezbiterium pochodzą z I poł. XIII w., zaś główna część budynku powstała na przełomie wieków XIII i XIV. We wnętrzu znajdziemy m. in. romański portal z XIII w., główny portal z XIII wieku, rokokowy nagrobek Daniela Gottloba Hoffmana, płytę nagrobną z 1536 roku, na której znajduje się łacińska inskrypcja ku czci rektora Georga Helmricha, kamień morowy upamiętniający zarazę z 1613 roku, zakrystię dobudowaną w XVI wieku i wiele innych. W kościele znajduje się też wieża widokowa, a nieopodal wejścia do niej podziwiać możemy pomnik Valentina Trozendorfa, postaci wybitnej w historii złotoryjskiej edukacji (pomnik został odsłoniony w 1995 roku z inicjatywy Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego). Warto zwrócić uwagę na portale i ich zdobienia, bowiem portal południowy pochodzący z początków XIII w., a zbudowany w stylu romańskich nie posiada żadnych zdobień, z kolei ornamentyka roślinna oraz charakterystyczne cztery demoniczne twarze zobaczyć można na portalu północnym. Główny portal pochodzący z XIII/XIV w., a zrekonstruowany w XIX w. zdobią sterczyny i wimperga. Kościół ma dwie wieże, wschodnia o wysokości 67 m z XV w., obecnie punkt widokowy, na wieży znajduje się zegar z 1888r. oraz urządzenia, z których rozlega się hejnał miejski. Niegdyś wieża mieściła bibliotekę łańcuchową. Wieża zachodnia natomiast odbudowywana była co najmniej dwukrotnie, w latach 1620- 1621 oraz 1914- 1917. Mury kościoła zdobią natomiast liczne epitafia. Z Kościoła NMP udajemy się na złotoryjski Rynek (D). Warto wspomnieć, że rynek składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Rynek Dolny to miejsce, gdzie można zobaczyć studnie pochodzącą z pierwszej połowy XIX w., rozbudowaną następnie w 1883r. i przekształconą w Fontannę Górników. Podziwiać tam można szereg zabytkowych kamienic, z których najbardziej wyróżniają się następujące budynki: narożna kamienica z XIX wieku (posiada neogotycki wykusz, portal z pilastrami oraz ozdobna elewacja), neorenesansowy ratusz z 1841 roku, pod którym corocznie spotykają się mieszkańcy Złotoryi, upamiętniając tragiczną zarazę z XVI wieku, którą według legend przeżyć miało tylko siedmiu mieszczan, kamienice północnej pierzei rynku, między innymi najcenniejszą wśród nich kamienicę Oelsnerów, której fasada powstała w 1730 roku i wiele innych (m.in.: Dom nr 5 z renesansowym portalem z niszami siedzeniowymi, Dom nr 2 z pozostałościami renesansowego wystroju oraz portalem, a także Dom nr 26 z portalem w stylu barokowym). Pośrodku rynku zwraca uwagę Fontanna Delfina z początków XVII wieku. Została ona ufundowana przez burmistrza miasta Johanna Feige i nawiązuje do symboli religijnych (delfin, lwy). W pobliżu warto również obejrzeć słynną Fontannę Górników, która upamiętniać miała udział złotoryjskich górników w bitwie pod Legnicą z 1241 roku.
Opuszczając Rynek kierujemy się do jednego z najważniejszych zabytków powiatu złotoryjskiego - kościoła św. Jadwigi i zespołu klasztornego, wzniesionego tu przez zakon franciszkanów. Franciszkanie przybyli na teren miasta już w XIII wieku, sprowadzeni tu przez świętą Jadwigę. Zespół sakralny był niszczony w trakcie wojen husyckich, które przetoczyły się przez Śląsk w XV wieku, po reformacji został przejęty przez protestantów, służył także jako budynek gimnazjum Valentina Trozendorfa. Po pożarze w 1554 roku budynek całkowicie spłonął, ale w XVIII wieku został ponownie odbudowany przez franciszkanów. W zespole sakralnym oglądać można wiele zabytkowych detali, takich jak barokowa ściana frontowa z XVIII wieku, obraz ołtarza głównego z 1769 roku, ambonę przedstawiającą czterech Ewangelistów, mechanizm organowy z XIX wieku czy wewnętrzny dziedziniec klasztoru. Przed zespołem sakralnym znajduje się figura świętego Jana Nepomucena z I połowy XVIII wieku.
Opuszczamy kościół świętej Jadwigi i kierujemy się na ulicę Staszica. Podziwiać tam możemy fragmenty murów obronnych (E), które pochodzą z XIV wieku i zachowały się w dobrym stanie. Jak każde średniowieczne miast, tak również Złotoryja posiadała mury obronne, pierwotnie drewniane, a następnie przebudowane i wykonane z najpowszechniej dostępnego materiału w regionie, czyli z piaskowca. W niektórych miejscach miasto posiadało mury podwójne, a do wewnątrz prowadziły cztery bramy, a mianowicie: Górna, Dolna, Legnicka i Solna. W otaczające fortyfikacje wbudowano szereg różnych budowli obronnych, do których należy zaliczyć baszty i basteje.
Skręcając w ulicę Krótką, a następnie w ulicę Bolesława Chrobrego można dojść do Kopalni Złota "Aurelia" (F), (jeśli poprzedniego dnia nie uda się zrealizować tego punktu). Tu dla turystów udostępniono 100 metrowy korytarz. Wracając, warto zwiedzić kościół św. Mikołaja, który wzmiankowany jest już w XIII wieku. Uległ zniszczeniu w czasie wojny trzydziestoletniej, a u schyłku XVI wieku został przebudowany. Z czasem jego rola była ograniczana do świątyni pogrzebowej, a w czasie wojen napoleońskich funkcjonował tu szpital dla żołnierzy. Obecnie we wnętrzu podziwiać możemy między innymi epitafia (np. pastora Caspara Polo, dwuletniej Barbary Girschner oraz pochodzący z XVII w. cenotaf Johanna Zygmunta Steinberga) i tablice datowane od XVI wieku oraz XIX-wieczny wystrój wnętrza. Warto tu zatem zwrócić uwagę na portale gotyckie pochodzące z XIV w., portal główny wykonany z piaskowca z misternie wykonaną dekoracją roślinną, nad którym znajduje się czaszka oraz napis Memento Mori pochodzący z 1841r. Kościół posiada schodkowy szczyt, a także ślepe arkady. Wyposażenie kościoła pochodzi z XIXw., a uwagę zwraca także obszerny powierzchniowo cmentarz św. Jadwigi, gdzie znajduje się 14 mauzoleów rodzinnych pochodzących z XIX w., o formach wytworzonych w różnych stylach, w tym w klasycystycznym, neoromańskim oraz neogotyckim.
Z ulicy Chrobrego powracamy na ulicę Stromą i kierujemy się w stronę rzeki Kaczawy. Przechodząc zabytkowym kamiennym mostem na ulicy Garbarskiej znajdziemy się na ulicy Kolejowej. Most pochodzi z 1924r. i dziś służy głównie spacerowiczom. Idąc nią mijamy ruiny zabytkowego młyna z początków XVII wieku. Młyn został przebudowany w XIX i XX wieku. Podziwiać można zachowany portal, na którego dwu wazonach zobaczyć można godło cechu młynarzy, przedstawiający koło młyńskie oraz lwy podtrzymujące koło zębate oraz cyrkiel. Na prawo od wejścia uwidaczniają się dwie, wmurowane tablice upamiętniające poziom wody podczas powodzi z 1608r. i 1702r. Następnie wchodzimy w ulicę Kościuszki, którą kierujemy się z powrotem w stronę planu Władysława Reymonta. Po drodze podziwiać możemy dwa zabytki przyrody: dąb szypułkowy i platan złotolistny. Stamtąd blisko już nam do pierwszego przystanku wycieczki, czyli Baszty Kowalskiej na Placu Władysława Reymonta. Stamtąd można odnaleźć dogodne połączenia do pobliskich miast, takich jak Wrocław, Jawor czy Legnica.
*na mapie oznacza drogę powrotną

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij