Główna :  Dla autorów :  Archiwum :  Publikacje :  turystykakulturowa.ORG

 

Data wydania 31 sierpnia 2016, redaktor prowadzący numeru: Jacek Borzyszkowski

Numer 4/2016 (lipiec-sierpien 2016)

 

Propozycja weekendowego pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie lęborskim.

 

Szymon Czajkowski

Dzień 1.
Pobyt w powiecie Lęborskim warto zacząć od stolicy regionu. Do miasta można wygodnie dotrzeć drogą krajową nr 6 lub korzystając z połączeń kolejowych. Kiedy podróżujemy samochodem, pojazd bez problemu można zaparkować na pl. Pokoju, który jest dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Z kolei w przypadku podróży pociągiem zaletą jest ulokowanie Informacji Turystycznej w budynku dworca, gdzie tuż po przybyciu do miasta można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w organizacji pobytu (Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Lęborska-Łeba" ul. Dworcowa 8a, 84-300 Lębork, Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00, telefon: +48 601 825 206, e-mail: lotzl@wp.pl, http://www.lotzl.lebork.pl/).

1. Muzeum w Lęborku
Kontakt z dziejami ziemi lęborskiej warto rozpocząć od zapoznania się z wystawami miejscowego muzeum. Szczególne zainteresowanie może wzbudzić kolekcja dotycząca czasów najdawniejszych. Charakterystyczne dla kultury pomorskiej popielnice twarzowe mają szansę zainteresować zwiedzających. Doskonale przygotowany merytorycznie personel placówki, z pewnością odpowie na wszystkie pytania. Szansę na pogłębienie wiedzy na temat miasta i regionu daje dobrze zaopatrzony w różnego typu publikacje i opracowania popularyzacyjne sklep muzealny. W czasie wizyty w muzeum warto zajrzeć także do pracowni Paula Nipkowa. Będzie to dobre wprowadzenie do dalszej części zwiedzania miasta, ponieważ postać niemieckiego technika w przestrzeni miejskiej pojawi się jeszcze kilkukrotnie. Obowiązkowym punktem wizyty w muzeum powinien być pokaz filmu 3D Średniowieczny Lębork, który w przystępny sposób wyjaśnia proces powstawania miasta. Zapoznanie się z treścią filmu przydaje się w trakcie, późniejszego spaceru po Lęborku. Idee średniowiecznych urbanistów stają się żywe, a ich dziedzictwo bardziej zrozumiałe podczas poznawania miasta.
(Muzeum w Lęborku, ul. Młynarska 14-15, 84-300 Lębork, godziny otwarcia: poniedziałek - nieczynne, wtorek-piątek 10.00-16.00, sobota 11.00 - 16.00, niedziela 11.00 - 16.00. W sezonie letnim (lipiec, sierpień): poniedziałek - nieczynne, wtorek-piątek 10.00 - 18.00, sobota 11.00-16.00, niedziela 11.00-16.00, telefon: +48 59 8622 414, e-mail: biuro@muzeum.lebork.pl, www.muzeum.lebork.pl).
Przed spacerem po mieście warto pomyśleć o krótkiej przerwie. Niedaleko Muzeum, po drugiej stronie pl. Pokoju, na ul. M. Reja znajduje się kawiarnia Choco Late. Ciasta, kawa lub inne napoje uprzyjemnią chwilę odpoczynku podczas zwiedzania. (Choco Late ul. Mikołaja, Reja 24, 84-300 Lębork, godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 11:00-20:00, niedziela 12:00-19:00, telefon: 600 286 354).

2. Z audioprzewodnikiem po Lęborku
Po krótkiej przerwie należy powrócić do Muzeum, gdzie dokonuje się wypożyczenia audioprzewodnika. Oczywiście poprzez lokalne koło PTTK, można zamówić zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Niemniej wypożyczenie sprzętu elektronicznego z lęborskiego muzeum jawi się jako interesująca alternatywa. Po pobraniu audioprzewodnika, mapy i słuchawek wyrusza się na zwiedzanie miasta. Słuchając lektora zwiedzamy najważniejsze zabytki w mieście, w tym:
Diecezjalne Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, średniowieczne mury miejskie wraz z Basztami, neogotycki Ratusz, siedzibę Poczty, bibliotekę, ul. Staromiejską czy krzyżacki Zamek (dziś siedziba sądu). Narracja w audioprzewodniku przybliża nam historię Lęborka i dzieje najważniejszych budowli i mieszkańców miasta, w tym wspomnianego wcześniej Paula Nipkowa. Ścieżka zwiedzania połączona jest z trasą miejską, poświęconą niemieckiemu wynalazcy. Spacer ze słuchawkami pozwala poprzez zwiedzenie najważniejszych miejsc w mieście, na lepsze zrozumienie rozwoju przestrzennego miasta w minionych wiekach.
Dzięki spacerowi z audioprzewodnikiem zwiedzający dowiadują się, że na ul. Staromiejskiej znajdą kilka punktów gastronomicznych. Po oddaniu sprzętu do muzeum, można ponownie udać się na najpopularniejszy deptak w mieście i wejść do wybranej restauracji. Jedną z możliwości jest PizzeriaOlivka, serwująca pizzę Nipkowa. (Pizzeria Olivka, ul. Staromiejska 1, 84-300 Lębork, telefon: 59 862 84 24, godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 10:00-22:00). Jak łatwo się domyśleć, niemiecki wynalazca nie brał udziału w ustalaniu składu włoskiego przysmaku. Co łączy pizzę z wynalazcą telewizji, to układ składników na cieście, który ma nawiązywać do konstrukcji najsłynniejszego dzieła uczonego, tzw. tarczy Nipkowa. Zwiedzający niezainteresowani tego typu chwytami marketingowymi z całą pewnością znajdą dla siebie alternatywę w dalszej części ul. Staromiejskiej. Jedną z nich jest oferta tradycyjnej, polskiej, domowej kuchni w Barze Apis. Znawcy polskich filmów w nazwie lokalu również odnajdują nawiązanie do historii kinematografii. (Bar Apis, ul. Staromiejska 19, godziny otwarcia poniedziałek-niedziela: 12:00-22:00, telefon: 59 8625 655).

3. Lębork późnym popołudniem i wieczorem
W czasie cieplejszych miesięcy, kiedy dzień jest dłuższy warto udać się wieczorem do parku im. B. Chrobrego. W sezonie, z ukrytych wśród zieleni mostów nad Łebą, można obserwować kajakarzy spływających rzeką. Kompleks parkowy to także pamiątki militarne oraz znajdująca się na szczycie Góry Parkowej wieża ciśnień, dawniej zwana wieżą Bismarcka. Charakterystyczna budowla być może wkrótce zostanie udostępniona turystom, wówczas ma szansę przybliżyć im zarówno rozciągający się z niej widok na miasto jak i historię miasta w latach dominacji żywiołu niemieckiego. Po zmroku warto udać się ponownie na spacer wzdłuż średniowiecznych murów, pomiędzy basztami oraz wokół kościoła pod wezwaniem św. Jakuba. Odbiór tych samych zabytków po zmroku jest zupełnie inny, co docenią zapewne fascynacji fotografii. Równie urokliwie w nocy prezentują się budynki z przełomu wieku, w tym ratusz miejski i siedziba poczty. Wydaje się, iż jest krajobraz miejski centrum Lęborka po zmroku warty jest tego, aby poszukać w mieście noclegu.
Przy wyborze odpowiedniego standardu noclegowego można skorzystać z aktualnej listy obiektów, dostępnych na stronie internetowej http://www.lotzl.lebork.pl/.

Dzień 2.
Podczas drugiego dnia pobytu w powiecie lęborskim należy udać się do Łeby. Popularny nadmorski kurort również poza sezonem skrywa wiele interesujących atrakcji turystycznych. Niemniej podróżując poza miesiącami letnimi, należy sprawdzić ich dostępność w celu umiejętnego zaplanowania wyprawy. Z Lęborka do Łeby dojedzie się trasą nr 214 . W czasie drogi warto zwrócić uwagę na układ przestrzenny Białogardy, gdzie wciąż zachował się zarys grodu, będącego w czasach pierwszych Piastów jedną z najważniejszych fortyfikacji na Pomorzu. Przed wjazdem do samej Łeby, obok ul. Kościuszki swoją siedzibę ma Informacja Turystyczna, gdzie w przeciągu całego roku udzielane są wskazówki dla gości wjeżdżających do miasta (Centrum Informacji Turystycznej w Łebie "Brama Kaszubskiego Pierścienia" ul. Kościuszki 121, 84-360 Łeba, telefon: +48 504 247 615, e-mail: bot@leba.eu, www.leba.eu, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 7:30-17:00, sobota: 9:00-17:00, niedziela: 10:00-14:00).

1. Zamek na plaży
Jest to chyba najbardziej charakterystyczny budynek w Łebie. Obecnie siedziba hotelu Neptun. Warto zapoznać się z jego architekturą, jak i ulokowaniem, ponieważ daje to dobre wyobrażenie w jaki sposób planowane były dawne niemieckie kurhausy z przełomu wieków. Położenie na skraju wydmy oraz zastosowanie romantycznego stylu historyzującego ma powodować wrażenie niedostępności. Kolejnym elementem, który dawnym kuracjuszom dawał poczucie odizolowania od świata wewnętrznego było prywatne wyjście na plaże. Dzisiaj poprzez umiejscowienie budynku goście mogą czuć bezpośredni kontakt z morzem.
Widoki z okien hotelowych Neptuna sprawiają, żewarto zatrzymać się tutaj na kawę. Ciasto i ciepły napój w zadbanych wnętrzach dawnego luksusowego ośrodka pozwolą na odpoczynek po krótkiej drodze z Lęborka, jednocześnie jest to okazja na posilenie się przed dalszym zwiedzaniem Łeby. Okna restauracji wypuszczone wprost na Morze Bałtyckie powodują, iż jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w mieście.

2. Zwiedzanie "nowej" i "starej" Łeby
Z zamku na plaży do samej Łeby można dojść plażą, kierując się na zachód. Turyści przybywający z dalszych zakątków kraju z pewnością docenią możliwość obcowania z wybrzeżem nawet podczas chłodniejszych miesięcy. Kiedy podróżujemy samochodem, trasę możemy pokonać autem, wykorzystując okazje do przepakowania pojazdu. W samej Łebie po zejściu z plaży warto przespacerować się wzdłuż portu rybackiego, daje to możliwość aby poczuć klimat morskich połowów i tradycji rybackich. W sezonie stąd można rozpocząć jedną z wędkarskich wypraw w głąb morza. Niedaleko położna jest także nowsza budowla związaną eksploracją wód Bałtyku. Wybudowany w 1998 r. port jachtowy jest jedną z ciekawszych tego typu inwestycji na wybrzeżu. Idąc dalej w głąb lądu miniemy rybacki Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zajrzeć do środka, ponieważ w wewnątrz znajdziemy obraz Madonny pędzla Maxa Pechsteina. Jest to jedyny obraz niemieckiego impresjonisty o tematyce religijnej. Malarz został niejako zmuszony na przyjęcie nietypowego dla siebie zlecenia, ze względu na kłopoty finansowe. Pozycja dawnego członka kolektywu Die Brücke znacząco pogorszyła się po dojściu do władzy w Niemczech nazistów, kiedy to sztuka M. Pechsteina została uznana za zdegenerowaną. Kontynuując spacer ul. Kościuszki naszą uwagę przyciągną głazy z zachowanymi odciskami dłoni wszystkich polskich prezydentów po 1989 r. Niemniej warto rozglądać się także na boki, ponieważ tutaj zachowane zostały dawne domy łebskich rybaków. Jednak aby zobaczyć najstarsze ślady osadnictwa w tej części Wybrzeża należy udać się do tzw. Starej Łeby. Zasypana w XVI w. przez piaski wydm osada daje niezwykle świadectwo siły natury. Do najbardziej malowniczych zabytków zalicza się ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja.
Aby skorzystać z oferty gastronomicznej miasta należy wrócić do centrum dzisiejszej Łeby. Tak jak w sezonie nie napotka się problemów, aby znaleźć czynną restauracje, tak w trakcie zimniejszych miesięcy warto zrobić wcześniej odpowiednie rozeznanie. Jednym z lokali otwartych cały rok jest karczma Kaszubianka serwująca tradycyjne potrawy (Karczma Kaszubianka, ul. Kościuszki 19, 84-360 Łeba, tel. 598 661 271, godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek i niedziela: 11:00-22:00, sobota-piątek: 11:00-2:00).

3. Słowiński Park Narodowy i Wyrzutnia Rakiet
W drugiej części dnia warto udać się na zachód od Łeby. W zależności od preferencji można wybrać się na pieszą wędrówkę lub przejażdżkę samochodem. W miejscowości Rąbka znajduje się wieża widokowa na przybrzeżne Jezioro Łebsko - trzeci pod względem powierzchni tego typu akwen w Polsce, a także filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Wystawa bywa zamykana poza sezonem turystycznym i przy zmniejszonym zainteresowaniu wycieczek szkolnych, dlatego warto przed przyjazdem uzyskać informacje o dostępności obiektu. Dalej warto udać się do Muzeum Wyrzutni Rakiet. Na terenie poligonu w czasach II Wojny Światowej testowano rakiety balistyczne i przeciwlotnicze. Czy dochodziło tutaj do testów nad rzekomą tajną bronią Hitlera, zagadkę do rozwikłania pozostawmy specjalistom. Z poligonem warto zapoznać się z innego względu. Tutaj w latach 1967-74 działała Stacja Sondażu Rakietowego, gdzie dokonywano udanych prób wystrzału rakiet meteorologicznych. Sukcesy w polskich uczonych przy posyłaniu urządzeń na coraz wyższe wysokości, spowodowały żądanie władz Związku Radzieckiego aby stacja została zamknięta.

Powyżej rozpisano propozycję pobytu w przeciągu dwóch dni. Jednakże wizytę nad Łebą warto wydłużyć o co najmniej jeden dzień, w którym możemy zwiedzić m.in. ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym czy latarnię Stilo. Poprzez podział administracyjny z 1999 r. rzeczone miejsca znajdują się już w sąsiednich powiatach, dlatego ich opis nie mógł stać się treścią przygotowanej publikacji. Niemniej są to atrakcje ściśle związane z powiatem lęborskim, skąd wyrusza większość wycieczek. Ponadto zarówno wydmy jak i latarnia pomagają zrozumieć i uszanować dziedzictwo tych ziem, dlatego zachęca się pozostać regionie Lęborka przynajmniej 3 dni.


 

 

Nasi Partnerzy

 

Copyright ©  Turystyka Kulturowa 2008-2024


Ta strona internetowa używa pliki cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników i w celach statystycznych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla cookies stosowanych przez nasz serwis.
Zamknij