Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 30 kwietnia 2016, redaktor prowadzący numeru: Piotr Kociszewski

Numer 2/2016 (marzec-kwiecień 2016)

 

Propozycja weekendowego pobytu turystycznego w Trzebnicy i powiecie trzebnickim

 

Konrad Ślęzak, Alan Wawrzyniak

Dzień 1: "Szlak pałaców Ziemi Trzebnickiej" 
(Kryniczno - Malin - Pęgów - Uraz - Rościsławice - Wielka Lipa - Bagno - Brzeźno - Siemianice - Oborniki Śląskie)
Do Kryniczna najlepiej dojechać z Wrocławia kierując się w stronę Trzebnicy (droga krajowa nr 5). Trasa jest przewidziana do pokonania samochodem. Jest to wycieczka objazdowa, w większości miejscowości do zwiedzenia wystarczy krótki postój.

W Krynicznie warto zwiedzić Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika wybudowany w stylu gotyckim pod koniec XV w. W XVIII wieku świątynia uzyskała barokowe wyposażenie wnętrza, zachowane w znacznym stopniu do dziś.
W Malinie i Pęgowie podziwiać można zespoły pałacowe. Pęgowski pałac to budowla murowana, założona na planie prostokąta, z wewnętrznym świetlikiem i wieżą w narożniku południowo - zachodnim. We wnętrzach zachowała się część bogatego wystroju. Przed fasadą znajduje się dziedziniec, otoczony zabudowaniami folwarcznymi oraz przylegającym parkiem. Kompleks wybudowany został w stylu neogotyckim w 1907 r. Obecnie, pomimo iż jest dość zaniedbany, to wciąż jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu.
We wsi Uraz znajdują się ruiny zamku kasztelańskiego z XIII-XVIII w. oraz późnobarokowy kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Pierwsza świątynia wzniesiona na tym miejscu wzmiankowana była już w 1218 r. Atrakcyjnym miejscem jest również marina turystyczna z tawerną "Port Uraz" nad Odrą.
Kolejnym przystankiem są Rościsławice, gdzie wznosi się kościół ewangelicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XVIII w. oraz zespół pałacowy z XIX w., w skład którego wchodzą ponadto park (promenada) oraz oficyna. Warto zwrócić uwagę również na krzyż pokutny zwany Rzymskim Kamieniem (wys. 2 m). Z kolei miejscową atrakcją przyrodniczą jest rezerwat Jodłowice chroniący las mieszany tudzież wielki głaz narzutowy o obwodzie 14 m.
Następnym etapem na trasie zwiedzania jest wieś Wielka Lipa. Tamtejszą zabytkową architekturę reprezentuje neogotycki zespół pałacowy z 1899 r. Jest on obecnie własnością prywatną, co może utrudnić zwiedzanie.
W kolejnej wsi - Bagno uwagę przyciąga zespół pałacowy z początku XVIII w. W środku zachowała się barokowa klatka schodowa, wykonana z drewna oraz kamienny, ozdobny kominek (także w stylu barokowym). Można tam zwiedzić również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz średniowieczne grodzisko z XII-XIV w.
Do złożenia krótkiej wizyty w Brzeźnie zachęca widok zespołu pałacowo-parkowego z połowy XIX wieku. Został on odrestaurowany i obecnie pełni funkcję ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego.
Ta "objazdówka" po wsiach dobiega końca w Siemianicach, gdzie znajduje się zespół pałacowy z II poł. XIX wieku.
Na drugą część wycieczki kierujemy się do Obornik Śląskich.
Obiad - zalecany w restauracji "Perła", ul. Ofiar Katynia 9
Miasto ma charakter uzdrowiskowy. Może poszczycić się zabudową letniskową i sanatoryjną, w większości pochodzącą z XIX w. Tworzy ona niepowtarzalny klimat miasta. Najbardziej okazałe wille można zobaczyć idąc ulicami: Dworcową, Wyszyńskiego, Trzebnicką oraz Wrocławską. Na zwiedzających czeka wiele ciekawych miejsc i budowli, związanych z bogatą historią miasta, a w szczególności:

  • kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, neogotycki, z XIX/XX w., zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Obok tego kościoła znajduje się Grota Maryjna.

  • kościół pw. św. Tadeusza Judy i św. Antoniego Padewskiego - dawna świątynia ewangelicka z 1907 r., z trzema parami kaplic. Po obu jej stronach znajdują się nawy i wewnętrzne balkony. Po wojnie został zamknięty, a następnie w 1982 r., przejęty przez parafię katolicką.

  • zespół sanatoryjny, zabudowa dawnego uzdrowiska z XIX wieku (ul. Parkowa)

  • "Dom Panien Śląskich" znajdujący się przy ul. Trzebnickiej - neobarokowa willa z początku XX w. z mansardowym dachem. Jest to dawna siedziba boromeuszek, które prowadziły Zakład Świętej Jadwigi (Hedwigstift). W "Domu Panien Śląskich" znajdowała się kaplica św. Jadwigi , w której msze święte odprawiane były od 1898 r.

  • dawny pałac rodu Schaubertów z XIX wieku, wzniesiony w stylu neogotyku angielskiego

Proponowany nocleg - hotel "Olimp", ul. Poniatowskiego 22

Dzień 2: "Śladami św. Jadwigi Śląskiej" 
- piesza, kulturowo-przyrodnicza wycieczka po Trzebnicy
Do Trzebnicy z Obornik Śląskich należy dojechać kierując się na wschód drogą wojewódzką nr 340.


Trasa wycieczki wiedzie Dużym Szlakiem św. Jadwigi, urozmaicają ją miejsca o walorach przyrodniczych oraz punkty widokowe. Kolejnymi przystankami na trasie są:

  1. Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej(ul. Jana Pawła II 3) - najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. W kaplicy mieści się imponujący, barokowy sarkofag św. Jadwigi, wykonany z marmuru i alabastru. Z pierwotnej, późnoromańskiej budowli, zachowały się zręby murów, dwa portale - dawidowy i adoracji NMP oraz krypta św. Bartłomieja, położona pod prezbiterium, pośrodku którego znajduje się grobowiec księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena. Druga kaplica w sanktuarium jest pierwszym w Polsce obiektem zbudowanym w stylu czysto gotyckim.

  2. Plac Pielgrzymkowy(tuż przy sanktuarium) - znajduje się na nim "Mała Ścieżka św. Jadwigi", która ukazuje poszczególne etapy życia księżnej, na jej drodze do świętości, oznaczone 15 stacjami, w nawiązaniu do Stacji Drogi Krzyżowej.

  3. Klasztor św. Jadwigi(tuż przy sanktuarium) - jest to jeden z największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów.

  4. Rotunda Pięciu Stołów(ul. Czereśniowa) - czyli murowany krąg zbudowany z cegieł i rudy darniowej, miejsce związane z charytatywną działalnością św. Jadwigi

  5. Winna Góra - najwyższe wzniesienie w okolicy, z którego rozpościera się malowniczy widok na miasto. To tutaj znaleziono prehistoryczne kamienne artefakty - ślady człowieka Homo erectus.

  6. Las Bukowy - ulubione miejsce spacerów i wycieczek rowerowych mieszkańców Trzebnicy oraz turystów. Pełnił swego czasu ważną funkcję uzdrowiskową. Znajduje się w nim Droga Krzyżowa oraz Kościółek Leśny.

  7. Kościółek Leśny w Lesie Bukowym(ul. Leśna) - został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik. Obok stoi Grota Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z brył rudy darniowej w 1926 roku.

  8. Kapliczne Wzgórze(przy ul. Wrocławskiej) - jak głosi legenda, w miejscu tym odpoczywała św. Jadwiga podczas swoich podróży do Wrocławia. W środku Kapliczki umieszczony jest drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym modlącą się świętą.

  9. Kościół św. Piotra i Pawła(ul. Drzymały 10)

  10. Rynek - wraz z ratuszem odrestaurowany kilka lat temu, popularne miejsce spacerów i wypoczynku.

Obiad - zalecany w Restauracji "Ratuszowa", Rynek 4
Nocleg - zalecany w Hotelu Trzebnica, ul. Leśna 2

Dzień 3: 
Pawłów Trzebnicki - Prusice - Piotrkowice - Żmigród
Krótka, objazdowa wycieczka z dłuższym postojem i posiłkiem w Żmigrodzie. Z Trzebnicy trasa zwiedzania prowadzi na północny zachód drogą krajową nr 5, którą dociera do Pawłowa Trzebnickiego i Prusic. Następnie, aby udać się do Piotrkowic, za Prusicami należy kierować się na zachód w kierunku drogi wojewódzkiej nr 339. Dalsza droga do Żmigrodu, za Piotrkowicami prowadzi drogą wojewódzką nr 339, w kierunku północnym. Trasa jest przewidziana do pokonania samochodem.


W Pawłowie Trzebnickim warto odwiedzić kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany na początku XVIII w. Zachowały się w nim obrazy i piaskowcowe epitafia. Wyposażenie świątyni, m.in. ołtarz główny, jest barokowe. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca i wciąż czynna drewniana dzwonnica.
Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po Prusicach jest rynek z ratuszem. To miejsce o bogatej historii, które niedawno zostało zrewitalizowane. Renesansowa wieża, na której obecnie znajduje się punkt widokowy, mierzy 39 metrów. Aby na nią wejść trzeba pokonać ponad 80 starych, dębowych schodów. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, a z jej tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę Prusic i okolic. Ratusz w Prusicach jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli renesansowych na Dolnym Śląsku.
W mieście znajdują się również dwa kościoły. W kaplicy kościoła pw. św. Jakuba Starszego (ul. Powstańców Śląskich) znajduje się grobowiec hrabiego Melchiora von Hatzfelda - wieloletniego władcy tych okolic, którego rządy przyczyniły się do rozwoju miasta i regionu. Warto również odwiedzić kościół pw. św. Józefa (ul. Jana Pawła II 3), z kwadratową, sześciokondygnacyjną wieżą oraz Halą Pamięci, w której umieszczone są szare tablice z czarnego marmuru, na których widnieją nazwiska poległych w latach 1914-1918 mieszkańców prusickiej parafii.
Jadąc z Prusic do Żmigrodu warto zatrzymać się na chwilę w Piotrkowicach, aby zobaczyć dziewiętnastowieczny zespół pałacowy, w skład którego wchodzą: trzypiętrowy pałac, park oraz mauzoleum rodziny von Danckelman, której pałac był własnością przed II wojną światową.
Ostatnim przystankiem w podróży po ziemi trzebnickiej jest Żmigród.
Obiad - zalecany w Restauracji "Parkowej", ul. Parkowa (podziemia ruin zamku)
Najcenniejszym zabytkiem Żmigrodu jest zespół pałacowy Hatzfeldów, wraz z parkiem. W 1813 roku podpisano tutaj protokół żmigrodzki, czyli plan ostatecznego pokonania Napoleona. Pałac znajduje się obecnie w stanie ruiny, odrestaurowana została jedynie jego fasada. Zachowała się wieża mieszkalna, na której umieszczono punkt widokowy. Ruiny są dostępne dla zwiedzających. W pałacowym parku można natrafić na kilka pomników przyrody. Z kolei w centrum miasta położony jest rynek, na którym stoi kolumna maryjna oraz dwa kościoły: pw. Świętej Trójcy (ul. Kościelna 1) oraz pw. św. Stanisława Kostki (ul. Rybacka 1).

 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij